ФРАНЦУЗИ ЗАПОЧЕЛИ ЕВАКУАЦИЈУ: Одлазе представници највеће европске заједнице у Либану

У Либану живи 23.000 Француза, а највећи ланац евакуације тренутно се дешава управо између Бејрута и Париза.

ФРАНЦУЗИ ЗАПОЧЕЛИ ЕВАКУАЦИЈУ: Одлазе представници највеће европске заједнице у Либану

Фото: принтскрин БФМТВ

Комерцијални летови су ретки, а француска амбасада је, као највеће страно представништво у региону, успела да резервише 200 карата за најугроженије групе својих грађана. Први авион слетео је јутрос нешто после 5 сати на париски аеродром "Шарл де Гол".

На лету су били измучени и забринути људи, тужни што напуштају домове. Амбасада их је позвала само неколико сати пре лета, а у кофере су ставили само најнужније ствари. Међу путницима су биле породице с малом децом, труднице, старије особе, сви сломљеног срца.

У исто време им је и лакнуло, јер су напустили град на који падају бомбе и где неизвесност по голи живот влада у сваком тренутку. На аеродрому су их дочекале породице. Либанци и Французи су измешани, многи држављани Француске живе у овој земљи на Блиском истоку и обрнуто.   

Француске власти су истовремено дале налог броду ратне морнарице да се приближи либанским обалама и посади да буде спремна уколико буде потребна евакуација становништва морским путем.

Они који су остали са својих тераса и прозора гледају како се дими и руши, а ноћу снимају спектакл апокалипсе.

- Код своје сам куће, не желим да ме насиље пресели. То је мој начин отпора – изјавила је једна старија госпођа.

У ноћи измђу среде и четвртка, експлозије су се чуле и у кварту Башура недалеко од хришћанског кварта. Погинуло је седморо људи.

Везе Француске с Либаном су чврсте и дуго су стваране. Потомци Гала су својеврсни заштитник хришћана у овом региону. Француски краљ Франсоа Први је још у 16. веку склопио споразум са Сулејманом Величанственим и тако постао чувар хришћанске вере у Оријенту.

Наполеон Трећи је 1860. испословао да Либанска гора добије специјални статус аутономне области. Француска је после Првог сетског рата Севрским споразумом добила мандат за очување аутономије Либана и положаја хришћана у њему. Либан је тако био француски протекторат, а независност је остварио 1946. године.

Везе између две земље су остале постојане, а званични Париз је постао својеврсни гарант мира у овој држави. Многи Французи су остали да живе у Либану, велики је и број Либанаца који су узели двојно држављанство, и неки од њих сада траже спас у Паризу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру