ЧЕШКА И ЈУЖНА КОРЕЈА ПОТПИСАЛЕ СПОРАЗУМ О САРАДЊИ У ОБЛАСТИ НУКЛЕАРНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Потписано је још 13 меморандума о разумевању
ЧЕШКИ и јужнокорејски званичници данас су потписали Меморандум о разумевању о сарадњи у области нуклеарне енергије, а потписивању су присуствовали чешки премијер Петр Фијала и председник Јужне Кореје Јун Сук Јел.
Фото Shutterstock
Меморандум је потписан током посете лидера компанијама за нуклеарну енергију у Плзену, индустријском граду који се налази око 90 километара западно од Прага, преноси Јонхап.
- Нове нуклеарне реакторе ће заједно градити Јужна Кореја и Чешка. Јужнокорејска влада ће у потпуности подржати верну примену споразума о нуклеарној енергији - рекао је Јун.
Током церемоније, потписано је још 13 меморандума о разумевању, који покривају сарадњу у целом циклусу нуклеарне енергије, укључујући изградњу, рад, одржавање, управљање нуклеарним горивом и одлагање отпада.
Чешке компаније потписале су уговоре за испоруку турбина нуклеарних реактора и лопатица турбина за корејску фирму.
Договори ће бити потврђени ако се у марту следеће године потпише коначан уговор.
Јун је истакао добре резултате Јужне Кореје у изградњи нуклеарних реактора "на време, у складу са буџетом", на основу стручности те земље у изградњи и раду нуклеарних електрана више од пет деценија.
Он је такође изразио наду за даљи напредак билатералне сарадње и економских веза између Сеула и Прага.
- Овај нуклеарни споразум ће подићи билатералне односе на свеобухватнију сарадњу оријентисану ка будућности - рекао је Јун.
Овај споразум, чија је вредност процењена на 17,3 милијарде долара, означиће други извоз Јужне Кореје везан за нуклеарне пројекте, након програма у Уједињеним Арапским Емиратима 2009.
БОНУС ВИДЕО:
ЗОО-ВРТ У ХОНГКОНГУ ПРОСЛАВИО РОЂЕЊЕ ПАНДЕ: Погледајте младунче са њиховом мајком Јинг Јинг
Препоручујемо
ЛОШЕ ВЕСТИ: Повећао се број жртава разорног циклона Борис који је опустошио Европу
18. 09. 2024. у 16:58
ПУСТОШ ПОСЛЕ ПОПЛАВА У ЧЕШКОЈ: Пријављени први смртни случајеви (ВИДЕО)
17. 09. 2024. у 12:54
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)