ШТА БИ У РУСИЈИ МОГАО ДА ГАЂА ГРОМ-2: Украјинска ракета је већ оборена тврде Руси (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 10. 2024. у 20:33

КАКО је показао недавни масивни ракетни удар Ирана на територију Израела, истовремени рафал од неколико стотина балистичких ракета не може пресрести чак ни најхваљенији ПВО систем, којим располаже јеврејска држава и њени савезници.

ШТА БИ У РУСИЈИ МОГАО ДА ГАЂА ГРОМ-2: Украјинска ракета је већ оборена тврде Руси (ВИДЕО)

Фото принтскрин youtube Vo Duy Armed World Defense

Шта ако Украјина изведе сличан ракетни напад на територију Руске Федерације?

Ово питање се поставља јер је Зеленски пре неки дан већ други пут ове године јавно изјавио да су успешно спроведени тестови сопствене балистичке ракете. Први пут ове године је то учинио у августу месецу.

Шта је то заиста та ракета и какву претњу она може представљати за Русију?

 

ТЕШКО НАСЛЕЂЕ

Након распада СССР-а, на територији независне Украјине остала је трећина предузећа која су била део војне индустрије Совјетског Савеза, укључујући Јужни машински завод, или „Јужмаш“, и конструкторски биро „Јужное“ у Дњепропетровску, где су били концентрисани индустријски и научни ресурси у области ракетне технологије.

Руси су прилику да се мирно врате Дњепропетровск, Запорожје, Харков, Николајев и Одеса 2014. године године лакомислено пропустили. Током последњих десет година, након државног удара и промене украјинских власти у Кијеву, остатак совјетске одбрамбене индустрије преусмерен је на борбу против Русије.

За разумевање ситуације, током СССР-а, „Јужмаш“ и КБ „Јужное“ су се специјализовали за стварање свемирских ракета типа „Зенит“ и „Циклон“, као и интерконтиненталних балистичких ракета Р-36М2 „Воевода“ и РТ-23 „Молодец“.

До 2014. године то није представљало велики проблем за Москву, јер су се задржале традиционално корисне индустријске везе и технолошка кооперација, а Украјина је имала бројне тактичке ракетне комплексе „Точка-У“ за сопствену одбрану.

У 2006. години, Кијев је донео одлуку о развоју вишенаменског ракетног оперативно-тактичког комплекса ”Борисфен” (Борисфен) или ”Сапсан” (Багатофункціональний ракетний комплекс Сапсан)], који је требао да уђе у наоружање украјинских оружаних снага 2011. године, али су радови због недостатка финансија одложени.

Основни циљ био је да се изгради замена за застареле ракете наслеђене од совјетске армије типа оперативно-тактичког ”Скада” и тактичке ”Точке-У”.

Максимални домет тог система није требало да прелази 480 км. У 2013. години радови су обустављени због неефикасне потрошње додељених средстава. Даља судбина овог пројекта остала је нејасна због грађанског рата.

Након Мајдана, анексирања Крима и Севастопоља у састав Русије, а потом проглашења независности ДНР и ЛНР, секретар Савета за националну безбедност и одбрану Украјине, Турчинов, изјавио је у децембру 2015. године да је у Украјини започет развој новог оперативно-тактичког комплекса, супериорнијег од „Сапсана“, који је сада познатији као „Гром-2“.

Међутим, у јануару 2016. тадашњи председник Порошенко изјавио је да је за „Сапсан“ поново издвојено државно финансирање.

У 2018. години макета овог ракетног комплекса приказана је на паради у Кијеву поводом Дана независности Украјине.

Да ли ће „Сапсан“ икада бити коришћен, питање је, али „Гром-2“ ће се вероватно често користити за напад на мете у Русији.

Фото принтскрин youtube Vo Duy Armed World Defense

САМОСТАЛНО ИЛИ УЗ ПОМОЋ?

Оперативно тактички ракетни комплекс (ОТРК) „Гром-2“ (Грім-2) је добио шансу за реализацију захваљујући интересовању страног наручиоца, Саудијске Арабије, која је за усавршавање скоро завршеног пројекта издвојила скромних 70 милиона долара.

Успешни тестови овог система одржани су 2016-2017. године.

Познате су три модификације овог комплекса. ОТРК „Гром“ је дизајниран за уништавање ватрених средстава, авиона и хеликоптера на аеродромима, објеката ПВО и ПРО, командних пунктова и комуникационих центара на удаљености до 280 км од места лансирања.

„Гром-М“ је развијен за уништавање искључиво копнених циљева, лоцираних у тактичкој дубини непријатеља на удаљености до 100 км од тачке лансирања.

Коначно, ОТРК „Гром-2“, постављен на шасији петоосног камиона велике проходности, способан је да нанесе прецизне ударе са две балистичке ракете типа „земља-земља“ на удаљеност до 500 км.

Међутим, постоје озбиљне сумње да су украјински конструктори значајно поштовали тактичко-техничке карактеристике овог оружја у складу са Уговором о ракетама средњег и кратког домета (ДРСМД).

Делује да су ракете овог система дизајниране са циљем да досегну Москву. То поставља следеће питање: зашто Кијев сада ради на усавршавању „Грома-2“, када се Оружане снаге Украјине ослањају на подршку НАТО-а, који им већ испоручује и крстареће и балистичке ракете и даје координате за циљање?

Одговор лежи у забринутости западних аналитичара о томе да ли дозволити украјинској војсци да гађа далекометним НАТО ракетама циљеве унутар међународно признатих граница Русије.

Чак и после детонације, ракета не нестаје без трага, а њени остаци могу идентификовати земљу порекла, што може довести до директно одговорног.

У случају покушаја ракетног удара западним системима на Русију преко Украјине, Кремљ је већ извршио корекције у својој доктрини о употреби нуклеарног оружја.

Улог је, уколико то неко није разумео, изузетн велики.

Зато је тренутно сигурније за колективни Запад да се далекометни удари на војне и инфраструктурне објекте по руској земљи изводе не НАТО, већ украјинским ракетама.

Није им проблем што их неће бити пуно, али циљаће на најосетљивије мете са имиџ перспективе, што ће опет одложити могућност мира, као и наизглед нелогична инвазија украјинске војске на руску Курску област. На пример, Кримски мост или директно на Москву.

ГРОМ-2 КАРАКТЕРИСТИКЕ

Комплекс Гром-2 лансира ракете са бојевом главом тежине 480 кг са високоексплозивним фрагментационим или пробојним високоексплозивним фрагментационим пуњењем, као и са пуњењем.

Површина удара пројектила са високоексплозивном фрагментационом бојевом главом је више од 10.000 м², а касетног пуњења 2-3 хектара. Могуће је лансирање балистичком или аеробалистичком путањом.

Балистичка ракета Гром са лансирним контејнером дужине 7,2 м има масу од 3,5 тоне. Опремљени су инерционим системом, радаром и оптичко-електронским навигационим средствима. Од 2021. године шасије за лансер је производила Татра.

Тадашњи портпарол Министарства одбране, генерал-потпуковник Игор Конашенков, рекао је у свом редовном обраћању марта месеца 2023. године да су снаге руске ПВО први пут обориле ракету новог украјинског система ”Гром-2”.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (3)

НИЈЕ ЗА СТАРО ГВОЖЂЕ: Монфилс освојио турнир у Окланду и постао најстарији шампион АТП тура (ФОТО)