РУСКИ С-400 СТИГАО У ИРАН? Шојгу наводно донео Техерану прве напредне руске ПВО системе пред очекивани сукоб са Израелом (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 08. 2024. у 18:24 >> 18:05

„ЊУЈОРК тајмс“, је 5. августа цитирајући The Times of Israel, известио је да ирански званичници тврде да је Русија почела да испоручује Ирану напредне системе противваздушне одбране и радара на захтев Техерана упућен Кремљу.

РУСКИ С-400 СТИГАО У ИРАН? Шојгу наводно донео Техерану прве напредне руске ПВО системе пред очекивани сукоб са Израелом (ВИДЕО)

Фото: АП

Локални ирански медији потврдили су захтев Техерана, а два званичника, укључујући припадника иранске Револуционарне гарде, потврдили су Тајмсу да су ове испоруке у току. Према овим иранским изворима, у питању је највероватније руски противваздушни ракетни систем С-400, који је израдио концерн Алмаз-Антеј. Међутим, треба напоменути да BulgarianMilitary.com није независно потврдио да је то заиста С-400 који Москва испоручује Техерану.

Чланак Тајмса није прецизирао тачну опрему коју је Иран тражио нити шта је до сада испоручено. Иран већ поседује руске системе противваздушне одбране С-300, иако је Русија од тада развила напреднији систем С-400.

 

Фото: Профимедиа/Shutterstock/Илустрација


СИТУАЦИЈА НА ТЕРЕНУ

Догађаји су се одиграли усред растућих тензија на Блиском истоку, предвиђајући потенцијалну иранску одмазду Израелу након наводног убиства политичког лидера Хамаса Исмаила Ханија у Техерану 31. јула.

Како се наводи, 2. августа је примећено како руски транспортни авион слеће на међународни аеродром у Техерану. У питању је био Ил-76ТД компаније Gelix Airlines, који је познат по томе што га Москва користи за војне испоруке под маском цивилног носача, без икаквих војних ознака. Могуће је да је овај лет означио прву испоруку система С-400, упркос недостатку независне потврде. BulgarianMilitary.com не може да потврди из независног извора да се овај конкретан транспорт 2. августа односио на испоруку противваздушних система Ирану.

ТОТАЛНИ РАТ?

Иран је позвао да Израел буде „кажњен“ за убиство Ханије и обећао је да ће предузети мере, изазивајући забринутост да би се регион могао приближити свеопштем сукобу. Поред тога, Хезболах, подржан од Ирана, запретио је одмаздом Израелу из Либана након смрти његовог војног вође Фуада Шукра у нападу у близини Бејрута прошле недеље, за који је Израел преузео одговорност.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Израел је заузврат изјавио да је спреман да се брани од сваке агресије. Како је известио Ynet, 4. августа премијер Бењамин Нетањаху је сазвао састанак са лидерима безбедности како би разговарали о потенцијалу превентивног удара на Иран како би се спречио очекивани напад. Након тога, 5. августа, министар одбране Јоав Галант је нагласио да Израел мора бити спреман да брзо крене у офанзиву ако се суочи са иранским нападом.


РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ С-300 И С-400

Једна од кључних разлика између ова два система је њихов домет. С-300 има максимални домет од приближно 150-200 километара, у зависности од варијанте. Насупрот томе, С-400 може да гађа циљеве на удаљености до 400 километара, што га чини моћнијим одбрамбеним системом.

Друга значајна разлика лежи у типовима пројектила које користи сваки систем. С-300 обично користи ракете серије 5В55 и 48Н6, које су ефикасне против разних ваздушних претњи. С-400, међутим, користи разноврснији низ ракета, укључујући ракете 48Н6, 9М96 и далекометне ракете 40Н6. Ова разноврсност омогућава С-400 да истовремено гађа више типова циљева и на различитим дометима.

Технологија радара и сензора у С-400 је такође напреднија у поређењу са С-300. Радарски системи С-400 могу да открију и прате мете на већим удаљеностима и са већом прецизношћу. Ова побољшана способност откривања побољшава укупну ефикасност система, омогућавајући му да брже и ефикасније реагује на долазеће претње.

У погледу распоређивања, С-400 је дизајниран да буде мобилнији и флексибилнији од С-300. Може се брзо распоредити и поново распоредити, што га чини погодним за различите оперативне сценарије. Ова мобилност је значајна предност у савременом ратовању, где је способност брзог прилагођавања променљивим условима кључна.


РАЗОЧАРАЊЕ У С-400

Међутим, С-400 није оно чему су се руски генерали надали последњих година. Упркос одличним карактеристикама, рат у Украјини показује да је могуће да су многи од њих били само „на папиру“. Од почетка рата у Украјини, било је неколико извештаја да су украјинске снаге успешно гађале и уништавале руске ракетне системе С-400.

Један значајан случај догодио се у априла 2022, када су украјинске снаге наводно уништиле руски систем С-400 у области Херсон. Ово је постигнуто комбинацијом извиђања дронова и прецизних артиљеријских удара, демонстрирајући прилагодљивост и сналажљивост украјинске војске.

Још један значајан догађај догодио се у септембру 2022. године, када су украјинске снаге тврдиле да су уништиле систем С-400 у близини града Харкова. Поред ових специфичних случајева, током 2022. и 2023. године било је више извештаја да су украјинске снаге гађале и оштетиле руске системе С-400 у различитим регионима, укључујући Донбас и јужну Украјину. Ове акције су олакшане употребом напредног наоружања које је испоручио Запад и разменом обавештајних података са НАТО савезницима.

Фото MO.RF

Уништење система С-400 од стране украјинских снага имало је значајан утицај на динамику сукоба, подривајући уочену непобедивост руске противваздушне одбране и подижући морал украјинских трупа и њихових присталица. Такође наглашава текућу еволуцију модерног ратовања, где се традиционалним војним средствима може ефикасно супротставити иновативне тактике и технологије.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАУСТАВЉЕН ПРОБОЈ КИЈЕВА КОД КУРСКА: Ево шта су све изгубили Украјинци од опреме и људства

ЗАУСТАВЉЕН ПРОБОЈ КИЈЕВА КОД КУРСКА: Ево шта су све изгубили Украјинци од опреме и људства

УКРАЈИНСКЕ снаге су у операцији на граници ка Курској области су изгубили 315 војника, од тога најмање сто је ликвидирано, а остали су рањени, рекао је начелник Генералшатаба руских Оружаних снага Валериј Герасимов. Продор украјинских снага у дубину руске територије на курском правцу је заустављен.

07. 08. 2024. у 16:23

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

КАЋУШЕ ПОЛЕТЕЛЕ: Ракетирана америчка база