МОЖЕ ЛИ МИРАЖ 2000 ДА ИЗДРЖИ СУКОБ СА РУСКИМ СУ-35 И С-400? Француска војна помоћ без утицаја (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 10. 2024. у 18:45

ОДЛУКА Француске да Украјини испоручи борбене авионе Мираж 2000 представља значајан помак у европској војној помоћи Кијеву.

МОЖЕ ЛИ МИРАЖ 2000 ДА ИЗДРЖИ СУКОБ СА РУСКИМ СУ-35 И С-400? Француска војна помоћ без утицаја (ВИДЕО)

Фото АП


Најављен у другој половини 2024. године, потез Француске да обезбеди неоткривени број Мираж 2000-их наглашава све већу посвећеност Запада јачању одбрамбених капацитета Украјине усред њеног текућег сукоба са Русијом.

Тачан број млазњака и прецизан рок за њихову испоруку остали су нејасни, делимично из безбедносних разлога. Међутим, војни аналитичари верују да ће се почетна група састојати од десетак авиона, а да ће их још потенцијално уследити на основу способности Украјине да интегрише и одржи флоту.

Мираж 2000, вишенаменски ловац четврте генерације који је дизајнирала Dassault Aviation, први пут је полетео 1978. године и од тада је постао главна компонента француских и савезничких ваздухопловних снага. Опремљен је низом напредних авионских и оружаних система, што га чини разноврсним и у борбама ваздух-ваздух и у мисијама напада на земљу.

Док се Мираж 2000 доказао током деценија рада у сукобима у распону од Заливског рата до операција у Либији и Сирији, критично питање је како ће се понашати против савремених руских претњи, посебно Сухоја Су-35 и С-400 ПВО система.

Су-35 се сматра једним од најнапреднијих борбених авиона на свету. Развијен од стране Русије као унапређење Су-27, Су-35 се може похвалити значајним побољшањима у авионици, домету, маневарским способностима и системима наоружања. Његов напредни радар и системи електронског ратовања дају му предност у откривању и ангажовању на великим удаљеностима.

У блиским борбама на блиским удаљеностима, Су-35 је веома окретан, захваљујући својим моторима са векторским потиском. Ово изазива забринутост око тога колико добро Мираж 2000, коме недостаје векторски потисак и чији је дизајн сада стар преко четири деценије, може да се такмичи у директној конфронтацији.

Штавише, ракетни систем С-400 Тријумф, такође познат по свом извештајном називу НАТО-а SA-21 Growler, представља сасвим другачији изазов. С-400 се сматра једним од најсофистициранијих система противваздушне одбране на свету, са способношћу да гађа авионе, беспилотне летелице и балистичке ракете на дометима до 400 км.

Систем користи више типова пројектила, од којих је сваки дизајниран да пресреће различите врсте циљева на различитим висинама. Мираж 2000, без екстензивних стелт могућности, могао би да буде рањив на С-400 великог домета и софистициране системе циљања током операција у близини територија под руском контролом.

Фото Rosoboronexport www.roe.ru

Аналитичари имају помешана мишљења о томе да ли Мираж 2000 може да се одржи против Су-35 у ваздушној борби. Џастин Бронк, виши научни сарадник на Royal United Services Institute [РУСИ], упозорава да „иако је Мираж 2000 веома способан ловац за своје време, надмашује га Су-35 у скоро свим кључним областима перформанси – посебно када је долази до радарског домета и могућности електронског ратовања.” Он додаје: „Најбоља шанса за Украјину била би да искористи обавештајне и командно-контролне мреже које је обезбедио Запад да компензује предности Су-35.

Што се тиче брзине и агилности, максимална брзина Су-35 од 2,25 маха незнатно превазилази највећу брзину Миража 2000 од 2,2 маха. Међутим, оно што је данас важније у ваздушној борби је изван могућности визуелног домета [BVR], где радарски и ракетни системи долазе у игру.

Су-35 је опремљен радаром Ирбис-Е, који може истовремено да прати до 30 циљева и да гађа до осам циљева на домету до 400 км. Насупрот томе, RDY радар Мираж 2000, иако компетентан, не нуди исти ниво домета или могућност праћења више мета. Ово отежава Миражу 2000 да смањи растојање на Су-35, а да не буде први откривен и потенцијално нападнут.

Штавише, ракете ваздух-ваздух Су-35 Р-77 и Р-27 нуде већи ефективни домет од MICA ракета за Мираж 2000. Док је MICA ракета веома окретна и може да се закључа на циљевима након лансирања, њен домет од око 80 км мањи је од Р-77, који може да постигне циљеве удаљене до 110 км. Ово ставља Мираж у неповољан положај у погледу способности првог ударца, што значи да ће украјински пилоти морати да се у великој мери ослањају на тактичку оштроумност, изненађење и евентуално спољну подршку других система противваздушне одбране како би изједначили терен за игру.

Што се тиче претње коју представља систем С-400, ту су још застрашујући изазови. Способност С-400 да детектује и нападне авионе на великим дометима значи да би Мираж 2000 вероватно морао да ради далеко изван оквира ангажовања система како би избегао да буде оборен. Ово би ограничило њену способност да обезбеди ваздушно покривање у спорним областима, посебно изнад источне Украјине, где је руска мрежа противваздушне одбране су најгушћа.

Давид Дептула, пензионисани генерал-потпуковник америчког ратног ваздухопловства и декан Института за ваздухопловство Мичел, напомиње да је „Мираж 2000 одлична платформа за мисије надмоћи у ваздуху у дозвољеним окружењима, али у односу на нешто попут С-400, он је озбиљно надмашен осим ако није интегрисан у већу операцију са више домена."

Одрживост је још једна брига за Украјину јер интегрише Мираж 2000 у своје ваздухопловне снаге. Логистика одржавања флоте страних авиона је сложена, посебно у ратним условима. Украјина већ користи мешавину авиона из совјетске ере као што су МиГ-29 и Су-27, а додавање Миража 2000 захтеваће нову инфраструктуру, обуку и ланце снабдевања. Резервни делови и квалификовано особље су кључни за одржавање авиона у функцији, а поремећаји у ланцу снабдевања могли би да приземље значајан део флоте.

Штавише, прелазни период за украјинске пилоте и земаљске посаде да постану вешти са Миражом 2000 могао би да потраје неколико месеци. Иако се Француска обавезала да ће помоћи у обуци, хитност потреба Украјине значи да ће вероватно бити стрма крива учења. Према Џону Венаблеу, стручњаку за одбрамбену политику у Херитиџ фондацији, „чак и ако Украјина ове летелице брзо стави у функцију, постоји реалан ризик да би проблеми одржавања и оперативности могли дугорочно да ометају њихову ефикасност, посебно ако се рат одужи“.

Што се тиче способности ваздух-земља, Мираж 2000 је опремљен да носи низ муниције, укључујући ласерски навођене бомбе, ракете ваздух-земља и ракете против радијације. Они би могли бити корисни у гађању руских копнених положаја и радарских инсталација.

Међутим, деловање у областима заштићеним С-400 захтеваће софистицирано ометање и сузбијање непријатељске противваздушне одбране [СЕАД], што Украјина можда неће моћи да пружи у великим размерама. Радари С-400 су дизајнирани да се супротставе покушајима ометања, што додатно компликује задатак украјинским пилотима.

Фото: Принтсцреен

Упркос овим изазовима, постоје неки који тврде да Мираж 2000 и даље може бити драгоцена предност за украјинско ваздухопловство. Бивши пилот Миража 2000, који је говорио под условом анонимности, изјавио је: „Снага Миража лежи у његовој једноставности, поузданости и контролама које су погодне за пилота. У рукама вештих пилота, може да се одржи у многим борбеним ситуацијама, посебно ако могу да максимизирају своју снагу у смислу брзине и брзине пењања како би надмашили теже руске авионе”.

Снаге француског авиона, попут његовог високог односа потиска и тежине и дизајна делта крила, чине га веома окретним у ваздушној борби. Његова способност да се брзо пење и ангажује у тактици удари и бежи могла би бити драгоцена предност у одређеним ситуацијама, посебно ако се користи у комбинацији са обавештајним подацима НАТО-а и подршком за циљање. Поред тога, њени релативно ниски оперативни трошкови у поређењу са ловцима пете генерације као што је Ф-35 значи да би Украјина могла себи да приушти да лете чешће.

На крају, док је Мираж 2000 сам по себи изузетан авион, његова ефикасност против модернијих руских система попут Су-35 и С-400 је упитна без значајне спољне подршке. Мираж 2000 ће вероватно играти комплементарну улогу, попуњавајући празнине у којима постојећа ваздушна средства Украјине нису довољна, али неће бити водећи у борби против најсофистицираније руске одбране.

У закључку, одлука Француске да Украјини испоручи ловце Мираж 2000 је политички значајан потез, али оперативни изазови су огромни. Мираж 2000 суочава се са значајним недостацима када се суочи са руским Су-35 у ваздуху и С-400 на земљи.

Иако ће млазњаци обезбедити неке побољшане способности, мало је вероватно да ће променити однос снага осим ако се не интегришу у већу стратегију која укључује западне обавештајне службе, напредне тактике и потенцијално, софистицираније системе за сузбијање ПВО. Да ли Украјина може дугорочно да издржи ове авионе зависиће у великој мери од њене способности да управља логистиком и обуком усред рата који је у току.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (1)

РОЏЕРЕ, ШТА ТИ СЕ ДЕСИЛО?: Навијачи у неверици како Федерер сада изгледа (ФОТО)