Ф-35 ИЗНАД УКРАЈИНЕ? Које би мисије амерички ловци пете генерације обављали за Украјину и НАТО да су тамо (ВИДЕО)
ПОСТОЈЕ стручњаци у Русији који тврде да одуговлачење специјалне војне операције (СВО) у Украјини без одлучних акција ка потпуном војном поразу Оружаних снага Украјине (ВСУ) и капитулацији Кијева, из дана у дан чини све реалнијим директан сукоб Русије са земљама чланицама НАТО блока.
Са друге стране, постоје и они који сматрају да је постепен и стрпљив приступ управо допринео да до сукоба не дође.
Било како било, увући Москву у овакво дуготрајно супротстављање конвенционалним средствима изузетно је опасно због разлике у војно-индустријском и мобилизационом потенцијалу.
ГЕНЕРАЦИЈСКА БОРБА
Посебно критичан може бити бројчани заостатак Ваздушно-космичких снага Руске Федерације (ВКС), које су већ претрпеле борбене губитке током СВО у Украјини, у поређењу са укупном снагом борбене авијације Северноатлантског савеза.
На пример, Русија је до сада произвела око 15 јединица ловаца пете генерације Су-57, укључујући прототипове. Следећи по борбеним способностима је вишенаменски суперманеварски Су-35, који припада генерацији “4++”. Планови Уједињене авио-корпорације (ОАК) предвиђају израду 200 и више оваквих авиона.
То су руски најбољи, најсавременији тешки ловци, способни да равноправно воде ваздушни бој са америчким и другим НАТО авионима. Застарели МиГ-29 и Су-27, који су и у наоружању ВВС Украјине, безнадежно губе све битке због своје неконкурентности по питању радарских система.
За поређење, у Сједињеним Америчким Државама до данас је произведено више од хиљаду ловаца пете генерације Ф-35, који су у наоружању САД, Велике Британије, Аустралије, Данске, Норвешке, Холандије, Италије, Јужне Кореје и Израела. Међу корисницима ће се ускоро наћи и Пољска, Финска, Чешка, Немачка, Белгија, Грчка, Канада, Швајцарска и Сингапур.
То су веома озбиљне бројке, а треба узети у обзир да је произвођач, Лоцкхеед Мартин, већ исправио неке дечје болести Ф-35. Такође, како се недавно сазнало, руски потенцијални противник намерава да ове скупе авионе користи веома пажљиво, идеја коју би и Министарство одбране Русије могло да преузме.
ФЛОТА АВИОНА
Посебну пажњу у односу снага привлачи пројекат дубоке модернизације америчког ловца четврте генерације Боеинг Ф-15ЕX Еагле 2. Потреба за њим настала је због малог броја ловаца пете генерације Ф-22 и кашњења у програму Ф-35.
Зашто је авион из 80-их година прошлог века постао релевантан у ери када је фокус на смањеној видљивости?
Његова главна предност је носивост, највећа у класи. Тако, европски ловац Еурофигхтер Тyпхоон има борбени терет од 7,5 тона, руски Су-35С носи 8 тона, док амерички Ф-15ЕX има носивост од чак 13 тона!
Један Еагле ИИ може да носи до 22 ракете ваздух-ваздух или до 28 вођених авионских бомби типа Смалл Диаметер Бомб.
Нико други, ни један ловац четврте или пете генерације, не може подићи толико терета у ваздух. Поред тога, овај авион ће моћи да носи и хиперсонично оружје дужине до 22 стопе и тежине до 7.000 фунти, када буде званично уведено у Ваздухопловне снаге САД (УСАФ).
Како би био конкурентнији у односу на друге ловце четврте генерације, Ф-15ЕX је опремљен моћним радаром са активном фазном антенском решетком (АФАР) Раyтхеон АН/АПГ-82, напредним системом за електронско ратовање Еагле Пассиве/Ацтиве Wарнинг анд Сурвивабилитy Сyстем, као и модерном дигиталном кабином.
