ОГЛАСИО СЕ ЗАЛУЖНИ: Украјина би могла да регрутује жене у војску како би "спасла Европу од рата"
НЕКАДАШЊИ главнокомандујући Оружаних снага Украјине, ког је председник земље Владимир Зеленски сменио и поставио за амбасадора те земље у Великој Британији, и који важи за "омиљеног украјинског генерала", појавио се на јавном догађају у истраживачком центру "Чатам хаус" у Лондону у четвртак.
Фото: Профимедиа
- Ако је потребно да позовемо жене како бисмо спасли Европу од рата, ми ћемо то свакако учинити - рекао је генерал Залужни.
Дипломата, који је преузео функцију у Великој Британији раније ове године, рекао је "да се нада да ће спречити рат великих размера на континенту "другим средствима, а не регрутацијом украјинских жена", али није искључио тај потез.
Како пак преноси Њузвик, после више од две и по године рата у Украјини, и Москва и Кијев се суочавају са дилемама како да попуне исцрпљене и десетковане редове. Ниједна страна не нуди редовно ажурирање сопствених података о погинулим и повређеним борцима, али Волстрит џурнал је у септембру објавио да је укупан број жртава украјинских и руских снага достигао око милион.
Кијев има много мањи број потенцијалних регрута за повлачење од Русије, која има далеко већу популацију. Украјински званичници су рекли да ће, уколико Кијев падне, друге европске нације тада бити на удару Москве.
Међутим, обе стране у сукобу се суочавају са сличним проблемима привлачења нових регрута и желе да избегну политички и друштвено непопуларне потезе, као што су проширење војног рока или најава мобилизације. Такође, многи Украјинци и Руси напустили су земље како би избегли регрутацију.
Подсећа се и да је у априлу ове године Украјина снизила старосну границу за мушкарце са 27 на 25 година.
- Нећу потписати обавезну мобилизацију жена - рекао је украјински председник Владимир Зеленски у децембру. "Али смањење старосне границе за регрутацију - то ћу потписати", додао је он тада.
Иначе, десетине хиљада жена већ служе у украјинској војсци, с тим да њихов број нагло расте из месеца у месец.
Иако Кијев нема обавезну регрутацију за жене, оне са медицинским дипломама морају се регистровати у локалном огранку војске.
У марту је речено да је више од 45.000 жена служило војску од јануара, са више од 13.000 у борбеним улогама.
(Б92)
Препоручујемо
БАЈДЕН У ПОСЕТИ НЕМАЧКОЈ: Разлог доласка рат у Украјини и сукоб на Блиском истоку
18. 10. 2024. у 08:13
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (4)