ПОСЛЕДЊЕ АНКЕТЕ ПРЕД АМЕРИЧКЕ ИЗБОРЕ: Ево ко има предност - Трамп или Харис
АМЕРИЧКИ гласачи ће 5. новембра изабрати свог следећег председника, који је првобитно требало да буде поновни меч између актуелног председника Џозефа Бајдена и републичког бившег председника Доналда Трампа, све док Бајден није изашао из трке и поставио потпредседницу Камалу Харис као демократског кандидата.
Преостаје једно питање, а то је да ли ће Трамп започети свој други мандат или ће Америка напојон имати своју прву председницу? Како се ближи дан избора, Би-Би-Си је помно пратио анкете и анализирао који исход можемо да очекујемо 5. новембра, као и који велики догађаји могу да утичу на председничку дебату овог јутра у трци до овалне канцеларије у Белој Кући.
Ко тренутно води?
Месецима пре Баједнове одлуке да напусти председничку трку, анкете су константно указивале да бивши председник Трамп има изгледе да се врати на своју позицију.
Трка је кренула да буде интензивнија оног тренутка када је започета њена кампања, где је преузела мало али значајно водство које наставља да одржава од тада.
Према последњој националној анкети, Харисова води са 47 одсто, док републикански кандидат има око 44 одсто гласова.
Како преноси Би-Би-Си, проценти су заокружени како би се јасно показала разлика у гласовима.
Харис је достигла 47 одсто гласова током њене четвородневне конвенције у Чикагу и говора који обећава "нови пут" за све Американце, након скоро изједначених резултата пристиглих 22. августа.
Трампов просек је остао релативно стабилан са 44 одсто, без значајног раста након јавне подршке Роберта Ф Кенедија, који је обуставио своју кандидатуру 23. августа.
Шта су заправо националне анкете и чему служе?
Иако ове националне анкете служе као водич кроз председничке кампање и дају увид ко је фаворит у држави у једној целини, не могу прецизно да предвиде резултат избора.
Разлог томе је употреба система електорског колегијума који Америка користи да изабере председника, тако да освајање већине гласова може бити мање битно него у којој држави су освојили исте.
У 50 Америчких држава, већина гласа за исте странке и постоји само мали број држава у којима постоји подједнака шанса за оба кандидата да освоје симпатију гласача и победе на изборима.
Те државе се називају "бојишта", због великих шанси и за победу и за губитак.
Шта је систем електорског колегијума?
Када Американци учествују на новембарским изборима, већина ће дати глас или демократи Камали Харис, или републиканцу Доналду Трампу.
Тај глад заправо обликује групу званичника који ће представити Харис или Трампа у електорском колегијуму.
Реч "колегијум" ("college") представља групу људи са заједничким задатком, а ти људи су електори који ће изабрати председника и подпредседника.
Електорски колегијум саставља се сваке четири године, пар недеља након дана избора, како би могли да обаве задатак.
Број електора зависи од државе и броја становништва, тако да свака држава има онолико електора колико има законодаваца у Америчком Конгерсу (Бела Кућа и Сенат).
Калифорнија носи највећи број од 54 електора, док државе као што су Вајоминг, Аљаска и Северна Дакота, као и Вашингтон Ди-Си, имају минимум троје, што би укупно био 538 електора.
Сваки од њих представља један електорни глас и председнички кандидат мора да своји 270 или више гласова како би освојио председничку трку.
На пример, ако кандидат освоји 50,1% гласова у Тексасу, добијају свих 40 електорских гласова државе.
Са друге стране, кандидат би могао да победи убедљиво и да и даље добије исти број електорских гласова.
Стога је могуће да кандидат постане председник тако што ће победити у низу тесних трка у одређеним државама, упркос томе што има мање гласова широм земље.
Ко води у "државама бојишта"?
Тренутно, анкете указују на седам држава за које је јако тешко протумачити ко заправо води у трци.
Постоји мањи број држава него број националних анкета како би могло да се прикупи довољно информација о вођству кандидата у истим, и тако долази до грешака у бројевима које могу драстично променити крајње резултате.
Према последњим анкетама, постоји један или мање од 1 одсто тачке раздвајања два кандидата у овим државама које укључују Пенсивланију која је кључна са највећим бројем потенцијалних електорских гласова у понуди што би лако донело поведу и 270 потребних гласова.
Пенсилавнија, Мичиген и Винсконсин су одувек биле окренуте Демократама пре него што је Трамп променио њихово мишљење и претворио их у "црвене" државе победом на изборима 2016. године.
Бајден је повратио поверење становника ових држава 2020. године, те се верује да уколико Харис успе да одржи њихове симпатије, постоје велике шансе за њену победу.
Главни показатељ да се трка драстично променила тренутка када је Харис постала демократски кандидат, дана када је Бајден одустао од трке, Трамп је водио скоро 5 одсто у просеку у "државама бојишта".
Како се рачунају резултати и да ли се може веровати анкетама?
Цифре до којих је Би-Би-Си дошао, а наведене су у овом тексту, су део анализе сајта 538, који је део Америчке мреже Еј-Би-Си Њуз.
Како би се дошло до просека, 538 прикупља податке појединачних анкета који се одвијају национално и у државама бојишта од стране великог броја стручних компанија.
Како би се успоставила контрола квалитета, 538 укључује само анкете оних компанија по одређеном критеријуму, што значи да комапније морају да буду апсолутно транспарентне са подацима колико људи је учествовало, када и на који начин се одвијала анкета било да је преко телефонског позива, смс поруке, онлајн и тако даље.
Сада, анкете сугеришу да је разлика између Камале Харис и Доналда Трампа свега пар процената што на националном нивоу, што у државама бојиште, што додатно отежава прецизну предикцију ко би могао да победи на предстојећим председничким изборима.
Анкете су подцениле Трампову подршку 2015 и 2020 године, те се компаније максимално труде да приступе проблему прецизне предикције на што више начина, укључујући како да њихови резултати одражавају састав бирачке популације.
БОНУС ВИДЕО:
АМЕРИКА У ПОСЕТИ ПЕКИНГУ: Саливен саветник за националну безбедност у "критичној" мисији
Препоручујемо
ОГЛАСИЛА СЕ МЕЛАНИЈА ТРАМП: Хитно захтева једну ствар, ради се о њеном супругу
10. 09. 2024. у 17:56
ШЕШЕЉ О ПУТИНОВОЈ ИЗЈАВИ КОЈА ЈЕ ОДЈЕКНУЛА СВЕТОМ: Грохотом сам се насмејао
09. 09. 2024. у 21:51
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)