25 НОВИХ ОПТУЖБИ ЗА ПРАЊЕ НОВЦА И ЗЛОУПОТРЕБУ ПОЛОЖАЈА: Ево шта чека скандалозног бившег премијера Малезије

Јована Шведић

30. 10. 2024. у 14:55

БИВШИ премијер Малезије Наџиб Разак оптужен је за прање новца и злоупотребу положаја након што је тужилаштво прикупило доказе везаних за скандал вредног више милијарди долара у државном фонду 1МБД.

25 НОВИХ ОПТУЖБИ ЗА ПРАЊЕ НОВЦА И ЗЛОУПОТРЕБУ ПОЛОЖАЈА: Ево шта чека скандалозног бившег премијера Малезије

Фото Shutterstock

Високи суд у Куала Лумпуру саопштио је у среду да су тужиоци покренули поступак за четири оптужбе за злоупотребу положаја и 21 оптужбу за прање новца због наводног примања 2,3 милијарде рингита (797 милиона долара) од 1МДБ.

Иако се изјаснио да није крив, уколико се докаже супротно, прети му казна до 20 година затвора као и новчана казна пет пута већа од износа за који је оптужен. 

71-годишњем Разаку је додељена 2022. године затворска казна од 12 година за корупцију у одвојеном случају који је повезан са државним 1МДБ фондом, која је према одлуци одбора за помиловања коју предводи краљ Малезије преполовњена, те се очекује његов излазак у августу 2028. године. 

Малезијски и амерички истражитељи изјавили су да је најмање 4,5 милијарди долара  наводно отуђено из 1МДБ, државног фонда који је основао Разак 2009. године за време његовог мандата на позицији премијера.

Судија Колин Лоренс Секура рекао је да су подигнуте оптужбе "валидне и исправне по закону" и сматра да су сви сведоци оптужбе "веродостојни".

Тужиоци су позвали 50 сведока на сведочење, а међу којима је и бивши гувернер централне банке Зети Актар Азиз, преносе локални медији,

Мухамед Шафи Абдула, који предводи Разаков тим одбране, изјавио је да је бивши премијер "изузетно разочаран", али да је "спреман да заузме став у своју одбрану", као и да планирају да позову 11 сведока.

Наџиб Разак, који је изгласан 2018. након девет година на власти, издао је ретко извињење прошле недеље због своје улоге у скандалу 1МДБ, само неколико дана након што је Малезија саопштила да ће увести закон који дозвољава кућни притвор за неке прекршаје.

Он тврди да није би упућен у било какве илегалне трансфере из државног фонда, рекавши да је "туђа грешка" и да верује да је новац пребачен на његове личне банковне рачуне у виду политичке донације саудијске краљевске породице.

Истражитељи кажу да је више од милијарду америчких долара средстава 1МДБ ушло на Наџибове личне рачуне, у шеми која се протеже широм света, а коју је бивши амерички државни тужилац Џеф Сешнс описао као ''најгору клептократију''.

Наџиб се трудио да остатак затворске казне одслужи код куће и тражи судску пресуду којом би приморао владу да потврди постојање краљевске наредбе за коју је рекао да је ''пратила одлуку одбора за помиловање'' и препоручила му кућни притвор.

Влада је касније негирала да је предложени закон био усмерен на Наџиба или да помогне другим политичарима оптуженим за корупцију да побегну из затвора.

(Ројтерс/Еј-Би-Си)

БОНУС ВИДЕО:

МЕДВЕД НА АУТОПУТУ: Погледајте како десетине возача прати животињу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност