АМЕРИКАНЦИ ОТКРИЛИ ТАЈНЕ Ф-35 САВЕЗНИЦИМА: Купци најмодернијег ловца до сада нису имали приступ поверљивим информацијама (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 08. 2024. у 16:00

АМЕРИКА је први пут својим НАТО савезницима открила поверљиве податке о Ф-35, како би ове земље могле ефикасније да користе стелт ловац пете генерације?!

АМЕРИКАНЦИ ОТКРИЛИ ТАЈНЕ Ф-35 САВЕЗНИЦИМА: Купци најмодернијег ловца до сада нису имали приступ поверљивим информацијама (ВИДЕО)

Фото Marine Corps

Наиме, земље НАТО-а које користе најсавременији амерички стелт ловац Ф-35 недавно су добиле већи приступ поверљивим информацијама о платформи коју имају у поседу.

До недавно, иако многе земље управљају америчким авионом, готово ниједна од њих није знала много осетљивих детаља о његовом дизајну јер је Вашингтон одбио да их открије.

Међутим, сада се чини да су америчка ограничења попуштена, јер Пентагон верује да ће, сазнајући више о ловцу, савезничке ваздухопловне снаге које га имају моћи ефикасније да га користе.

Истовремено, очекује се повећање интероперабилности Ф-35 са другим ловцима четврте генерације које користе амерички савезници.

АМЕРИКАНЦИ СЕ ОТВОРИЛИ ЗА ВЕЋ ПЛАЋЕНЕ ТАЈНЕ

Тачније, а према открићима америчких ваздухопловних званичника, земље НАТО-а које су набавиле Ф-35 имале су прилику да сазнају критичне информације о Локид Мартиновој платформи ниске уочљивости.

Ове земље, које нису наведене, проучавале су фајлове са подацима о мисији и друге важне детаље дизајна ловца и као резултат тога сада боље него икада знају праве могућности Ф-35, које већ поседују.

-Први пут смо детаљно описали могућности пете генерације Ф-35 које су раније биле непознате онима изван Сједињених Држава. Сада наши савезници боље знају разлике између ловца пете генерације као што је Ф-35 и ловца четврте генерације, рекао је амерички званичник.

Узимајући у обзир све ово, заиста је упитно зашто Сједињене Државе нису раније откриле купцима Ф-35 ове „критичне информације“ о платформи коју су одавно платили. Можда Американци желе да припреме своје савезнике за предстојећи рат, у коме ће авион Ф-35 играти кључну улогу у одбрани њихових интереса.

Тренутно 12 различитих земаља НАТО-а користи или се очекује да ће управљати авионом пете генерације Ф-35 Лигхтнинг ИИ америчке компаније Локид Мартин. Очекује се да ће до 2035. године европске земље имати укупну флоту од 600 ових авиона.

Ф-35 ЛАЈТИНГ 2 УКРАТКО

Локид Мартин Ф-35 вишенаменски ловац (такође познат као Лигхтнинг ИИ) био је кандидат за програм Joint Strike Fighter, који је требало да замени постојеће типове авиона конвенционалним ловцем. Овај концепт је представљен америчком ваздухопловству.

Циљ овог програма био је комбиновање конвенционалних ловаца за Ваздухопловство САД, бродских катапултних авиона за америчку морнарицу и ловаца за кратко узлетање и вертикално слетање за Корпус америчких маринаца.

Авион Ф-35 је раније био познат као X-35 а победио је у конкуренцији са Боингом X-32. Први прототип X-35А објављен је 2000. године. Развој овог авиона углавном су финансирале САД, уз додатна средства влада Велике Британије и других партнерских земаља.

Генерички Ф-35 има сличну конфигурацију као Ф-22 сопственог дизајна компаније Локид Мартин, али је нешто мањи и има један мотор. Авион са једним мотором је јефтинији за производњу и одржавање, али на рачун мањег борбеног оптерећења и перформанси.

Ф-35 користи стелт технологију која смањује његов радарски пресек и тако отежава откривање радаром. Тренутно је један од најнапреднијих ловаца на свету. У САД, само се Ф-22 Раптор сматра моћнијим, међутим није им ни иста сврха.

Такође, Ф-35 је други прави ловац 5. генерације после Ф-22. Најновији кинески и руски ловци, попут Ченгду Ј-20 или Су-57, по технологији полако достижу Ф-35.

Фото УСАФ/Војска САД

КАРАКТЕРИСТИКЕ Ф-35

Врста: Вишенаменски ловац

Посада: 1

Максимална брзина 1930 км/х

Долет: 2200 км

Максимална висина лета: 18.300 м

Борбени радијус: 1100 км

Пројектили: AIM-9X Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM, JSOW, Brimstone, Meteor

 

КАКО УОЧИТИ ОСНОВНЕ А, Б И Ц РАЗЛИКЕ

Ф-35А се назива ЦТОЛ верзија. Ово је скраћеница за „Конвенционално полетање и слетање“. Овај опис има за циљ да га упореди са главном разликом између њега и Б и Ц варијанте, што је начин на који се њиме управља и примењује.

Ф-35Б је СТОВЛ верзија. Ово је скраћеница за „Кратко полетање и вертикално слетање“. Ово је верзија која може да делује са веома малог аеродрома или ван палубе носача који немају катапулте.

Ф-35Ц је варијанта за носаче. Овај је намењен за лансирање из катапулта и кратко слетање са прихватањем.

Модел А се најлакше разликује од других модела Ф-35 по блистеру на горњој левој страни за његов унутрашњи ГАУ-22/А топ типа Гатлинг. (Б и Ц модели немају унутрашње топове.) Као и модел Б, Ф-35А има мање крило. Модел А је једина варијанта Ф-35 са резервоаром за пуњење горива на леђној кичми. Ознаке су јасно видљиве из погледа одозго.

Модел Б се најлакше разликује од осталих модела Ф-35 по систему вертикалног подизања. Систем се може уочити под скоро свим угловима гледања авиона. Чак и у узлазном (не вертикалном) лету, Ф-35Б има визуелне назнаке за систем вертикалног подизања. Врата вентилатора за подизање изравнавају горњу површину Ф-35 одмах иза кокпита, дајући овом моделу препознатљиву грбу. Грба је посебно уочљива из предње и бочне перспективе. Сам вентилатор за подизање скраћује и задњи крај линије надстрешнице.

Линије и ознаке на панелу повезане са системом подизања видљиве су на горњој и доњој страни Ф-35Б. Одозго су видљиве линије панела за врата вентилатора за подизање и улаз за помоћни ваздух. Одоздо, одмах иза врата предњег стајног трапа појављују се врата за испух вентилатора за подизање.

Стражњи крај доњег трупа такође има шав за врата која се отварају када окретни канал са три лежаја крене у акцију у СТОВЛ режиму. (Модели А и Ц имају грбу на овој локацији где су смештене њихове репне куке за заустављање) Модел Б такође има роло канал на доњој страни сваког крила.

Модел Ц се најлакше разликује од осталих модела Ф-35 по већем крилу, које пружа скоро педесет посто већу површину крила од модела А и Б. Линија шарке за преклоп крила је видљива са горњег и доњег погледа. Крило Ф-35Ц има и додатне контролне површине, које се зову елерони, и на задњој ивици (по две контролне површине на сваком крилу уместо једне).

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност