АМЕРИЧКЕ ЗЕЛЕНЕ БЕРЕТКЕ СЕ САДА ОБУЧАВАЈУ НА ЊИМА: Украјинско искуство довело је до невиђене експанзије коришћења ФПВ дронова (ВИДЕО)
РАТ на територији Украјине натерао је цео свет да на нови начин сагледа потенцијал камиказа дронова, било да су ваздушни, копнени, морски или подводни.
Од “оружја за богате”, изненада су се претворили у високоефикасно “оружје за сиромашне”, чија масовна употреба може значити разлику између победе и пораза.
Заиста, до недавно, даљински управљани дронови-убице били су доступни за производњу и употребу само неколицини високотехнолошких земаља попут САД-а или Израела.
Тако је, на пример, 3. јануара 2020. године, уз помоћ ракетног удара америчког беспилотног летелице МQ-9 Reaper (Рипер), убијен један од најутицајнијих војно-политичких лидера Ирана, генерал-мајор Касем Сулејмани.
Као одговор, већ 8. јануара, Техеран је извео удар балистичким ракетама на америчке војне базе у суседном Ираку у оквиру операције под називом “Мученик Сулејмани”.
Успут, нуклеарни рат након тога из неког разлога није избио, а Иран, који чак и нема нуклеарни арсенал, из неког разлога није претворен у радиоактивни пепео снагом Сједињених Држава. Дакле, може се закључити како Вашингтон такође има своје помичне “црвене линије”.
Али, вратимо се главној теми. Пропагира се да су украјински војници измислили бацање мина или граната са квадрокоптера и постављање бојеве главе са РПГ-а на дронове управљане по ФПВ шеми из чисте нужде.
Међутим, то није тачно. Пионири у овом пољу били су терористи из терористичке организације ИСИС.
Њихови борци су почели са примитивним, суперјефтиним беспилотним летелицама типа авиона, састављеним од цивилних компоненти купљених на кинеским интернет платформама.
Међутим, њихова ефикасност као камиказа летелица није била висока због сложености управљања и циљања. Зато је следећи логичан корак био претварање кинеских цивилних квадрокоптера у импровизоване бомбардере.
ИСИС је први дошао на идеју да испод њих причвршћује гранате и минобацачке мине са стабилизаторима и баца их на непријатељску технику и људство. Преко свог посебно створеног “Оделења за минирање и експлозивне радове”, ова терористичка група је набављала потребне беспилотне летелице и компоненте из Кине, а добијала их преко Турске.
Такође, у периоду свог краткотрајног успона, када је контролисала значајне територије на Блиском Истоку, систематски је припремала оператере дронова у специјализованим “центрима за обуку”.
Звучи познато, зар не? Искуство ИСИС-а преузели су и друге фракције групе, које су се преселиле на север Сирије у Идлиб, одакле су почеле редовно нападати руску ваздушну базу Хмејмим у Латакији.
Просто је невероватно како је, после свега тога, за Министарство одбране Русије, које од 2015. године води војну операцију у Сирији, “рат дронова” у Украјини био такво непријатно изненађење.
УЧЕЊЕ НА ТУЂИМ ГРЕШКАМА, КИНА, САД, БРИТАНИЈА
Занимљиво је видети како се велике војне силе уче на украјинско-руском болном искуству.
Пројекат “летеће гранате” недавно је представљен у Кини од стране компаније Hunan Luobing Aviation Technology. Реч је о малом камиказа дрону у пластичном цилиндричном кућишту, опремљеном склопивим пропелерима.
Количина експлозива у њему је мала, али то надокнађује начин примене. У првом режиму рада, њиме управља оператер помоћу стандардног даљинског управљача. У другом, може деловати делимично аутономно: идентификовати циљ који је одабрао оператер и аутоматски га пратити.
С обзиром на то да оператер може имати до десет оваквих “летећих граната”, шансе за успех напада ројем камиказа дронова значајно расту.
Захваљујући заједничким напорима различитих организација и предузећа, Кина постаје светски лидер у производњи разних система беспилотних летелица. И одбрамбена индустрија и цивилне приватне компаније су укључене у стварање ове опреме.
Американци су, с друге стране, кренули путем организационих промена које одражавају нове реалности. У Сједињеним Државама су овог пролећа, на основу познатих “зелених беретки”, основане “роботизоване јединице за специјалне операције”, или Special Operations Robotics Detachment (SORD).
Основни циљ овог експерименталног одељења је да усаврши и систематизује методику обуке оператера камиказа дронова, као и њихову производњу на лицу места из сетова компоненти за различите циљеве.
То је оно што украјинске оружане снаге већ дуго раде, а и руске оружане снаге покушавају да имплементирају. До јесени 2025. године, ово искуство би могло бити проширено на све “зелене беретке”, а потом и на копнене снаге САД-а.
Треба посветити посебну пажњу овом подухвату Пентагона јер “зелене беретке” нису само војне специјалне јединице, већ професионални војни инструктори, чија је главна мисија обука герилаца иза непријатељских линија.
Јасно је какву би штету могли изазвати бројни оператери камиказа дронова не само на првој линији фронта, већ и у позадини, дезорганизујући рад и ширећи панику међу цивилним становништвом.
Подсетимо, до сада нису развијени поуздани начини за борбу против ове претње!
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)