ТРИЈУМФ ШОЛЦА НА ИЗБОРИМА У БРАНДЕНБУРГУ: Социјалдемократе успеле да победе АфД

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТЕ (СПД) немачког канцелара Олафа Шолца успеле су да победе крајње десничарску Алтернативу за Немачку (АфД) на изборима у покрајини Бранденбург након што су заостајали за њима током целе кампање, показују излазне анкете.

ТРИЈУМФ ШОЛЦА НА ИЗБОРИМА У БРАНДЕНБУРГУ: Социјалдемократе успеле да победе АфД

Фото: Профимедиа

СПД, који управља државом која окружује главни град Берлин од поновног уједињења 1990. године, освојио је 32 одсто гласова, испред АфД коме је припало 29 одсто гласова, показује излазна анкета телевизије ЗДФ, преноси Ројтерс.

Успех СПД могао би да омогући Шолцу да поново буде кандидат странке за канцелара на савезним изборима следеће године.

Међутим, мало је вероватно да ће ова победа њему или његовој странци дати велики подстицај, с обзиром на то да се популарни, актуелни премијер Бранденбурга Дитмар Воидке дистанцирао од Шолца током кампање и критиковао политику савезне владе, оцењује Ројтерс.

На изборима у Бранденбургу право гласа имало је 2,1 милион људи.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

ЕПСКИ ДЕБАКЛ! Арина Сабаленка избачена са Ролан Гароса