ОГЛАСИЛИ СЕ ВАГНЕРОВЦИ, СВЕ ПРИЗНАЛИ: "Када су убили газду било је или у руску војску или нестанеш"

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

01. 09. 2024. у 09:05

ГОДИНУ дана од смрти лидера плаћеничке групе Вагнер Јевгенија Пригожина још није сасвим јасно шта се десило са његовом плаћеничком империјом широм Украјине, Сирије и делова Африке.

ОГЛАСИЛИ СЕ ВАГНЕРОВЦИ, СВЕ ПРИЗНАЛИ: Када су убили газду било је или у руску војску или нестанеш

Фото Танјуг/АП

ББЦ на руском разговарао је са бившим борцима и другима блиским групи Вагнер о томе шта се десило после побуне кратког даха против Москве и Пригожинове изненадне смрти у паду авиона.

У септембру 2023. године, здепасти плавооки младић стајао је на пулту за чекинг истанбулског међународног аеродрома.

Носећи кефију - традиционалну арапску мараму - и капуљачу, покушавао је да стигне до Либије, а после до друге афричке земље у потрази за новим послом.

Био је борац тајновите, али разгранате плаћеничке групе Вагнер, коју је основао и водио Јевгениј Пригожин.

Група је контролисала компаније и пројекте вредне милијарде долара, оперисала је у Сирији, Малију, Централноафричкој Републици, Судану и Либији, а њени борци су били кључни за руску интервенцију на Украјину.

Британско Министарство одбране проценило је да је било и до 50.000 Вагнерових плаћеника у Украјини.

Али скоро 20.000 њих, многи бивши затвореници, погинули су у борбама за заузимање града Бахмута, према списку до ког је дошао ББЦ на руском.

Пригожин је повукао преостале борце у мају 2023. године, окрививши руско Министарство одбране, уз отворене увреде, за несташицу муниције.

Човек са кефијом, међутим, успео је да се извуче без огреботине.

Наредног месеца је добио поруку на Телеграму са позивом да се придружи „Маршу за правду".

Био је један од Вагнерових бораца који су шокирали свет побуном против руског председника Владимира Путина, заузевши јужни руски град Ростов на Дону.

Последњи пут кад је он видео Пригожина било је кад је вођа ушао у кола, позирао за селфије и напустио град.

Првобитне претње групе Вагнер да ће марширати на Москву биле су опозване.

Постигнут је споразум према ком је Путин саопштио да Вагнерови борци могу или да се придруже руској војсци или да оду у Белорусију са Пригожином.

Била је то тачка у којој је, каже човек са кефијом, први пут поверовао да је његова каријера у Вагнеру окончана.

- Кад су почели да постижу договоре и кад је дошло до неодлучности, док су неки ишли у Белорусију, а други на неко друго место, одлучио сам да је то за мене крај - каже он.

Потом, два месеца касније, 23. августа 2023. године, приватни авион који је носио Пригожина срушио се северно од Москве, а он је погинуо заједно са још неколико припадника Вагнера.

Кремљ је одбацио гласине о намештаљци, али многи - међу њима и овај бивши борац - нису били разуверени.

- Кад су убили Газду [Пригожин], за мене више ништа није остало у Русији - каже.

Док је вагао различите опције, Вагнерова средства и операције широм света све су више потпадале под контролу руске владе и војске.

Човек са кефијом је имао важећи пасош, мало уштеђевине и искуства у ратовању.

Одлучио је да отпутује у Сирију, где се већ борио у прошлости.

Фото Танјуг/АП

 

Два извора рекла су за ББЦ на руском да су плаћеницима у Сирији били понуђени уговори са руском војском.

Избор је био или Министарство одбране или да нестане, рекао је бивши борац псујући.

Није желео да потпише уговор и седео је беспослен скоро два месеца, али је и даље примао плату - у готовини.

Нико се није успротивио кад је одлучио да потражи посао у Африци.

У Северну Африку отприлике у исто време упутио се и заменик руског министра одбране Јуну-Бек Јевкуров.

