ПРОБЛЕМИ ЗА Су-75: Руси не знају да ли ће „Шах-мат“ бити стелт авион (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

19. 08. 2024. у 18:00

КОНФЛИКТ који је у току у Украјини значајно умањује шансе да амбициозни борбени авион Су-75 ускоро дебитује.

ПРОБЛЕМИ ЗА Су-75: Руси не знају да ли ће „Шах-мат“ бити стелт авион (ВИДЕО)

Фото принтскрин јутјуб found and explained


Упркос изјавама Русије о припреми за израду прототипова, доступне информације су ретке и често долазе од ентузијастичних аматера, а не од званичних извора.

Штавише, критично питање остаје без одговора: да ли ће Су-75 Шах-мат бити стелт авион или не? И произвођач, Ростец, и руско Министарство одбране дали су мешовите сигнале о способностима авиона. Према Ставросу Атламазоглуу, искусном новинару за одбрану и националну безбедност, опречне изјаве руских званичника указују на недостатак јасног правца. Неки су наговестили да ће Су-75 морати да делује изван опсега непријатељске противваздушне одбране, што имплицира да нема стелт способности, док други тврде да ће то заиста бити стелт ловац.

Иако руски државни медији често проглашавају Су-75 као стелт авион, стручњаци тврде да би термин „стелт“ могао бити пренаглашен у овом контексту. Поређења су направљена како друге нације описују не-стелт ловце 4. генерације који имају минимална стелт побољшања, уместо да поседују праве стелт карактеристике које се виде у правим ловцима 5. генерације, као што је Ф-22.

Поред тога, расте забринутост око тога да ли руска одбрамбена индустрија заиста може да испуни ова напредна технолошка обећања. Економске санкције и недостатак кључних компоненти подстакли су скептицизам у погледу способности Су-75 да буде прави стелт авион.

Пре отприлике две године, Алекс Холингс је пружио детаљну анализу засновану на дизајну Су-75, а не пуким претпоставкама, објашњавајући зашто шах-мат „не изгледа баш“ као стелт авион. Холингс је истакао да иако Су-75 укључује неке карактеристике везане за стелт, као што су унутрашњи одељци за оружје и материјали који апсорбују радаре, недостаје му свеобухватна стелт интеграција која се налази у авионима као што је Ф-22 Раптор.

Фото Profimedia/Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

На пример, Холингс је приметио да постизање стелт у ловцима пете генерације није само додавање стелт карактеристика; ради се о интеграцији прикривености у цео дизајн од самог почетка. Насупрот томе, изгледа да је Су-75 дизајниран са профитабилношћу и извозним потенцијалом као примарним циљевима, потенцијално компромитујући његову стелт ефикасност у поређењу са западним колегама.

Још једна значајна препрека са којом се суочава Су-75 Шах-мат је озлоглашено питање кашњења. Стручњаци тврде да ови застоји у развоју и одсуство пробних летова доприносе растућем скептицизму. Проглашен као исплатива алтернатива западним стелт ловцима попут Ф-35, Су-75 тек треба да покаже своје практичне способности. Његове стелт карактеристике остају углавном теоретске у овом тренутку.

Штавише, поставља се питање укупног развоја стелт технологије у Русији. Руски медији често проглашавају Су-57 Фелон као стелт ловац, али он значајно заостаје за западним ловцима пете генерације, а понекад чак и за старијим моделима као што су Ф-18 или Рафале. Радарски попречни пресек [РЦС] је мера детективности објекта радаром, изражена у квадратним метрима [м²]. Док су РЦС вредности за стелт авионе обично класификоване, грубе процене могу понудити неку перспективу.

Узмите Ф-22 Раптор, на пример. Има РЦС од 0,0001 до 0,0005 м², упоредив са величином кликера или бумбара, што га чини једним од авиона који се данас најтеже могу открити. Ф-35, са РЦС од 0,001 до 0,005 м², сличан је величини лоптице за голф. Иако је његов РЦС нешто већи од Ф-22, он остаје изузетно низак, што доприноси његовој невидљивости. Ова мања разлика произилази из веће величине Ф-35 и вишенаменског дизајна.

Насупрот томе, Су-57 Фелон има РЦС у распону од 0,1 до 1 м², негде између величине птице и малог борбеног авиона. Овај виши РЦС сугерише да је мање прикривен, делимично због елемената дизајна као што су изложене турбине мотора и одређених компромиса у дизајну.

Стога, на основу тренутно доступних података, тешко је тврдити да је руска стелт технологија у рангу са америчком. Уколико не дође до значајног смањења ових параметара, Су-75 не може да преузме плашт стелт авиона са данашњим технолошким стандардима.

Тренутно је програм Су-75 шах-мат оптерећен наглим трошковима и финансијским ограничењима. Иако је Ростец у новембру најавио да ће производња Су-75 Шах-мат ускоро почети, текући сукоб у Украјини захтева пуну пажњу Москве и значајан део свог буџета за одбрану, што је довело до даље ескалације трошкова пројекта.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ У СЛУЖБИ ЧОВЕЧАНСТВА: Пут ка одрживој будућности