ПЕЈЏЕР И ВОКИ-ТОКИ КАО БОМБЕ У ЏЕПОВИМА: Сви детаљи напада на либанску милитантну групу Хезболах

А.Војиновић

19. 09. 2024. у 12:52

ПОСЛЕ симултане експлозије 3.000 пејџера чланова либанске милитантне групе Хезболах у Либану и Сирији, јуче по подне дошло је до нових детонација на југу Либана и у предграђима Бејрута, у којима је настрадала најмање једна особа, док је повређено више од 100. У парампарчад су се убрзо расули и воки-токији, такође застарели уређаји за комуникацију које су користили чланови Хезболаха. Нове експлозије затекле су људе и на сахрани најмилијих који су само дан раније живот изгубили у сличним нападима.

ПЕЈЏЕР И ВОКИ-ТОКИ КАО БОМБЕ У ЏЕПОВИМА: Сви детаљи напада на либанску милитантну групу Хезболах

Фото: Танјуг/АП/

За напад који до сада није виђен у историји ратовања Хезболах је оптужио Израел и обећао да ће се осветити. Амерички државни секретар Ентони Блинкен јуче је негирао умешаност САД у нападе од уторка у којима је настрадало 12 особа, међу којима и двоје деце, док је више хиљада људи рањено. Лакше повреде задобио је и ирански амбасадор у Либану Мојтаба Амани.

До првог инцидента је дошло у уторак око 15.30 часова по локалном времену када је у малом временском размаку експлодирало на хиљаде пејџера које су војници Хезболаха користили за безбеднију комуникацију уместо мобилних телефона. Детонацију је активирала кодирана порука која је члановима те групе послата у исто време. Неименовани либански званичници за Ројтерс су изјавили да је израелска обавештајна служба Мосад поставила малу количину експлозива у 5.000 пејџера тајванске производње које је наручио Хезболах неколико месеци пре детонација. Безбедносни извори тврде да је завера Израела трајала месецима, те да су ови уређаји у земљу допремљени раније ове године.

Експлозије су се углавном догодиле у областима где је Хезболах снажно присутан, посебно у јужном предграђу Бејрута и у региону Бека у источном Либану, као и у Дамаску. Агенција АФП пренела је да су међу убијенима и син посланика Хезболаха Али Амара и ћерка припадника Хезболаха у долини Бека, на истоку Либана. Неименовани званичник Хезболаха инцидент је оценио као највећи безбедносни пробој за групу од почетка последњег сукоба са Израелом у октобру прошле године. Рањени су задобили тешке повреде лица, руку и тела.

- Ово није безбедносно гађање једног човека, двоје или троје људи. Ово је циљање целе нације - рекао је високи званичник Хезболаха Хусеин Калил изражавајући саучешће због Амаровог сина.

Према изворима, Хезболахови борци су користили модел пејџера АР-924 тајванске компаније "Голд Аполо" који бежично прима и приказује текстуалне поруке, али не пружа услугу телефонирања. Раније ове године, лидер Хезболаха Хасан Насралах ограничио је употребу мобилних телефона због опасности од прислушкивања израеских обавештајних служби.

- Мосад је убацио плочу унутар уређаја која има експлозивни материјал који прима код. Веома га је тешко открити на било који начин. Чак и било којим уређајем или скенером. Уређаји су били програмирани да дају звучни сигнал неколико секунди пре него што експлодирају - истакли су неименовани либански званичници.

Напад нова ескалација

ЈОРДАНСКИ министар спољних послова Ајман Сафади после нових удара у Либану и Сирији оценио је да Израел гура цео Блиски исток на ивицу регионалног сукоба тиме што на више фронтова одржава опасну ескалацију. Палестинска милитантна група Хамас оценила је да су експлозије пејџера представљале ескалацију која ће Израел довести само до "неуспеха и пораза". Генерални секретар УН Антонио Гутереш упозорио је да експлозије пејџера усмерене на милитантну групу Хезболах указују на озбиљан ризик од ескалације у Либану и поручио да је неопходно избећи додатно повећање тензија.

Тајванска компанија "Голд Аполо" у међувремену је саопштила да тај производ није био њихов, већ да је на њему био само њихов лого.

- Пејџери АР-924 које користе милитанти Хезболаха произвела је компанија 'БАК Консалтинг КФТ', са седиштем у Будимпешти. Према уговору о сарадњи, овластили смо БАК да користи наш заштитни знак за продају производа у одређеним регионима, али дизајн и израда производа су искључиво њихова одговорност - наводи се у саопштењу "Голд Апола".

Председник компаније "Голд Аполо" Хсу Чинг-Куанг рекао је новинарима јуче да његова компанија има уговор о лиценцирању са БАК у последње три године, али није показао никакве доказе. Портпарол мађарске владе Золтан Ковач навео је да компанија повезана са пејџерима који су експлодирали у Либану нема производну локацију у Мађарској и уређаји никада нису били на тлу те земље.

- Власти су потврдиле да је компанија трговачки посредник, без производног или оперативног места у Мађарској. Референтни уређаји никада нису били у Мађарској - навео је Ковач на "Иксу" и додао да за Мађарску ова ситуација не представља ризик за националну безбедност.

Карен Елазари, израелски аналитичарка сајбер-безбедности и истраживач на Универзитету у Тел Авиву, оценила је за "Њујорк Тајмс" да су напади били усмерени на Хезболах тамо где је био најрањивији.

- Овај напад их је погодио у Ахилову пету јер су уништили централно средство комуникације. Пејџера су били на мети и раније, али не у овако софистицираном нападу - истакла је Елазари.

Батерија траје до 85 дана

ПЕЈЏЕР АР-924 садржи пуњиву литијумску батерију и може да прима текстуалне поруке до 100 карактера. Батерија му је трајала до 85 дана. Како наводи АП, то је било кључно у Либану, где су нестанци струје уобичајени због вишегодишњег економског колапса. Ови уређаји такође раде на различитој бежичној мрежи од мобилних телефона, што их чини отпорнијим у хитним случајевима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?