РАСПРОДАЈУ ЦРКВЕ У БРИТАНИЈИ: Цена већ од 45.000 фунти, високи трошкови одржавања, и до 138 милиона фунти годишње

А. В. В.

10. 08. 2024. у 14:30

ДА црквама у Великој Британији власници стављају кључ у браву и распродају их као било коју другу некретнину није непознаница, али је овај тренд у последњих неколико година узео маха. Од 2013. године затворено је око 3.500 богомоља на Острву, од којих су многе по добијању новог власника биле претворене у угоститељске објекте или хостеле. Чак се и црква Светог Мајкла Патерностера из 13. веку, смештена у центру Лондона, нашла међу огласима за продају. Осим по грандиозној спољашњости и унутрашњости позната је и по томе што је ту сахрањен и чувени градоначелник и пионир пантомиме Ричард Витингтон.

РАСПРОДАЈУ ЦРКВЕ У БРИТАНИЈИ: Цена већ од 45.000 фунти, високи трошкови одржавања, и до 138 милиона фунти годишње

Википедија

Истраживање Националног фонда цркава, објављено ове године, показало је да се стотине цркава суочава са истом судбином, пренео је британски "Телеграф". Како се наводи, зграда цркве Светог Мајкла Патерностера користи се као канцеларијски простор још од Другог светског рата, када је спасена од рушења.

- Затварање и распродаја цркава није нова појава, али је стопа затварања порасла последњих година. Локалне групе се труде да привуку што већи број људи да дођу у цркву, док се број верника смањује - каже директорка добротворне организације "Пријатељи цркава без пријатеља" Рејчел Морли.

Као један од разлога за стављање катанца на капије богомоља у Британији, Морлијева наводи високе трошкове одржавања, који се крећу између 126 и 138 милиона фунти годишње.

- Те цркве су изградили мештани, бринули о њима и користила их је локална заједница, оне су корени тог друштва на сваком нивоу. Уз то, неке су строго заштићене зграде са каменим резбаријама из 6. века и националним артефактима - истакла је она.

Морлијева напомиње да свако ко размишља да купи цркву и претвори је у дом из снова треба да буде опрезан.

- Оне често немају струју и нису прикључене на водоводну мрежу. Цена поправки је једна ствар, али онда имате конверзију и одржавање. Можда ће вам бити веома тешко да добијете дозволу за радове. И можда ћете открити да мештани нису срећни, јер они не воле да посећују своје мртве претке у нечијој башти - истакла је она.

Британски лист наводи да се на огласима за продају некретнина купцима нуде богомоље из средњег века, међу којима је и Црква Светог Ленарда на мору, са погледом на Ламанш, која је и под заштитом државе. Грађена од 1953-1961, на месту старије богомоље, сада се нуди за 500.000 фунти. За купце са не тако дубоким џепом у понуди је и Црква Свете Марије у Дураму из 1820-их година, такође под заштитом државе, чија се висока кула, комора за оргуље, наос и земљиште око ње продаје за само 45.000 фунти. Мана је што нема канализацију и тоалет.

И зграда са гробљем?!

НА тршишту некретнина у Британији је и Црква Светог Јована Крститеља у Годлију, предграђу Хајда из 1849. године. Ова богомоља има спроведен гас, струју и воду, али се у њеној порти налази - гробље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА НА НЕБУ КОД ОСТРВА РИГЕН: Немачки авиони кренули на руски ИЛ-20М, огласило се ратно ваздухопловство

ДРАМА НА НЕБУ КОД ОСТРВА РИГЕН: Немачки авиони кренули на руски ИЛ-20М, огласило се ратно ваздухопловство

БОРБЕНИ авиони немачког ратног ваздухопловства пресрели су руски извиђачки авиона (ИЛ-20М) код острва Риген и испратили га из ваздушног простора НАТО, саопштено је данас из команде немачког ратног ваздухопловства.

10. 08. 2024. у 15:53

Коментари (0)

ЗАТО ИМАМО СИМПАТИЈЕ ЦЕЛОГ СВЕТА! Бојан Поповић за Новости о кошаркашима Србије и Америке: Тешко је преварити обичног човека