НИКАДА НЕИЗВЕСНИЈА ТРКА ЗА ПРЕДСЕДНИКА САД: Смањује се тесна предност Камале Харис у односу на Доналда Трампа

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

18. 10. 2024. у 22:10

ТЕСНА предност потпредседнице САД Камале Харис у односу на бившег председника Доналда Трампа се смањује, а нова национална анкета показује да се председничка трка 2024. заоштрава само неколико недеља уочи избора.

НИКАДА НЕИЗВЕСНИЈА ТРКА ЗА ПРЕДСЕДНИКА САД: Смањује се тесна предност Камале Харис у односу на Доналда Трампа

Foto: AP Photo

Недавно истраживање колеџа Емерсон са 1.000 вероватних гласача показује да је Харис имала предност у односу на Трампа за само један процентни поен, при чему је 49 одсто испитаних изјавило да подржава Камалу Харис, а 48 одсто да подржава Доналда Трампа, пренео је Њузвик.

Како је наведено, анкета има маргину грешке од три процентна поена.

Извршни директор истраживања колеџа Емерсон Спенсер Кимбал је рекао да, иако је разлика између кандидата стабилна од почетка септембра, са благом преднсти коју је имала Харис, "то је у овом тренутку мање од Бајденовог вођства од четири поена у Емерсоновим националним анкетама 2020. године".

Анкета је такође открила јасну родну поделу, уз то да Трамп води међу мушкарцима, са 56 одсто њих који га подржавају, у поређењу са 42 одсто мушкараца који подржавају Камалу Харис.

У исто време, 55 одсто жена подржава Харис, док 41 одсто каже да подржава Трампа.

Према истраживању, расположење бирача је такође дубоко поларизовано.

Међу онима који су се већ одлучили како ће да гласају, 80 одсто њих је рекло да је одлучило за кога ће гласати пре више од месец дана.

Још је неодлучно три одсто бирача, а иако је то мали проценат, то би ипак могло да промени исход избора, посебно у овако тесној трци.

Кимбал је навео да је овај све мањи јаз посебно забрињавајући за Камалу Харис, с обзиром на то како су прошли претходни избори.

Како је Кимбал истакао, Џо Бајден је имао веће вођство у односу на Трампа у овој фази на изборима 2020. године, а слично томе, Хилари Клинтон је имала значајну предност у односу на Трампа 2016. године, пре него што се Трамп драматично вратио у последњим недељама пре избора.

Прогноза Нејта Силвера је јуче потврдила да се замах подршке гласача помера ка Трампу, уз напомену да су његове шансе за победу највеће од августа, нарочито у кључним државама као што су Висконсин, Мичиген и Пенсилванија.

Најновије Силверове пројекције показују да Трамп има благу предност на Електорском/изборном колегијуму, са 50,2 одсто шанси за победу, у поређењу са Харисовим која има 49,5 одсто шансе за победу, упркос томе што Харис има 75 одсто шанси да победи на изборима.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.

01. 04. 2026. у 22:03

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

КОРАК ДАЉЕ У ПОСЛОВАЊУ: Fashion Company реализовала емисију корпоративних обвезница вредну 8,45 милијарди РСД