Праћен вишим званичницима руске војне обавештајне службе ГРУ, посетио је земље у којима је Вагнер раније био активан - Либија, Буркина Фасо, Централноафричка Република и Мали, а потом, на каснијем путовању, и Нигер.

Према извештају британске експертске групе Краљевски институт уједињених служби, поручио је да ће „бивше обавезе које је преузео Вагнер бити испуњене", али да ће се сада послови водити „директно са руским Министарством одбране."

У извештају стоји да неке бивше Вагнерове снаге у Африци сада нуде војну подршку режимима, међу којима и борбу против исламиста и других побуњеника, у замену за приступ стратешки важним природним ресурсима.

Мали, Нигер и Буркина Фасо су последњих година доживели војне пучеве - и раскидају дугогодишње везе са Француском, док се истовремено зближавају са Русијом.

У међувремену, наводи се у извештају, Русија је заинтересована за минерале као што су литијум, злато и уранијум.

Позиви за регрутацију за „афрички корпус" руског Министарства одбране почели су да се појављују крајем 2023. године.

Човек са кефијом нам је касније рекао да је стигао до афричке земље коју је одабрао.

Додао је да доживљава плаћенички посао као било који други и просто је мислио да су му изгледи бољи у Африци него у Украјини или Белорусији.

Већину његових бивших колега преузело је руско Министарство одбране и наставило да служи у новоформираним јединицама, рекао је он.

Међутим, извор некада повезан са Јевгенијем Пригожином сугерисао је у коментарима за ББЦ да је његов син Павел задржао извесни степен утицаја.

- Москва је дала наследнику зелено светло да настави очев рад у Африци, под условом да се то не сукобљава са руским интересима - рекао је овај извор за медије.

Испрва се спекулисало да Павел, који је у касним двадесетим, води крњу приватну војну компанију Вагнер, под покровитељством Националне гарде, Росгвардија - а не Министарства одбране.

Извештај Краљевског института каже да је ово резултирало „надметањем у преузимању командира између ГРУ-а и Росгвардије."

Британско Министарство одбране саопштило је у фебруару да су три Вагнерова јуришна одреда заиста инкорпорисана у Росгвардију и да ће они највероватније били распоређени у Украјину и Африку.

Фото Танјуг/АП

 

Али не постоје званичне информације о Павеловој улози и он није одговорио на ББЦ-ев захтев за коментар.

Нема много званичних информација о томе шта се десило са Вагнеровим борцима и ко их сада упошљава, мада званични канал групе не Телеграму и даље објављује огласе за регрутацију за мисије на неодређеним „далеким" локацијама.

За Русију, остваривање њених међународних циљева преко групе Вагнер омогућило јој је да заобиђе санкције и задржи опцију негирања учешћа.

У међувремену, неки бивши Вагнерови борци остају сумњичави или супротстављени руском Министарству одбране.

Стога постоји извесна привлачност за обе стране што се тиче рута за поновно запошљавање које су индиректне или нису до краја транспарентне.

После интервенције на Украјину, руска војна обавештајна служба изградила је мрежу плаћеничких група заснованих на Вагнеру и колективно етикетирану као Редут.

Медијска истрага Радија Слободна Европа из октобра прошле године идентификовала је више од 20 јединица које регрутују нове војнике под именом Редут.

Она је закључила да је Редут „лажна приватна војна компанија" коју води руска војна обавештајна служба ГРУ.

ББЦ није успео да нађе Редут у званичном регистру компанија, а неколико извора нам је рекло да је повезан са ГРУ-ом и Министарством одбране.

Ни Редут ни Кремљ нису одговорили на питања ББЦ-а на ову тему.

ББЦ је разговарао са бившим Вагнеровим борцима који су се придружили јединици под именом Медведи илити 81. бригади за специјалне операције.

Према истраживачу обавештајних података који су слободно доступни јавности и специјалисти за безбедност у Западној Африци познатом као Номад Сахелијен, они су „тесно везани" за Редут, и иако се „сматрају бригадом за специјалне операције", више личе на „приватну војну компанију".

У августу 2023. године, странице на руској друштвеној мрежи ВКонтакте блиске војсци садржале су бројне огласе за регрутацију за Медведе.

