ОВЕ КОЛЕБЉИВЕ ДРЖАВЕ ЋЕ ОДЛУЧИТИ ПОБЕДНИКА АМЕРИЧКИХ ИЗБОРА: Трамп и Харис изједначени у најновијим анкетама
НЕКЕ државе постају новоконкурентне, док су неке деценијама место борбе републиканаца и демократа за време председничких избора, а најновије анкете показују су потпредседница Камала Харис и бивши председник Доналд Трамп у суштини изједначени на националним изборима.
Док неколико анкета ставља једно или друго испред, њихови резултати углавном спадају у границе грешке.
Због система електорског колеџа САД, избори неће бити одлучени националним народним гласањем, већ комбинацијом држава у којима сваки од кандидата победи.
Као и претходних година, само неколико држава је заиста конкурентно, и на тај начин добијају највећи део пажње кампање у последњим недељама трке док две стране траже предност на неколицини места која се могу мењати.
На последња два председничка избора, о неким од ових држава одлучивало је само десетине хиљада гласова од милиона датих, што би значило да један од кандидата могу да победе са малом разликом, без обзира на то у ком правцу иде укупни национални глас.
На основу недавних избора и тренутних резултата анкета, седам држава је дефинитивно у игри, уз неколико других који би могли само да приреде изненађење.
1. Аризона
11 електорских гласова
2016: Трамп +3,5%
2020: Бајден +0,3%
У изборној ноћи 2020. године, Фокс Њуз који је наклоњен републиканцима провоцирао је Трампову кампању поставши прва велика мрежа која је прогласила да је Аризону освојио Бајден.
Било је потребно неколико дана како би се већина других медија сложила око коначног резлтата, док је Бајденова маргина победе била убедљиво мала (мање од 10.500 гласова од скоро 3,4 милиона).
Резултат је био утолико више запањујући, јер ниједан демократа није освојио државу још од Била Клинтона 1996.
Иако су демократе забележиле одређени успех у председничкој трци у целој држави, разговори о томе да демографија државе иде у њихову корист тек треба да доведе до председничке победе, иако држава је кренула тим путем 2016.
Демократски кандидати победили су и у гувернерској трци, и тиме заузели једно од места у Сенату 2022. године, што указује да су база странке и операције одзива бирача у држави и даље јаке.
Без обзира што је Харис водила кампању у држави, и даље се сматра једним од најтежих Бајденових "пикапа" за њу, те два паралелна избора могу да јој помогну.
Трка за место у Сенату на коме је била демократа, а касније независна, Кирстен Синема, ће вероватно отићи демократама, а републиканци из Аризоне номинују ноторно непопуларног тврдокорног Трамписту у виду "пропалог кандидата" за гувернера Кари Лејк.
Оно што Аризону чини посебном јесте да је она једна од 10 држава где ће бирачи моћи да се изјасне о правима на абортус путем гласачких листића.
Када је Врховни суд елиминисао федерално право жена на абортус, Аризона се вратила на драконски закон из 19. века који га је забрањивао у готово свим околностима.
"Про-чојс" кампање сада се организују како би подржали меру где би се стекло право на абортус до тачке одрживости фетуса по уставу државе, па ће се одазив демократских симатизера сигурно повећати.
2. Џорџија
16 електорских гласова
2016: Трамп +5,13%
2020: Бајден +0,23%
Изузетно тесна победа Џоа Бајдена у Џорџији била је још један запањујући пораз Трампа 2020. године, а држава је одмах постала једна од главних мета бившег председника у његовој кампањи за поништавање изборног резултата.
Чланови Трамповог правног тима су се од тада суочили са правним поступком, посебно за нападе на два нестраначка изборна радника, а и сам Трамп који се суочава са државним кривичним случајем у којем се наводи да је покушао да се непрописно умеша у резултат притиском на државне званичнике.
Случај се делом базира на злогласном телефонском позиву који је обављен уочи побуне 6. јануара у којој је Трамп лажно тврдио да је победио, изнео лажне тврдње о мешању у изборе и затражио од државног секретара да ''пронађе'' више од 12.000 гласова који су били потребни да се избори преокрену у његову корист.
Са разноликом популацијом и експанзијом урбаних подручја , Џорџија је већ неко време демографски у тренду демократа, и може се похвалити са два демократска сенатора.
Џорџију је недавно погодио ураган Хелена, због ког је републикански гувернер Брајан Кемп прогласио ванредно стање у свим окрузима државе.
Као последице, примећене су интензивне дезинформације о одговору на катастрофу од стране Баједен-Харис администрација, али је Кемп председнику приписао заслуге јер је био отворен да прихвати његове захтеве за помоћ.
3. Мичиген
15 електорских гласова
2016: Трамп +0,23%
2020: Бајден +2,78%
Заједно са Пенсилванијом и Висконсином (о чему више у наставку), Мичиген је једна од три државе које су Трампу донеле победу на електорском колеџу 2016. године, преласком у републиканску државу први пут од 1988. године.
Разлог томе је то што је победио Хилари Клинтон у држави која је имала "депресиван одазив" међу бирачима највећег града у држави, Детроиту, који су природно наклоњени демократама.
Након тога, Бајден је повратио поверење са разликом од 2,78 поена у победи 2020. године, а Харис се нада нада да ће одржати државу демократском захваљујући великом одзиву бирача у граду који остаје упориште странке.
Она такође рачуна на то да ће гласаче одбити веома негативне поруке њеног ривала, Доналда Трампа, које је њен тим искористио као промотивни материјал за кампању.
4. Невада
6 електорских гласова
2016: Клинтон +2,42%
2020: Бајден +2,39%
Једина од свих наведених држава која је гласала и за Хилари Клинтон и за Џо Бајдена и није постала републиканска још од 2004. године, јесте Невада.
Од тада се на њу гледало као на кључну колебљиву државу, а њен положај је био унапређен тиме што је међу првима у председничким календарима и жестоким тркама за Сенат обе странке, укључујући једну ове године.
Оно што представаља кључ за освајање ове државе јесте придобијање симпатија латиноамеричке популације која је изборна јединица у великој мери одступила у корист демократа у недавним председничким циклусима.
У недавним анкетама се наводи да је Трамп, упркос дугој историји екстремне расте реторике против имиграната из Латинске Америка, направио продор у овај блок, посебно међу мушким гласачима.
Харис и Трамп су ескплицитино допирали до Латиноамериканаца у недавним догађајима, али су тонови далеко различити.
Тамо где Харис да фокус на економске могућности и балансирање безбедности на границама са поштеним третманом имигранта, Трамп је критиковао "катастрофални пад САД јер демократе желе да забране краве" приликом скупа округлог стола за Хиспаноамериканце у Лас Вегасу.
Демократе из Неваде имају укорењену организациону предност, јер је Невада дом покојног демократског сенатора Харија Рида, који је водио своју странку у горњем дому Конгреса за током већег дела Обамине администрације.
Такозвана ''Рејд машина'' преко које је организовао демократско гласање у држави и даље се сматра једном од најефикаснијих предизборних операција у САД, о чему сведочи чињеница да држава још увек има два демократска сенатора, док се за једног од њих очекује да ће ове године победити у трци за реизбор.
Трамп, у међувремену, има дугу историју пословања у Лас Вегасу, где још увек води хотел.
5. Северна Каролина
16 електорских гласова
2016: Трамп +3,66%
2020: Трамп +1,34 %
Северна Каролина је једина колебива држава која је два пута гласала за Трампа, а сматра се архетипско љубичастом државом.
Иако има демократског гувернера и два републиканска сенатора, последњи пут је гласала за демократског председника 2008. године, и од тада се верује да је у тесној борби.
Са напредним пословним, образовним и научним и технолошким секторима, Северна Каролина је дом великог броја студената и млађих радника чије су вредности далеко ближе Харис него Трампу.
У исто време, многи изабрани државни законодавци су веома конзервативни.
Држава је увела једну од најекстремнијих забрана абортуса у земљи, забрањујући женама да прекину трудноћу након 12 недеља , када многе жене ни не знају да су трудне,због чега је гнев услед поништавања основних права подстакао демократске гласаче да гласају.
Баш као и Џорџија, Северна Каролина је тешко погођена ураганом Хелен, а западна подручја државе претрпела су разорне поплаве што чини државу тежој него обично за гласање и путовање кроз последњу етапу трге избора, што такође даје потешкоће током предвиђања резултата него на другим "бојним пољима".
6. Пенсилванија
19 електорских гласова
2016: Трамп +0,72%
2020: Бајден +1,17%
Пораз Хилари Клинтон у Пенсилванији је окончао наде да ће постати председница, упркос томе што је тамо водила жестоку кампању све до ноћи пре избора.
Пенсилванија, која је вишегодишња колебљива држава, дом је два снажно демократска града, Питсбурга на западу и Филаделфије на истоку, са далеко конзервативнијим центром руралних заједница и постиндустријских градова који су у тренду републиканаца последњих деценија.
Општеприхваћени модел демократске председничке победе у Пенсилванији је остваривање велике маргине у Питсбургу и Филаделфији и победа у борби за умеренија предграђа.
Трампова снага, међутим, лежи у повећању излазности у мање урбаним деловима државе где ће Харис имати потешкоћа да придобије симпатије.
7. Винсконсин
10 електорских гласова
2016: Трамп +0,77%
2020: Бајден +0,63%
Висконсин је трећи од три републиканска пикапа који су осудили Хилари Клинтон 2016. године.
Као Мичиген, разлог њеном поразу је слаб резултат у урбаном Милвокију и Медисону, док је Трамп постигао високе марже у руралним областима.
У 2020. Бајден је успео да повећа своју маржу у оба града.
Као и већина овогодишњих колебивих држава, Висконсин је био на мети Трамповог правног тима у свом настојању да поништи изборе, али безуспешно.
Такође је домаћин трке за Сенат, а демократа Тами Болдвин брани своје сигурно место.
Оба овогодошиња председничка кандидата су чврсто ушли у Висконсин, где је Харис одржала свој први скуп овог лета након што је заменила Бајдена у улози демократског кандидата, а републиканци су одржали своју конвенцију у Милвокију.
У истој арени, Харис се појавила како би одржала свој говор који се преносио уживо на њеној конвенцији одржаној у Чикагу.
(Јуроњуз)
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)