ИРАН ОТКРИО КАКО ЈЕ ПРИПРЕМИО НАПАД НА ИЗРАЕЛ: ИРГЦ покренуо лансирање ракета из подземне војне базе (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 10. 2024. у 18:01

НЕДАВНО објављен видео на друштвеним мрежама открива припреме Ирана за ракетни напад 1. октобра. У снимку се види да је лансирање ракета припремано у подземном војном објекту.

ИРАН ОТКРИО КАКО ЈЕ ПРИПРЕМИО НАПАД НА ИЗРАЕЛ: ИРГЦ покренуо лансирање ракета из подземне војне базе (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП/Vahid Salemi

Западне службе и њихови аналитичари који су анализирали снимке тврде да су приметили Гхадр ракете, заједно са оним што изгледа као Хејбаршекан (Kheybarshekan) или Фатах-1 ракете, припремљене за лансирање.

Према извештајима ИДФ-а, Иран је прошлог уторка лансирао 181 балистичку ракету ка Израелу, док је ваздушна одбрана ИДФ-а пресрела већину тих ракета.

Међутим, стиче се утисак да учинак ИДФ и колективног запада који им је помагао ипак слабији него што је то био случај приликом претходног напада Ирана раније ове године.

Сједињене Америчке Државе су, уз помоћ својих разарача, пресреле 12 ракета, према америчким тврдњама. То значи да је Иран лансирао око 200 ракета, а неколико њих је пало на територије Ирана и Ирака.

Балистичка ракета са дометом између 1.500 и 2.000 километара је скупа.

Процене запада сугеришу да су Иранци потрошили најмање милион долара по ракети, користећи напредне моделе попут Емад, Хеибар и хиперсоничном Фатах-1, способном да лети и маневрише брзинама већим пет пута од звука, како би преварила системе противваздушне одбране, што је и учинила.

Око 200 милиона долара представља значајну суму за ракетни напад, али са иранске перспективе, то је релативно мањи трошак у поређењу са њиховим финансијским капацитетима.

Према извештају Ројтерса, Иран извози нафту у вредности од 35 милијарди долара годишње, чак и под међународним (америчким) санкцијама без преседана. Дакле, ако је веровати западним тврдњама овај ракетни напад их је коштао само два дана извоза.

ИРАНСКЕ РАКЕТЕ ПОГОДИЛЕ ВАЗДУХОПЛОВНУ БАЗУ ОВДА НА ЈУГУ ИЗРАЕЛА?

Напад иранских балистичких ракета на израелску ваздухопловну базу Овда, која се налази на југу земље, нанео је значајну штету војној инфраструктури.

Фото Iks/menchosint

Према најновијим тврдњама, погођена су најмање три армирано-бетонска хангара у којима су смештени ловци Ф-16, као и једна од административних зграда у бази.

База Овда је важна стратешка локација за Израелске одбрамбене снаге, а гађање њене инфраструктуре показује циљање иранских напада.

Званични израелски извори до сада су били уздржани од коментара о тачним последицама напада и стању погођене опреме, међутим, нису идентификовани никакви трагови детонација или пожара, што оставља низ питања.

“ОДБРАНА ЈЕ СКУПЉА ОД ОФАНЗИВЕ”: ТРОШКОВИ ИРАНСКОГ РАКЕТНОГ НАПАДА И ИЗРАЕЛСКЕ ОДБРАНЕ

Један од концепата који се појавио у војној и јавној дебати од избијања рата између Израела и Хамаса је “економија ракета”. Није довољно имати најбољу ракету или бомбу; потребно је одржавати довољан број залиха и способност њиховог обнављања у случају продуженог рата.

Неизговорено правило је да пресретачка ракета увек кошта више од ракете која се пресреће. Одбрана је скупља од офанзиве. То правило важи чак и у случају сукоба где се на обе стране користи западно наоружање, док у сукобу исток и запад, разлика може бити енормна.

Проблем трошкова је мотивисао развој система за ласерско пресретање Iron Beam, који тренутно развијају израелско Министарство одбране и компанија Рафаел. Очекује се да ће први оперативни ласерски системи бити испоручени Израелским одбрамбеним снагама (ИДФ) до краја 2025. године.

Фото: Принтсцреен

Уместо да користи ракету која кошта око 100.000 долара, ласер може оборити ракете по цени од само неколико долара – када већ имате систем, даљи трошак је цена струје која се користи.

Као одговор на иранске ракете, израелско ратно ваздухопловство лансирало је Arrow-2 и Arrow-3 (Ероу) ракете, произведене од стране Israel Aerospace Industries.

ИДФ није открио колико је ракета Arrow коришћено нити да ли су коришћени системи Давидова праћка или Гвоздена купола за пресретање већих фрагмената или делова иранских ракета који нису бојеве главе, али и даље могу проузроковати штету.

Стара ракета Arrow-2, која пресреће мете на висинама од неколико десетина километара у атмосфери, кошта око 3 милиона долара. Новија Arrow-3 ракета, која пресреће балистичке ракете у свемиру, кошта око 2 милиона долара.

Чак и ако је коришћено око 180 Arrow ракета, уз оба типа, трошкови пресретања износили би око 450 милиона долара – што је више него дупло у односу на трошкове иранског ракетног напада.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?