АМЕРИЧКА НАДОГРАДЊА Ф-16, КО ЋЕ ЈЕ ДОБИТИ? Систем електронског ратовања Viper Shield за Ф-16 Блок 70/72 улази у производњу (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 09. 2024. у 22:00

L3HARRIS Technologies је започео производњу свог система за електронско ратовање АН/АЛQ-254(В)1 Viper Shield, који је дизајниран за нове борбене авионе Ф-16 Блок 70/72 за стране купце.

АМЕРИЧКА НАДОГРАДЊА Ф-16, КО ЋЕ ЈЕ ДОБИТИ? Систем електронског ратовања Viper Shield за Ф-16 Блок 70/72 улази у производњу (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП

Саопштење је стигло 17. септембра 2024. током Ваздушне, свемирске и сајбер конференције коју је организовало Удружење ваздухопловних снага и свемира Сједињених Држава у Националној луци, Мериленд. Viper Shield је интегрисан са АПГ-83 АЕСА радаром Ф-16, омогућавајући побољшану детекцију претњи и могућности ометања које у великој мери побољшавају функцију самоодбране авиона.

L3Harris ће изградити 166 Viper Shield система за опремање новоизграђених Ф-16 за шест различитих земаља.

Иако компанија није рекла ко су купци, обавештења о продаји америчке војске у иностранству указују да су међу примаоцима Бахреин, Бугарска, Мароко, Словачка и Тајван.

Није познато да ли ће Грчка и Јордан, који су такође купили Ф-16 Блок 70/72, добити систем Viper Shield.

Фото УСАФ/Staff Sgt. Sarah M. McClanahan

Технологија је тестирана на лету у облику капсуле, али тек треба да буде тестирана у интерној интеграцији на авиону Ф-16. Очекује се да ће комплетна тестирања лета бити завршена до краја 2024. године, са почетним испорукама заказаним за 2025. и оперативним летовима 2026. године.

L3Harris Viper Shield се рекламира као најсавременији систем електронског ратовања креиран у сарадњи са Локид Мартином и америчким ваздухопловством да обезбеди свеобухватну одбрану од напредних електронских претњи.

Како савремена бојна поља постају све сложенија, Viper Shield је алат који пилотима Ф-16 даје средства да детектују, ометају и неутралишу непријатељске сигнале, постајући витални елемент у комплету одбрамбених система интегрисаних у авионе, тврди се.

Једна од кључних карактеристика Viper Shield-а је његова способност да створи виртуелни „електронски штит“ око авиона. Ово је омогућено напредном технологијом дигиталног радарског упозоравајућег пријемника (DRWR), која ради у тандему са АПГ-83 АЕСА радаром ловца Ф-16.

Према наводима произвођача, ова сензорска мрежа омогућава Viper Shield-у да детектује и сузбије претње са великом прецизношћу. Идентификовањем непријатељских радарских сигнала и применом противмера у реалном времену, систем помаже пилотима да избегну детекцију и претње ракетама са земље.

Поред својих могућности детекције и ометања, Viper Shield је дизајниран да буде модуларан и скалабилан. Његова софтверски дефинисана архитектура омогућава лако ажурирање и додавање нових противмера када буде неопходно да се супротстави будућим претњама.

Фото Л3Харис

Ова флексибилност осигурава да систем остане ефикасан против нових технологија, помажући корисницима да одрже стратешку предност. Поред тога, његове компактне димензије и лакоћа побољшавају укупне перформансе Ф-16 уз смањење трошкова одржавања и животног циклуса.

Л3Харис има дугу историју у електронском ратовању, пружајући своја решења за Ф-16 више од 30 година. Системи компаније су интегрисани у бројне авионе неколико међународних ваздухопловних снага.

Њихов модуларни дизајн и ефикасност изазвали су интересовање неколико земаља, укључујући Бахреин, Бугарску и Словачку, које су уградиле систем у недавно купљене авионе Ф-16 Блок 70/72.

Л3Харис Вајпер Шилд (L3Harris Viper Shield) представља напредак у електронском ратовању за ловац Ф-16, који . Његова способност откривања, блокирања и сузбијања сложених електронских претњи, у комбинацији са његовим флексибилним и скалабилним дизајном, чини га суштинским богатством за модерне ваздухопловне снаге.

 

Ф-16В (ВАЈПЕР, БЛОК 70)

Ф-16 Блок 70, такође познат као Ф-16В, је веома напредна верзија вишенаменског ловца Ф-16 Фајтинг фалкон. То је најновија и најнапреднија варијанта Ф-16, авиона ког гледамо од 1978. године у службама разних ваздухопловних снага широм света.

Ф-16 Блок 70 има бројне надоградње у односу на претходне моделе Ф-16, укључујући напредни радар са активним електронским скенирањем (АЕСА), унапређену авионику, нови рачунар за мисију и побољшане дисплеје у кокпиту. Такође има повећан домет и побољшане могућности наоружања, укључујући могућност ношења ширег спектра прецизно вођене муниције.

Ф-16 Блок 70 је дизајниран да буде прилично окретан и свестран, способан за обављање широког спектра мисија, укључујући борбу ваздух-ваздух, ударе ваздух-земља и обавештајне, надзорне и извиђачке мисије.

Такође је дизајниран да буде интероперабилан са другим авионима и земаљским системима, што га чини вредном имовином у заједничким војним операцијама.

Неколико земаља, поред Бахреина је изразило интересовање за куповину Ф-16 Блок 70, укључујући Словачку и Бугарску, а САД су им ове године и дозволиле продају. Ваздухопловство Сједињених Држава такође планира да надогради неке од својих постојећих Ф-16 на стандард Блок 70.

 

ПРВА ИСПОРУКА ЛОКИД Ф-16 БЛОК 70 ИЗВРШЕНА У МАРТУ 2023. ГОДИНЕ

Америчка компанија Локид Мартин почела је испоруке Блока 70, најнапредније конфигурације Ф-16, 10. марта 2023. године, са церемонијом одржаном у погону Локид Мартина у Гринвилу, Јужна Каролина.

Први ловац Ф-16 Блок 70 испоручен је Ваздухопловним снагама Сједињених Држава. Авион, који је свечано испоручен, први је лет извео 24. јануара 2023. године.

Према информацијама, први Ф-16 Блок 70 за извоз пребачен је у Бахреин, након што је прошао разне тестове у америчкој бази ваздухопловства Едвардс. Малени Бахреин је наручио укупно 16 борбених авиона Ф-16 Блок 70 од компаније Локид Мартин. Очекује се да ће испоруке авиона бити окончане до 2025. године.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НЕВИДЉИВИ ЕКОЛОШКИ НЕПРИЈАТЕЉ: Како микропластика угрожава животну средину и људско здравље