НАУЧНИК ИЗ СРБИЈЕ МЕЂУ НАЈУТИЦАЈНИЈИМ НА СВЕТУ: Иван Гутман набоље пласиран на листи 217.097 истраживача
ПРОФЕСОР емеритус Универзитета у Крагујевцу, Иван Гутман, један је од најистакнутијих научника из Србије на глобалном нивоу, према престижној листи најутицајнијих истраживача , коју објављује амерички Универзитет Стенфорд. Овај Сомборац најбоље је пласиран научник из Србије на листи на којој је 217.097 истраживача из читавог света.

Фото Танјуг
Листа је заснована на библиометријским подацима из базе Скопус, која користи низ критеријума за рангирање научника, укључујући број самосталних научних радова, цитираност тих радова, Х-индекс и друге факторе. На листи се налазе и преминули научници, чији радови се и даље цитирају, што указује на трајан утицај њихових истраживања.
Међу 89 научника из Србије, Гутман се издваја као најцитиранији истраживач. Његови радови су до сада цитирани више од 30.000 пута, а његов допринос је препознат широм света, како у научној заједници, тако и кроз различите образовне програме које је водио.
Доктор наука из области хемије и математике, Гутман је аутор великог броја научних радова, а његов допринос препознат је и у другим областима. Поред научних достигнућа, Иван Гутман је и редовни члан Српске академије наука и уметности, као и неколико светских академија.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)