УБИТАЧАН ТАНДЕМ Су-57 И ДРОН Ц-71: Први у свету авион који може да избацује и купи дронове у ваздуху (ФОТО/ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 08. 2024. у 16:14

ОБЈАВЉЕНА је прва слика прототипа руског јуришног дрона, који је дизајнирала компанија Сухој за интеграцију са ловцима пете генерације Су-57.

УБИТАЧАН ТАНДЕМ Су-57 И ДРОН Ц-71: Први у свету авион који може да избацује и купи дронове у ваздуху (ФОТО/ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport

Занимљиво је да су 1. априла 2024. откривени детаљи о патенту за развој ваздушне ударне беспилотне летелице и њен оперативни метод. Тајминг, који се поклопио са првим априлом, навео је многе изворе да ту вест у почетку одбаце као шалу. Ипак, патентне слике приказују дрон као саставни део наоружања Су-57. (Погледајте комплетан руски патент Ц-71 објављен у Заводу за патенте са ове везе).

Најранији медијски извештај о овим новим дроновима појавио се у новембру 2023. године, позивајући се на инсајдерске информације. Крајем јула 2024. године, Сергеј Чемезов, шеф државне корпорације Ростец, званично је потврдио укључивање ових дронова у арсенал руских авиона пете генерације.

Форо принтскрин /new.fips.ru

Овај револуционарни дрон се истиче на модерном бојном пољу. Не само да може уништити различите статичке и мобилне извиђачке мете, већ има и изванредну способност да аутоматски идентификује своју мету и одлучи да ли је напад неопходан.

Проучавајући детаље патента, дрон показује изузетну аутономију. Може да функционише независно у аутоматском режиму, самостално открива и погађа мете. Алтернативно, може да ради у релејном режиму, где преноси информације о откривеним циљевима и чека упутства за напад са мобилне земаљске контролне станице. Импресивно, такође може да прими потврде погодака од пилота оператера у авиону за лансирање. Ово несумњиво означава значајан скок у технологији ратовања!

Извори указују да је развој овог вишенаменског дрона почео 2019. Са почетком специјалне војне операције [како Русија назива инвазију на Украјину], процес је убрзан и поједностављен како би се обезбедила брза масовна производња. Поред тога, компанија Сухој је успоставила сопствену производну линију за системе контроле и навођења како би смањила зависност од спољних добављача компоненти. Овај ниво иновативности и самодовољности поставља нова мерила у одбрамбеној индустрији.

Уређаји су првенствено добили могућности напада, повећани домет и побољшану скривеност. Дрон С-71 има трапезоидни дизајн који минимизира његов радарски потпис, преклопна закретна крила за смањење отпора, В-пераје за стабилност и турбомлазни мотор.

Опремљен турбовентилаторским мотором ТРДД-50, који се такође налази у напредним руским крстарећим ракетама Х-59М и Х-101, дрон може да достигне брзину до 0,6 Маха и има плафон лета од 8.000 метара. Иако специфичан домет дрона остаје неоткривен, доступан је у две варијанте: С-71М Монохром и С-71К Килим. Варијанта Монохром се може чувати у унутрашњем одељку трупа ловца, док је варијанта Килим дизајнирана за спољно вешање.

Варијанта Монохром је опремљена модуларном бојевом главом и електро-оптичким системом навођења, ефикасним и у дневним и у ноћним условима, и контролисаним путем канала података који је повезан са оператером. Поред тога, у аутономном режиму, дрон може да користи податке на летелици за лоцирање и напад на циљеве, захтевајући потврду оператера пре удара.

Килим је у суштини модернизована верзија дрона, дизајнирана да функционише као прецизна ракета ваздух-земља.

Форо принтскрин /X/Varun55484761

Од 2022. Русија активно помера границе технологије, фокусирајући се на лансирање дронова са бомбардера и ловаца. Неки извештаји сугеришу да је Русија успела да провали сложени код механизма за пристајања на авионе. Овај генијални механизам омогућава да се беспилотне летелице [УАВ] ухвате, одложе у авион у току лета и распореде по потреби. Бука око овог развоја ескалирала је када је државни медиј ТАСС открио да је United Aircraft Corporation (УАЦ) патентирала овај напредни систем за пристајање на/у авион.

Патентна документација открива трансформативну иновацију из сектора ваздухопловства. Ово је најсавременији алат за конструисање авиона опремљених беспилотним летелицама. Кључни пробој овде је систем и метод који су направљени за безбедно хватање УАВ у товарном простору авиона помоћу посебне опреме за пристајање.

Овај свестрани систем може се уградити у различите типове авиона, укључујући борбене авионе, стратешке бомбардере и транспортне авионе. Патент Федералног института за индустријску својину наглашава широку применљивост система и флексибилност.

Пролиферација беспилотних летелица [УАВс] у војним арсеналима широм света је незаустављива. Тактичка предност коју пружа размештање више дронова је у фокусу војске широм света, посебно у САД и Кини. У новембру 2021. године, америчка војска је направила значајан корак тако што је успешно спровела лансирање у лету и извукла беспилотну летелицу X-61 Gremlins из авиона Ц-130.

Ово значајно достигнуће означава кључни напредак у сталним напорима америчке војске да усаврши распоређивање ројева дронова са ваздушних матичних бродова. Успешно лансирање дрона Gremlins одржано је на полигону Дугвеј у Јути 29. октобра.

Интеграција дронова за напад са Су-57 значајно повећава његову свестраност на бојном пољу. Лансирањем беспилотних летелица са свог крила, Су-57 може да прошири свој домет и да гађа циљеве који су изван његове непосредног видокруга.

Беспилотне летелице које се лансирају са Су-57 могу да служе као мултипликатори снаге обављајући различите улоге као што су извиђање, електронско ратовање и директни напад. Ова вишенаменска функционалност омогућава Су-57 да прикупља обавештајне податке у реалном времену и омета непријатељске комуникације и радарске системе, чиме се повећава његова свест о ситуацији и оперативна ефикасност.

Употреба беспилотних летелица такође омогућава Су-57 да се укључи у тактику ројева, где више дронова може бити распоређено да надмаши противничку одбрану. Ово може створити конфузију и натерати противника да рашири своје одбрамбене ресурсе, што олакшава Су-57 и другим пријатељским снагама да продру у непријатељске линије.

Поред тога, беспилотне летелице могу да делују као мамац, одвлачећи непријатељску ватру од Су-57 и других средстава високе вредности. Жртвовањем релативно јефтиних беспилотних летелица, Су-57 може да сачува сопствену прикривеност и борбене способности, одржавајући тако своју оперативну спремност за критичније мисије.

Могућност лансирања дронова са Су-57 такође побољшава његове стелт способности. Дронови се могу користити за идентификацију и неутралисање непријатељских радарских и противваздушних система пре него што Су-57 уђе у спорни ваздушни простор. Ова превентивна акција минимизира ризик од откривања и ангажовања од стране непријатељских снага, омогућавајући Су-57 да задржи свој стелт профил.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Сергеј Милинковић-Савић добио престижну награду (ФОТО)