ЗАШТО ЈЕ АМЕРИКА КУПИЛА 21 МиГ-29? САД нису имале другу опцију, морале су да набаве те летелице (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 08. 2024. у 22:00

МИКОЈАН МиГ-29, ловац четврте генерације који је Совјетски Савез развио за борбу против америчких авиона попут Ф-15 и Ф-16, остаје у служби 40 година након свог дебија.

ЗАШТО ЈЕ АМЕРИКА КУПИЛА 21 МиГ-29?  САД нису имале другу опцију, морале су да набаве те летелице (ВИДЕО)

Фото: Н. Фифић


Развијен да се супротстави тада новим ловцима Сједињених Држава као што су McDonnell Douglas F-15 Eagle и General Dynamics F-16 Fighting Falcon, Микојан МиГ-29 (НАТО извештајно име „Fulcrum“) ушао је у службу совјетских ваздухопловних снага у 1983.

Двомоторни борбени авион је развијен од стране Микојановог конструкторског бироа као ловац за надмоћ у ваздуху. Произведено је више од 1.600, а МиГ-29 се показао као један од најспособнијих ловачких авиона четврте генерације.

Четири деценије касније, и данас је у употреби и не само у Русији већ и низу бивших совјетских република.

МиГ-29 су користиле и руске и украјинске снаге у сукобу који је у току.
Извозни модели Fulcrum-а су такође продавани у Источну Немачку, Индију, Иран, Ирак, Либију, Перу, Пољску, Сирију, Судан и Југославију. Међутим, постоји нација за коју се не очекује да буде на листи „оператера“ МиГ-29 – наиме Сједињене Државе.

МиГ-29: НАТО МИГОВИ

Након поновног уједињења Немачке, Луфтвафе је почео да укључује МиГ-29 којима је управљало некадашње источнонемачко ваздухопловство. То је пилотима ваздухопловства Сједињених Држава пружило прилику да се суоче са авионом са којим би се могли сусрести да је Хладни рат отишао у другом правцу.

Амерички пилоти су чак могли да искусе МиГ-29 Fulcrum у ваздушним вежбама и брзо су открили да је у борбама кратког домета које се боре малим брзинама, МиГ-29 показао агилност коју не могу да парирају са својим авионима.

Процене су даље показале да су амерички авиони на удаљености до 40 миља један од другог уживали предност у односу на Fulcrum, али на удаљености од 10 миља једна од другог, та предност се брзо смањивала и до тренутка када су се сукоби затворили на пет миља један од другог, супериорна маневарска способност МиГ-29 је дала то је предност.


АМЕРИЧКИ МИГ-29

Након распада Совјетског Савеза крајем 1991. године, постало је јасно да је ванредна ситуација опасно близу. Око 30.000 комада нуклеарног оружја и огроман комплекс за производњу оружја распоређени су у четири суверене државе.

Ово је довело до програма Nunn–Lugar Cooperative Threat Reduction (CTR) који је настојао да обезбеди и демонтира оружје за масовно уништење. Украјина, Белорусија и Казахстан постале су „слободне од нуклеарног оружја“ због овог програма, али је Конгрес такође обезбедио средства Министарству одбране како би се осигурало да нуклеарно оружје или оно способно да носи нуклеарно наоружање не може завршити у погрешним рукама.

У новембру 1997. Сједињене Државе су искористиле средства ЦТР-а за куповину 21 авиона МиГ-29 са нуклеарном способношћу од Републике Молдавије – која је била део бившег Совјетског Савеза.

Сједињене Државе су се плашиле да би Молдавија могла продати ове авионе МиГ-29 земљи која тражи нуклеарне способности – посебно Ирану.

Ово се догодило након што су молдавске власти обавестиле Вашингтон да је Исламска Република изразила интересовање за летелицу.

Иран је већ био оператер МиГ-29, али се Клинтонова администрација плашила да би модернизоване варијанте МиГ-29Ц које поседује Молдавија могле да се користе за испоруку нуклеарног оружја. Сједињене Државе су постигле договор о набавци авиона уместо тога и платиле 40 милиона долара заједно са хуманитарном помоћи која је укључивала несмртоносну одбрамбену опрему као што су камиони.

Куповина је такође обезбедила заједници тактичких млазних ловаца Ваздухопловних снага Сједињених Држава, Морнарице Сједињених Држава и Корпуса маринаца Сједињених Држава радну процену и податке за МиГ-29, а можда и за употребу у

(nationalinterest.org/Peter Suciu)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE