ПО ЧЕМУ ЈЕ ЈЕДИНСТВЕН ИЗРАЕЛСКИ Ф-35 АДИР: Специјална верзија америчког ловца прављена посебно за ИДФ (ВИДЕО)
ПОЗНАТО је да су почетком јула израелске ваздухопловне снаге (ИАФ) извеле мисију дугог домета у Јемену против групе Хути користећи стелт авионе Ф-35 Адир, прилагођену верзију Ф-35 Лајтинг 2 за Израел.
Удари су, исто тако прецизни, изведени 1.700 км даље, на објекте у лучком граду Ходејди на Црвеном мору. Аналитичари су истакли да је операција била значајна јер је погођена мета била толико удаљена од Израела и назвали је индиректним упозорењем Ирану који се налази на упоредивој удаљености од око 1.500 км.
ФАИ има и друге, старије авионе, као што су Ф-15 Раам или Ф-16И Суфа, које су такође користили у нападу у Јемену.
Међутим, они немају карактеристике и значајне предности Ф-35 кога је тешко открити радаром и стога је у могућности да се приближи циљу на раздаљину на којој може да га дејствује са ракетама или само обележи мету за удар.
Стога, Ф-15 и Ф-16 су коришћени само за пратњу авиона за пуњење горивом.
ИЗРАЕЛСКИ МОДИФИКОВАНИ (Ф-35И) АДИР
Израел је једна од ретких земаља којима је дозвољено да модификују ловачке авионе Ф-35.
У почетку су САД одбиле да дозволе израелске модификације њиховог водећег авиона пете генерације, али је временом постигнут компромис да Израелци могу да додају могућности авиону све док се ништа не промени унутра.
ИАФ је летелици дао хебрејско име „Адир“, што значи сјајан, импозантан, јак. Израелски Ф-35И опремљени су ракетама АИМ-9X Sidewinder и AIM-120 АМРААМ.
Главне промене направљене на израелским Ф-35 су на компонентама Ц4И (команда, контрола, комуникације, компјутери и обавештајни подаци), електронско ратовање и интеграција оружја.
Израел је тврдио да му је потребан прилагођени, аутохтоно развијен систем електронског ратовања јер су његови главни непријатељи недржавни играчи као што су Хамас и Хезболах, као и регионалне прокси групе које немају ваздушне капацитете, али су усавршиле борбу против израелске војске.
Важна улога пилота авиона стога постаје идентификовање непријатељских радио фреквенција, њихово ометање, идентификовање и уништавање непријатељских средстава комуникације или система за навођење оружја.
Пре неколико година, ИАФ је додао бомбу од једне тоне у арсенал наоружања које користи Ф-35, а која се може поставити у унутрашњи одељак за наоружање авиона без угрожавања радарског отиска авиона.
Верује се да је то главни разлог зашто је, у масовном ваздушном нападу Ирана у априлу 2024. године, гађана ваздушна база Неватим, у којој се налазе борбени авиони ИАФ Ф-35 Адир.
Израелски Ф-35 проглашени су оперативним 2017. године и први пут су употребљени у борби 2018. године. Израел је у јулу 2023 године потписао споразум о куповини још 25 авиона. Земља ће на крају имати 75 авиона пете генерације.
Израел је иначе био прва земља после САД која је купила и добила авионе Ф-35, са стелт технологијом.
Њихово ваздухопловство је у мају 2018. године објавило да је Израел такође прва земља која је користила овај авион у борби. Адир је први пут успешно пресрео крстарећу ракету новембра 2023 године.
Ф-35 УКРАТКО
Локид Мартин Ф-35 вишенаменски ловац (такође познат као Лигхтнинг ИИ) био је кандидат за програм Јоинт Стрике Фигхтер, који је требало да замени постојеће типове авиона конвенционалним ловцем. Овај концепт је представљен америчком ваздухопловству.
Циљ овог програма био је комбиновање конвенционалних ловаца за Ваздухопловство САД, бродских катапултних авиона за америчку морнарицу и ловаца за кратко узлетање и вертикално слетање за Корпус америчких маринаца.
Авион Ф-35 је раније био познат као X-35 а победио је у конкуренцији са Боингом X-32. Први прототип X-35А објављен је 2000. године. Развој овог авиона углавном су финансирале САД, уз додатна средства влада Велике Британије и других партнерских земаља.
Генерички Ф-35 има сличну конфигурацију као Ф-22 сопственог дизајна компаније Локид Мартин, али је нешто мањи и има један мотор. Авион са једним мотором је јефтинији за производњу и одржавање, али на рачун мањег борбеног оптерећења и перформанси.
Ф-35 користи стелт технологију која смањује његов радарски пресек и тако отежава откривање радаром. Тренутно је један од најнапреднијих ловаца на свету. У САД, само се Ф-22 Раптор сматра моћнијим, међутим није им ни иста сврха.
Такође, Ф-35 је други прави ловац 5. генерације после Ф-22. Најновији кинески и руски ловци, попут Ченгду Ј-20 или Су-57, по технологији полако достижу Ф-35.
КАРАКТЕРИСТИКЕ Ф-35
Врста: Вишенаменски ловац
Посада: 1
Максимална брзина 1930 км/х
Долет: 2200 км
Максимална висина лета: 18.300 м
Борбени радијус: 1100 км
Пројектили: AIM-9X Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM, JSOW, Brimstone, Meteor
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)