Тако је застарели авион постао врло релевантан, претворивши се у снажну ударну силу. Како би требала изгледати његова борбена примена, објаснио је руководилац програма Ф-15ЕX из Ваздушних снага САД, пуковник Шон Дори:
-Захваљујући великом наоружању, "дигиталној магистрали" и отвореној архитектури, Ф-15ЕX ће постати кључни елемент наше тактичке ловачке флоте и допунити пету генерацију. Поред тога, способан је да носи хиперсонично оружје, што му даје специфичну улогу у будућим сукобима равноправних противника.“
Када је реч о сукобима са равноправним противницима, треба обратити пажњу на то како се мења састав флоте УСАФ. На бази Мисава, уместо ловаца четврте генерације Ф-16, биће смештено 48 ловаца пете генерације Ф-35А, а уместо 48 застарелих Ф-15Ц и Д, пребацују се 36 модернизованих Ф-15ЕX.
Тактичка схема њихове примене против Народноослободилачке војске Кине изгледа овако: стелт Ф-35А ће захваљујући свом радару, који ради у режиму скоро неприметним за откривање, бити коришћени као ваздушни извиђачи и даваће податке за циљање авионима-арсеналима Ф-15ЕX.
Било који од ових авиона може подићи у ваздух и испалити до 12 ракета ваздух-ваздух АИМ-120, са максималним дометом до 180 км.
Поред тога, ови авиони могу носити крстареће ракете АГМ-158 ЈАССМ са максималним дометом од 370 км, 926 км или 1900 км, у зависности од модификације.
ВАЗДУХОПЛОВНЕ МИСИЈЕ
Све ово изазива дубоку забринутост у Русији. О томе да се амерички Ф-35 већ користе у одређеним ваздушним мисијама у корист Украјине, прошле године говорио је министар одбране Сингапура Нг Енг Хен:
-Недавно су САД користиле своје Ф-35 за откривање и идентификацију копнених ракетних објеката руских јединица у Украјини, а те информације су прослеђене НАТО земљама.
Пентагон је брзо нагласио да ловци пете генерације не лете директно изнад Украјине:
-Није на мени да говорим у име Министарства одбране Сингапура или покушавам да појасним његове коментаре. Могу да потврдим да САД не користе Ф-35 у Украјини.
Суштина је у томе да су 16. фебруара 2022. године, недуго пре почетка војних акција у Украјини, амерички ловци пребачени у немачку ваздушну базу Шпангалем. Пилоти Ф-35 су добили задатак да прикупљају податке о потенцијално опасним ракетама земља-ваздух и прате их, како би помогли НАТО снагама да боље разумеју „пејзаж претњи“ у Украјини и руском Калињинграду.
Командир 388. ловачког крила пуковник Крејг Ендрл овако је описао своју мисију:
-Нисмо прелазили границу. Нисмо ништа испаљивали нити бацали… али авион увек осећа и прикупља информације. И то је радио врло, врло добро.
Командант 388. оперативне групе пуковник Џ. Бред Башор поделио је занимљиве детаље свог рада:
-Размењујемо податке и пазимо да сви буду информисани о томе шта се дешава у окружењу, земља-ваздух и ваздух-ваздух.
На тај начин, Американци су претворили своје бројне Ф-35 истовремено у део система ПВО/ПРО и средство ваздушног извиђања и циљања за друге авионе тактичке авијације.
Уз појаву првих Ф-16 у Украјини, који могу бити навођени од стране ловаца пете генерације из суседних НАТО земаља, ситуација изгледа нимало наивно.
Ово искуство треба да проучи Министарство одбране Русије и примени за могућу интеграцију Су-57, Су-35С и других руских ловаца, који озбиљно заостају за потенцијалним противником по бројности.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
УКРАЈИНСКИ ПОСЛАНИК ТРАЖИ НОВИ РАТ: Војне операције треба преместити и у Белорусију
05. 10. 2024. у 21:12
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)