БРИСЕЛ БИ ДА МИГРАНТЕ СМЕСТИ ВАН УНИЈЕ: Гардијан тврди да све већи број лидера ЕУ подржава стварање таквих центара
ЗВАНИЧНИЦИ ЕУ ће сутра на самиту лидера Уније у Бриселу разговарати о миграцијама, а све већи број шефова европских држава подржава позиве за стварање имиграционих центара ван блока, пише Гардијан.
Како се наводи, очекује се да ће на сутрашњем самиту бити постигнут консензус о строжим акцијама када су у питању контроле спољне границе.
Председница Европске комисије, Урсула фон дер Лајен, позвала је у четвртак на разматрање могућности формирања "центара за повратак" ван ЕУ, наводећи споразум између Италије и Албаније као могући модел.
Неименовани високи дипломата ЕУ рекао је да би пре годину или две било незамисливо за председника Комисије да изнесе такав предлог, али да то показује да се ставови у Европи мењају.
Чешки премијер Петр Фиала такође је рекао да би споразум, сличан италијанско-албанском, могао да послужи као модел за ЕУ, док је француски председник Емануел Макрон претходно изразио оштро противљење.
Пољски премијер Доналд Туск ће доћи у Брисел да тражи подршку за свој план да преправи Закон о азилу, док се Варшава наводно суочава са хибридним нападом, Белорусије и Русије, наводи британски лист.
Пољска влада оптужила је Минск да охрабрује хиљаде људи, углавном са Блиског истока и Африке, да пређу у Пољску и чак их обучава да "јуришају“ на границу.
Миграције ће бити "главна тачка расправе“, написао је Шарл Мишел, председник Европског савета, који ће председавати разговорима, у писму лидерима ЕУ.
-Имаћемо прилику да се фокусирамо на конкретне мере за спречавање нерегуларних миграција, укључујући појачану контролу наших спољних граница, побољшана партнерства и појачану политику повратка, рекао је Мишел.
Лидери ЕУ ће такође разговарати о томе како да убрзају депортацију људи којима је одбијен азил у ЕУ, као и о вршењу притиска на земље порекла, обично у Африци, Блиском истоку и Азији, да поново приме своје држављане у замену за помоћ или трговинске споразуме .
Група земаља ЕУ која се залаже за стожи приступ миграције састаће се пре главног самита 27 лидера.
Очекује се да ће тај састанак, који организују Италија, Аустрија и Холандија, окупити десетак лидера.
Извори из ЕУ нису прецизирали за које земље мисле да би могле да угосте људе који покушавају да дођу до ЕУ.
Албанија је већ искључила могућност реплицирања свог споразума са Римом са другим земљама.
Споразум Италије са Албанијом, земљом кандидатом за чланство у ЕУ, је да она буде домаћин миграционим центрима за обраду захтева мушкараца који траже азил који желе да уђу у Унију, а први мигранти су у ту балканску земљу стигли данас.
Извори из ЕУ такође нису саопштили како би центри за повратак могли да функционишу, али су истакли да ће лидери изнети идеје у четвртак.
У понедељак је заменица грчког министра за миграције Софија Вултепси упозорила да, иако рат и климатска криза повећавају глобално расељавање, споразум ЕУ о миграцији договорен раније ове године да није донео жељене резултате.
-Добили смо (споразум), али основни део још увек недостаје - повратак. Морамо да имамо заједнички систем за азил, заједнички систем за повратак и заједнички систем за интеграцију, рекла је она на конференцији у Атини.
Екипе хуманитарних организација које раде са расељеним лицима истичу да је губитак живота последица недостатка законских начина да они дођу у Европу.
-Опет, најугроженији су умрли у нашим морима. А то је зато што су они жртве континуиране политике која игнорише могућност легалних путева миграције. Конфликти се повећавају, рекао је Лефтерис Папагијанакис, лидер Грчког савета за избеглице.
Његово излагање односило се на смрт две жене и двоје деце, узраста између две и четири године, код грчког острва Кос у току претходне ноћи.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
"ЈЕЛОВНИК" ИЛИ НЕ? Земље ЕУ противе се томе да за Швајцарску важе изузећа од правила
15. 10. 2024. у 23:21
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)