ПРОМЕНЕ У УН: Гутереш тражи да Африка добије стално место у Савету безбедности УН
ГЕНЕРАЛНИ секретар Уједињених нација Антонио Гутереш затражио је да Африка добије стално место у Савету безбедности УН у оквиру процеса реформи за исправљање историјских неправди, пренели су данас западни медији.

FOTO: Tanjug/AP
- Свет се променио од 1945. године, али састав Савета безбедности, упркос неколико измена, није ишао у корак са светским променама - рекао је Гутереш.
Десет земаља, ротирајућих чланица СБ УН, бира се по регионима, али за разлику од пет сталних чланица, оне немају право вета.
Дебату је у понедељак покренуо председник Сијера Леонеа Јулијус Мада Био и изнео аргументе за стално чланство Африке у СБ УН.
- Време полумера и постепеног напретка је прошло. Глас Африке се мора чути и њени захтеви за правдом и једнакошћу морају бити испуњени - рекао је председник Јулијус Мада Био.
Савет безбедности УН има значајне одговорности, укључујући одобравање мировних операција, увођење међународних санкција и одређивање начина на који УН треба да реагују на сукобе широм света.
БОНУС ВИДЕО: НАХРАНИЛИ 400 ГЛАДНЕ ДЕЦЕ И НАПРАВИЛИ ДВА БУНАРА: Срби у хуманитарној мисији у Уганди
Препоручујемо

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)