КО ЋЕ ПРЕ СТВОРИТИ БАЗУ НА ЗЕМЉИНОМ САТЕЛИТУ: Пекинг има решење за будућу руко-кинеску базу (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

28. 08. 2024. у 20:33

ЗАШТО се вратити на Месец? Питање је постављено пре више од пола века и поново се поставља док се Американци са једне стране, а Кинези и Руси са друге припремају за повратак на једини природни сателит Земље.

КО ЋЕ ПРЕ СТВОРИТИ БАЗУ НА ЗЕМЉИНОМ САТЕЛИТУ: Пекинг има решење за будућу руко-кинеску базу (ВИДЕО)

foto: China News

Ове суперсиле овога пута то раде са намером да остану дуже од кратких посета астронаута шездесетих и седамдесетих година прошлог века, а геополитички интерес за ову трку је неспоран. Поред научног, ту је и економски.

Кинески истраживачи су предложили стварање магнетног лунарног лансера, који би теоретски могао значајно смањити трошкове транспорта драгоцених лунарних стена назад на Земљу.

Овај магнетни систем ће радити на исти начин попут олимпијскиог спорта бацања кладива. Хајде да погледамо идеју мало детаљније.

Ова иновативна технологија, коју је предложио Шангајски институт за сателитско инжењерство, могла би да постане кључни део кинеске визије о успостављању велике истраживачке базе на јужном полу Месеца.

Пекинг намерава да изгради ову инфраструктуру у сарадњи са Москвом, пише South China Morning Post.

ИНОВАТИВНА ИДЕЈА ИЗ ПЕКИНГА

Нови систем за лансирање, који је детаљно описан у великом кинеском научном часопису, дизајниран је да функционише коришћењем феномена магнетне левитације. Инспирисан спортом бацања кладива који гледамо на Олимпијским играма, револуционарни систем ће у суштини користити ротирајућу руку велике брзине да лансира терет у свемир.

Према извештајима, овај пројекат би заиста могао да донесе револуцију у начин на који се терет транспортује у свемиру.

Ако кинеска идеја прође добро, онда би Пекинг теоретски могао да транспортује терет са Месеца назад на Земљу по вишеструко нижој цени него данас. Садашње методе свемирског транспорта су изузетно скупе.

Предложени лансер би се састојао од 50 метара дугачке ротирајуће руке коју би покретао суперпроводнички мотор.

Рука ће бити дизајнирана да развије брзину од око 2,4 километра у секунди у року од 10 минута. Када се достигне жељена брзина, капсула за лансирање која садржи лунарне стене ће се ослободити и тако започети своје путовање на Земљу.

Дакле, кинески научници заправо дизајнирају џиновски магнетни катапулт који ће на Земљу враћати (бацати) капсуле које садрже, примера ради, хелијум-3 ископаван на Месецу и друге корисне супстанце.

Обећавајући програм има процењене трошкове изградње до 18,2 милијарде долара. Лансирни систем ће покретати комбинација соларне и нуклеарне енергије. Такође ће бити тежак око 80 тона и имаће предвиђени животни век од најмање 20 година.

Проблем је у томе што Кина прво мора да развије веома тешку лансирну ракету која ће пренети овај систем на Месец, а ово свемирско лансирно возило је тренутно у развоју од стране научника у Пекингу.

Ако све буде по плану, програм лунарног лансирања могао би бити завршен до 2045. године.

ХЕЛИЈУМ-3

Стабилни изотоп који смо поменули покреће соларни ветар. На Земљи, магнетно поље и атмосфера делују као штит, али Месец нема такву заштиту и током милиона година, хелијум-3 је бомбардовао Месец у великим количинама да би се уградио у површину Месеца. Барем у теорији, цео Месец је депозит.

На Земљи, количине хелијума-3 у траговима остају заробљене у слојевима дубоког тла, повремено излазећи у емисијама из одређених гасних поља. Већина се производи вештачки у нуклеарним реакторима, зрачењем литијума или као резултат распада трицијума, елемента који се користи у термонуклеарним бомбама. Међутим, прогресивно уништавање ових арсенала смањило је његову доступност.

Тренутно је хелијум-3 на Земљи доступан искључиво у веома малим количинама, једва довољним за неке експерименте. То га, наравно, чини скупим те му цена креће од 30.000 долара по граму. Укупна светска потрошња, условљена овом екстремно ограниченом понудом, износи нешто више од пола килограма годишње.

Колико хелијума-3 постоји на Месецу? Неке процене сугеришу између милион и три милиона тона, од чега се скоро све накупило у спољним слојевима реголита, па би његово вађење било релативно лако.

Хелијум-3 је описан као гориво будућности у фузионим електранама. Његова реакција са деутеријумом ослобађа огромне количине енергије, дајући безопасне атоме хелијума-4 без емисије опасног зрачења, чинећи његово налажење и складиштење “светим гралом” чисте енергије.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене