ГОРИ НА МАРТИНИКУ: Побуна на француској прекоморској територији

Немири већ данима букте у Фор де Франсу, највећем и главном граду француског прекоморског региона и департмана Мартиник у карипском архипелагу Мали Антили. Полицијски час остаће на снази бар до понедељка.

ГОРИ НА МАРТИНИКУ: Побуна на француској прекоморској територији

Foto: Printskrin

Најрадикланији грађани устали су против скупог живота. На Мартинку и у Гвадалупеу храна је, према званичним истраживањима, 30 до 42 посто скупља него у континенталном делу Француске. То се делом објашњава трошковима транспорта. Али, има и пуно нелогичности и монопола. Тако су чак и банане, које су локални производ, двоструко скупље него у Паризу!

Продавнице су опљачкане, излози полупани, аутомобили запаљени. Постављене су и барикаде на неуралгичним путним правцима између југа и севера острва. Немири трају од суботе. Дошло је до жестоких сукоба између демонстраната и полиције у кварту Света Тереза. Снаге реда спречавале су пљачку.

Има и повређених. Првих ноћи повреде је задобило шест полицајаца. На њих су пуцали сачмом. Десетак виновника је ухапшено. После тога уведен је полицијски час од 21 до 5 сати ујутро. Снаге реда покушавају да уклоне барикаде, а насиља и даље има. На полицију је пуцано и правим мецима.

Сви се на Мартинику слажу да треба да се смање цене, хоће исте трошкове као и у Паризу, али су житељи подељени око насиља.

- Ми смо Французи, имамо исте личне карте, желимо и исте цене хране – поручио је један од побуњеника с Мартиника.

Скупа храна одавно прави проблем на овом француском острву. Преговори с властима су у току, а разговара се о томе да се за 20 одсто умање цене 2.500 производа за основне потребе.

Foto: Printskrin

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум