ХИТАН САСТАНАК ИТАЛИЈЕ СА РУСКИМ АМБАСАДОРОМ: Тајани тражи објашњење

Јована Шведић

12. 09. 2024. у 21:11

ИТАЛИЈАНСКИ министар спољних послова Антонио Тајани позвао је руског амбасадора у Италији да изнесе приговоре владе након што су руске власти ставиле италијанску новинарку Стефанију Батистини на своју потерницу.

ХИТАН САСТАНАК ИТАЛИЈЕ СА РУСКИМ АМБАСАДОРОМ: Тајани тражи објашњење

Foto: Tanjug

Батистини, репортерка државне ТВ станице РАИ, оптужена је од стране Русије да је у августу илегално прешла руску границу са Украјином, преноси АА.

У том тренутку, Батистини и група од три друга новинара ушли су на територију Русије у пратњи Украјинске војске, како би направили репортажу о разареном руском граду Суџа у Курској Области током Украјинског напада у овом региону.

То је била прва инострана репортажа са лица места.

- Позвао сам амбасадора Руске Федерације у Италији у Министарство како би смо пренели наше изненађење због необичне одлуке Москве да Батистинија уврсти на листу тражених лица, коју је објавило руско Министарство унутрашњих послова- наводи се у Тајанијевом саопштењу на друштвеној мрежи Икс.

Руска служба безбедности ФСБ отворила је кривични поступак против Батистиније и још једне новинарке РАИ, Симоне Траини, наводи руска државна новинска агенција ТАСС.

Италијанско удружење новинара је брзо осудило поступак.

- Новинарство није злочин. Потез Москве да стави Стефанију Ватистини и Симон Траини на потерницу је неприхватљиво. Репортажа се не ради без претходно добијених овлашћења - наводи се у саопштењу удружења.

Дипломатски инцидент доприноси текућим тензијама између Италије и Русије од почетка рата у Украјини.

Рим је изразио пуну подршку Украјини и обавезао се да ће помоћи у обнови оштећене инфраструктуре и историјских места у земљи.

Пре рата, Италија и Русија су имале јаке економске везе, поткрепљене личним пријатељством између бившег италијанског премијера Силвија Берлусконија и руског председника Владимира Путина.

Док многе италијанске компаније настављају да послују у Русији, њихове активности су озбиљно ограничене европским санкцијама, које Италија у потпуности подржава.

(АА)

БОНУС ВИДЕО:
ПОПЛАВЕ У МИЛАНУ: Погледајте како изгледају улице после обилних падавина

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.

16. 03. 2025. у 19:40

ШОУ У ЗАГРЕБУ: Дали јој отказ јер је пуштала српске цајке - сад морају да плате 70.000 € и да је врате на посао

ШОУ У ЗАГРЕБУ: Дали јој отказ јер је пуштала српске "цајке" - сад морају да плате 70.000 € и да је врате на посао

СУД у Загребу донео је неправоснажну пресуду којом запослену на бензинској пумпи Тифон враћа на посао, уз обавезу послодавца да јој исплати све неисплаћене зараде у износу од 45.000 евра и судске трошкове у износу од 14.000 евра.

17. 03. 2025. у 17:54 >> 17:55

Коментари (0)

ДЕО ЗАПАДА У НЕВЕРИЦИ: Откривено шта је Мађарска управо урадила за Русију