САД ДЕМОНСТРИРА СИЛУ У ЕВРОПИ: Ловци Ф-35 на муњевитој мисији, увежбавали гађање циљева (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 08. 2024. у 19:11

ТРЕЋИ пут ове године Ваздушна команда НАТО-а изводи вежбу Ф2Т2 у области Балтика, која подразумева гађање циљева који се појављују за веома кратко време.

САД ДЕМОНСТРИРА СИЛУ У ЕВРОПИ: Ловци Ф-35 на муњевитој мисији, увежбавали гађање циљева (ВИДЕО)

Фото УСАФ/Војска САД

Као и у претходним вежбама, централни део су представљали ловци Ф-35 и авиони за допуну горивом у ваздуху.

Ловци Ф-35А Лајтинг 2 и КЦ-135 Стратотанкер авиони за допуњавање горива америчких ваздухопловних снага, као и авиони Ф-35 којима управљају савезници из НАТО-а „учествовали су у уторак у вежби проналажења, обележавања, праћења и циљања над Пољском (енглески find, fix, track, and target – скраћено Ф2Т2)”.

Амерички Ф-35 су дошли из 48. борбеног крила, док су КЦ-135 из 100. крила за пуњење горивом, оба распоређена у Великој Британији у Лакенхиту и Милденхолу.

Активности обуке Ф2Т2 имају као сценарије откривање и идентификацију временски осетљивих циљева коришћењем сензора распоређених у свим борбеним окружењима и гађање циљева одговарајућим оружјем, такође без обзира на окружење у којем се то оружје налази.

-Вежбе Ф2Т2 су операције са више домена које могу укључити учеснике из ваздушних, копнених, поморских, сајбер и свемирских домена. У овој вежби су коришћени савезнички авиони САД и НАТО-а за лоцирање замишљених циљева (вежба) и саопштавање локација циља копненим средствима са могућношћу удара у задатом временском року, саопштиле су ваздухопловне снаге САД у Европи, 15. августа.

Друге две вежбе Ф2Т2 2024. године такође су одржане у балтичком ваздушном простору, прва у фебруару, такође изнад Пољске, а друга у мају, на подручју балтичких земаља.

Иако је општи сценарио три вежбе био сличан, свака од њих је имала својих специфичности.

Вежба у фебруару укључивала је уочавање циља помоћу НАТО E-3A AWACSЦС авиона за осматрање и рано упозоравање на циљ који ће “гађати” амерички и холандски Ф-35.

Вежба у мају окупила је, поред америчких и холандских Ф-35, и америчке ловце Ф-16 из ваздухопловне базе Шпангдалем у Немачкој. Неки од авиона су извршили мисију тражења и идентификације циља, док су други извршили удар.

За разлику од претходних, у августу су амерички и њима савезнички авиони Ф-35 открили и идентификовали мету чије су координате пренете на копнено оружје.

Ф-35А

Ф-35А се назива ЦТОЛ верзија. Ово је скраћеница за „Конвенционално полетање и слетање“. Овај опис има за циљ да га упореди са главном разликом између њега и Б и Ц варијанте, што је начин на који се њиме управља и примењује.

Модел А се најлакше разликује од других модела Ф-35 по блистеру на горњој левој страни за његов унутрашњи ГАУ-22/А топ типа Гатлинг. (Б и Ц модели немају унутрашње топове). Као и модел Б, Ф-35А има мање крило.

Модел А је једина варијанта Ф-35 са резервоаром за пуњење горива на леђној кичми. Ознаке су јасно видљиве из погледа одозго.

Ф-35 ЛАЈТИНГ 2 УКРАТКО

Локид Мартин Ф-35 вишенаменски ловац (такође познат као Лајтинг 2) био је кандидат за програм Joint Strike Fighter, који је требало да замени постојеће типове авиона конвенционалним ловцем. Овај концепт је представљен америчком ваздухопловству.

Циљ овог програма био је комбиновање конвенционалних ловаца за Ваздухопловство САД, бродских катапултних авиона за америчку морнарицу и ловаца за кратко узлетање и вертикално слетање за Корпус америчких маринаца.

Авион Ф-35 је раније био познат као X-35 а победио је у конкуренцији са Боингом X-32. Први прототип X-35А појавио се 2000. године. Развој овог авиона углавном су финансирале САД, уз додатна средства влада Велике Британије и других партнерских земаља.

Генерички Ф-35 има сличну конфигурацију као Ф-22 сопственог дизајна компаније Локид Мартин, али је нешто мањи и има један мотор. Авион са једним мотором је јефтинији за производњу и одржавање, али на рачун мањег борбеног оптерећења и перформанси.

Ф-35 користи стелт технологију која смањује његов радарски пресек и тако отежава откривање радаром. Тренутно је један од најнапреднијих ловаца на свету. У САД, само се Ф-22 Раптор сматра моћнијим, међутим није им ни иста сврха.

Такође, Ф-35 је други прави ловац 5. генерације после Ф-22. Најновији кинески и руски ловци, попут Ченгду Ј-20 или Су-57, по технологији полако достижу Ф-35.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

ЧУВЕНИ мит "ми смо црни јер смо 500 година били под Турцима", заправо нема везе са истином. Српски и Турски гени су веома различити, а највише сличности имамо са Македонцима (93%).

17. 08. 2024. у 21:29

Коментари (0)

СРАМОТА! Новак Ђоковић грми, никада није био овакав: Ово је невероватно! Апсурд!