РУСКИ "ТЕРМИНАТОР" У УКРАЈИНИ: Како се до данас борбено возило за подршку тенковима бмпт-72 показало у борби? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 09. 2024. у 20:00

КАКО је известио руски сајт Вестник-РМ, 12. септембра ове године, руска војска ће распоредити најновију генерацију борбених возила за ватрену подршку БМПТ-72 Терминатор на бојном пољу у Украјини.

РУСКИ ТЕРМИНАТОР У УКРАЈИНИ: Како се до данас борбено возило за подршку тенковима бмпт-72 показало у борби? (ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен

БМПТ који користе руске оружане снаге, познатији као БМПТ Терминатор верзија из 2017, је модернизована верзија БМПТ-72 Терминатор 2.

Уведен у наоружање руске армије крајем 2010-их, овај модел је доживео своје прво значајно коришц́ење у специјалној операцији руске војске у Украјини.

БМПТ-72 Терминатор 2 је најновија генерација борбених возила за ватрену подршку у фамилији борбених возила за подршку тенковима БМПТ.

Модел БМПТ 2017 има исту шасију као тенк Т-72, ​​али садржи различите модернизације и побољшања у односу на ранији Терминатор 2.

Задржао је основно наоружање два аутоматска топа 2А42 калибра 30 мм, четири противоклопне вођене ракете 9М120 Атака које користе и јуришни хеликоптери Ми-35М и секундарно наоружање коаксијални митраљез калибра 7,62 мм ПКТМ и аутоматске бацаче граната.

Међутим, модел Терминатор 2 из 2017. има побољшане системе за управљање ватром и бољу балистичку заштиту, што га чини ефикаснијим у савременим борбеним окружењима.

Примена БМПТ Терминатора модела 2017 у Украјини је први значајан борбени тест овог борбеног возила.

Руске оружане наге су увеле БМПТ да ојачају своје тенковске јединице у сложеним борбеним ситуацијама, посебно у урбаним срединама где су тенкови рањиви на заседе, противтенковске вођене ракете и пешадију наоружану ручним бацачима.

БМПТ је борбено возило које може премостити јаз између тенковских операција и пешадијске подршке, јер нуди више заштите и ватрене моћи како би се осигурало напредовање руских оклопних снага.

У Украјини, БМПТ је био распоређен уз тенкове серије Т-72 и Т-90М, првенствено у урбаним и шумским подручјима где су тенковске јединице наилазиле на јак отпор украјинских снага.

БМПТ-ова комбинација аутоматских топова, противоклопних ракета, митраљеза и бацача граната учинила га је веома ефикасним у неутралисању пешадијских положаја, лаких оклопних возила и пружању ватрене подршке за тенковске јединице које наступају.

Међутим, његов стварни учинак у Украјини наишао је на различите резултате.

Док су ватрена моћ и оклоп БМПТ-а сматрани ефикасним тактичко-техничким карактеристикама у одређеној врсти напада, било је извештаја да возило није коришћено у великом броју или у оптималној улози.

Један од разлога за то је тај што руска војска можда није у потпуности интегрисала БМПТ у своју стратегију комбинованог дејства различитих борбених система.

Поред тога, сукоб у Украјини је показао да су модерна окружења на бојном пољу, посебно у урбаним срединама, изузетно убојита за оклопна возила, чак и са возилима за подршку као што је БМПТ.

Такође је било изазова са руском логистиком и високим интензитетом борбе, који су ограничили широку употребу БМПТ-а.

Војни аналитичари истичу да, иако се БМПТ добро показао у одређеним улогама ватрене подршке, то није драматично променило укупну ефикасност руских оклопних јединица у Украјини.

Ипак, његово распоређивање је истакло важност наменских оклопних возила за подршку у савременом ратовању, посебно у урбаним или асиметричним срединама где су традиционални тенкови рањиви на мобилну пешадију и напредно противтенковско оружје.

БМПТ Терминатор 1 и БМПТ-72 Терминатор 2 су руска оклопна возила дизајнирана да подрже тенкове и пешадију у изазовним борбеним окружењима, али постоји неколико разлика између њих.

