ФРАНЦУЗИ ЗАПОЧЕЛИ ЕВАКУАЦИЈУ: Одлазе представници највеће европске заједнице у Либану
У Либану живи 23.000 Француза, а највећи ланац евакуације тренутно се дешава управо између Бејрута и Париза.

Фото: принтскрин БФМТВ
Комерцијални летови су ретки, а француска амбасада је, као највеће страно представништво у региону, успела да резервише 200 карата за најугроженије групе својих грађана. Први авион слетео је јутрос нешто после 5 сати на париски аеродром "Шарл де Гол".
На лету су били измучени и забринути људи, тужни што напуштају домове. Амбасада их је позвала само неколико сати пре лета, а у кофере су ставили само најнужније ствари. Међу путницима су биле породице с малом децом, труднице, старије особе, сви сломљеног срца.
У исто време им је и лакнуло, јер су напустили град на који падају бомбе и где неизвесност по голи живот влада у сваком тренутку. На аеродрому су их дочекале породице. Либанци и Французи су измешани, многи држављани Француске живе у овој земљи на Блиском истоку и обрнуто.
Француске власти су истовремено дале налог броду ратне морнарице да се приближи либанским обалама и посади да буде спремна уколико буде потребна евакуација становништва морским путем.
Они који су остали са својих тераса и прозора гледају како се дими и руши, а ноћу снимају спектакл апокалипсе.
- Код своје сам куће, не желим да ме насиље пресели. То је мој начин отпора – изјавила је једна старија госпођа.
У ноћи измђу среде и четвртка, експлозије су се чуле и у кварту Башура недалеко од хришћанског кварта. Погинуло је седморо људи.
Везе Француске с Либаном су чврсте и дуго су стваране. Потомци Гала су својеврсни заштитник хришћана у овом региону. Француски краљ Франсоа Први је још у 16. веку склопио споразум са Сулејманом Величанственим и тако постао чувар хришћанске вере у Оријенту.
Наполеон Трећи је 1860. испословао да Либанска гора добије специјални статус аутономне области. Француска је после Првог сетског рата Севрским споразумом добила мандат за очување аутономије Либана и положаја хришћана у њему. Либан је тако био француски протекторат, а независност је остварио 1946. године.
Везе између две земље су остале постојане, а званични Париз је постао својеврсни гарант мира у овој држави. Многи Французи су остали да живе у Либану, велики је и број Либанаца који су узели двојно држављанство, и неки од њих сада траже спас у Паризу.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)