- Потребни су нам пилоти, техничари и механичари за двокрилце АН-2, хеликоптере МИ-8 и јуришне хеликоптере МИ-24 - гласи једна типична таква објава.

"Пристојна накнада почев од 220.000 рубаља (око 2.160 евра) месечно заједно са повластицама. Уговор на шест месеци. Старост од 22 до 50 година. Дођите на Крим, у Симферопол. Обезбеђујемо одећу и обуку."

Фото: Принтскрин

 

Иако огласи поручују регрутима да се упуте на Крим, Номад Сахелијен каже да је група такође основала штаб у Уагадугуу, престоници Буркине Фасо, и нуди плаћеницима тромесечне мисије са месечним платама које варирају од 2.500 до 4.000 америчких долара.

На основу разговора са бившим Вагнеровим борцима, ББЦ је закључио да су многи одлучили да остану у Африци, па и у Буркини Фасо.

Друга могућа дестинација за бивше Вагнерове борце је Чеченија, јужна руска република.

У априлу је чеченски лидер Рамзан Кадиров рекао да ће се 3.000 њих придружити групи специјалних снага Ахмат у овој републици, према руској државној новинској агенцији Тас.

Истакнута личност из Вагнера Александар Кузњецов, познат и по кодном имену „Ратибор", појавио се на видео снимку крај Кадирова, поручивши бившим друговима: „Све ће бити као у Вагнеру, идентично. Неће бити никакве папирологије. Начин на који ћемо обављати послове остаће исти, ништа се не мења."

ББЦ није успео да потврди колико је њих од 3.000 пристигло.

Што се тиче првобитне понуде за Вагнерове плаћенике да се упуте у Белорусију, тамо их је сада мање од 100, и обучавају снаге председника Александра Лукашенка, према Беларуском хајуну, истраживачком пројекту података доступних јавности који надгледа војне активности у земљи.

Вагнеров званични канал на Телеграму објавио је ретко детаљно саопштење, у ком су навели да су неки њихови борци, међу њима и командант, убијени, али није дао никакве бројке.

Руски канали на Телеграму блиски војсци пријавили су да је погинуло неколико десетина бивших Вагнерових бораца, што је највећи губитак живота за ову групу у Африци.

Плаћеници су били део Афричког корпуса, али ни он ни руско Министарство одбране нису дали никакво званично обавештење.

Човек са кефијом од тада не одговара на наше поруке.

Слика запаљене свеће у спомен жртве појавила се у међувремену на налогу на друштвеној мрежи његове мајке.

(Курир/ББЦ на српском)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФРАНЦУСКИ МЕДИЈИ О КУПОВИНИ РАФАЛА: Београд на њима жели руске ракете, Србија постаје права сила Балкана

ФРАНЦУСКИ МЕДИЈИ О КУПОВИНИ РАФАЛА: Београд на њима жели руске ракете, Србија постаје права сила Балкана

СРБИЈА је са Француском договорила куповину 12 нових, најмодернијих "рафала". Први борбени авион "рафал" стићи ће у Србију 2028. године, а до 2030. биће испоручена цела флота од 12 апарата која укључује три двоседа и девет једноседа. Француски медији наводе да ја Србија постала права регионална сила Балкана.

01. 09. 2024. у 07:53

ОВАКО ЈЕ ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛИЦЕМЕРЈЕ  МИЛАТОВИЋА И ОСТАЛИХ ПОПУТ ЊЕГА: Председник Србије оголио све неистине искључиво истином

ОВАКО ЈЕ ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛИЦЕМЕРЈЕ МИЛАТОВИЋА И ОСТАЛИХ ПОПУТ ЊЕГА: Председник Србије оголио све неистине искључиво истином

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар ВУчић на панелу “Придруживање Западног Балкана ЕУ” на Глобалном безбедносном форуму ”ГЛОБСЕЦ 2024” одговорио је председнику Црне Горе Јакову Милатовићу и осталим лицемерима који говоре и искривљују истину о Србији.

31. 08. 2024. у 13:51

Коментари (0)

СНИМЦИ ЖЕСТОКОГ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА БЕЛГОРОД: Више мртвих, десетине повређено (ВИДЕО)