ШВАЈЦАРСКА НУДИ НОВЧАНУ НАГРАДУ ЗА ВАЂЕЊЕ МУНИЦИЈЕ ИЗ ЈЕЗЕРА: Ево како је војска складиштила своју опрему која се мери у хиљадама тона
ТУРИСТИ уживају у погледу на Луцерн, Тун или Нешателско језеро који су као са разгледнице, међутим мало је оних који знају шта се налази испод тих алпских вода.
Годинама је швајцарска војска користила језера за сладиштење старе муниције, верујући да се тамо може безбедно одложити.
Само у језеру Луцерн има око 3.300 тона муниције, а 4.500 тона у Нешателском језеру, које су швајцарске ваздухопловне снаге користиле за вежбе до 2021.
Нека муниција се налази на дубинама од 150 до 220 метара, али друга у Нешателском језеру су само шест или седам метара испод површине.
Сада, швајцарско одељење одбране нуди 50.000 франака новчане награде за најбољу идеју да се извуче.
Три најбоље идеје за безбедно и еколошко решење за преузимање муниције делиће наградни фонд - али се очекује да ће операција спасавања коштати милијарде.
Чињеница да је толико метака бачено у швајцарска језера - Бриенз је једно од њих - позната је деценијама, иако су људи у последње време постављали питања о безбедности.
Пензионисани швајцарски геолог Маркос Бусер, који је саветовао владу о овој теми, написао је пре десет година истраживачки рад у коме упозорава на опасности од депонија.
- Муниција представља два ризика. Прво, упркос чињеници да је под водом, и даље постоји опасност од експлозије, јер у многим случајевима војска није уклонила осигураче пре него што је бацила муницију. - рекао је он
- Затим постоји контаминација воде и тла - постоји реална шанса да би високотоксични ТНТ могао да загади воду у језеру и седимент- додаје.
Швајцарска влада признаје да фактори, укључујући лошу видљивост, магнетно гвожђе и индивидуалну тежину муниције, представљају велике изазове за опоравак муниције прихватљиве за животну средину.
Процена могућих техника опоравка из 2005. године показала је да сва предложена решења за опоравак муниције представљају озбиљне ризике за осетљиве екосистеме језера.
Ово није први пут да швајцарска војска делује помало немарно са својом муницијом.
Алпско село Митхолц претрпело је огромну експлозију 1947. године, када је експлодирало 3.000 тона муниције коју је војска ускладиштила у планини изнад села.
Девет људи је убијено, село компплетно уништено, а експлозија се чак чула 160 км даље у Цириху.
Пре три године, војска је открила да 3.500 тона неексплодиране муниције која је још увек остала закопана у планини ипак није безбедна и рекла је да ће бити уклоњена.
За становнике Митхолца то је значило напуштање куће скоро читаву деценију све док се одвијала операција чишћења.
Било је и скандала око хладноратовске одбрамбене стратегије неутралне Швајцарске минирања њених мостова и тунела против инвазије.
Неки мостови су морали брзо да се деминирају јер су модерна тешка теретна возила ризиковала да изазову експлозију.
БОНУС ВИДЕО:
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)