БМПТ Терминатор 1 је заснован на шасији тенкова Т-90, док БМПТ-72 Терминатор 2 користи старију шасију тенкова Т-72.

Ова разлика у платформи омогућава БМПТ-72 да буде исплативији за земље које имају вишак тенкова Т-72, ​​омогућавајући им да претворе те старије тенкове у БМПТ.

По тежини, БМПТ Терминатор 1 је, због своје шасије тенка Т-90, тежи, односно има масу 48 тона, док је БМПТ-72 Терминатор 2, заснован на Т-72, је нешто лакши и има масу од око 42 тоне.

Конфигурације наоружања оба модела су углавном исте, са комбинацијом топова 2А42 калибра 30 мм, лансера противоклопних ракета и митраљеза, дизајнираних за противпешадијске и противоклопне улоге.

Кључна разлика је модернизација и флексибилност производње БМПТ-72, ​​који је дизајниран да буде приступачније решење за надоградњу коришћењем широко доступне шасије тенка Т-72, ​​док је оригинални БМПТ Терминатор 1 био специјализованији систем монтиран на шасију тенка Т-90.

Оба возила служе сличној сврси на бојном пољу, али БМПТ-72 пружа свестранију и повољнију опцију за војску са великим инвентаром старијих тенкова.

БМПТ Терминатор 1 и БМПТ-72 Терминатор 2 имају моћан оклоп и моћно наоружање дизајнирано за урбано ратовање и подршку тенковима, иако постоје разлике између ова два модела.

Наиме, Терминатор 1, је заснован на шасији тенка Т-90, има бољу балистичку заштиту због напредног оклопа тенка Т-90, укључујући контакт-5 експлозивни реактивни оклоп (ЕРА), који пружа заштиту од савремених противтенковских пројектила и ручних бацача.

Ове карактеристике чине Терминатор 1 веома жилавим на различите претње на бојном пољу.

БМПТ-72 Терминатор 2, монтиран је на старијој шасији тенка Т-72 и ​​такође има јак оклоп, али напредна балистичка заштита се нуди као опција.

Међутим, БМПТ-72 може бити опремљен модерним експлозивно-рактивним оклопом и различитим надоградњама како би се побољшала његова борбена жилавост.

Што се тиче наоружања, оба возила су опремљена великим арсеналом оружја дизајнираног за дејство на више врста циљева, укључујући пешадију, лако оклопљена возила, па чак и авионе.

БМПТ Терминатор 1 је наоружан са два аутоматска топа Шипунов 2А42 калибра 30 мм са двоструким храњењем и брзином ватре и до 800 метака у минути.

Ови аутоматски топови су способни да испаљују и противпанцирну и високоексплозивну муницију парчадног дејства, што их чини универзалним за дејство против различитих претњи на бојишту до 2000 метара, а максимално до 4 км.

Поред тога, Терминатор 1 лансира четири противоклопне радиовођене ракете 9М120 Атака домета до 6 км, максималне брзине до 550 м/с, које могу да пробију оклоп дебљине преко 800 мм хомогеног челика иза експлозивно-реактвног оклопа, па уништавају и модерне тенкове или бункере са великих удаљености.

Све у свему БМПТ Терминатор 2 се показало као врло корисно борбено возило за ватрену подршку тенковима и пешадији у њиховом наступању, а при том је и одлично балистички заштићено и наоружано па има изузетну борбену жилавост за борбе у урбаним срединама које су најзахтевније.

Пошто и Војска Србије има батаљон тенкова Т-72М1 од којих се само једна чета користи требало би размислити да се батаљон ових тенкова конвертује из главних борбених тенкова у борбена возила за ватрену подршку слично као што су то Руси урадили са БМПТ, јер су очигледно специјализована и ефикасна за специфичне улоге на бојишту.

(oruzjeonline.com/Шиља Плутон)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КАКО ЈЕ ИЗГЛЕДАЛО АЛЕКСАНДРОВО СТУДИРАЊЕ НА КИМ: КФОР је под пуном ратном опремом стајао испред факултета! (ВИДЕО)