ТРАМП И КАМАЛА О ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ: Шта је обећао Трамп, а шта је причала Харисова
ПОДПРЕДСЕДНИЦА САД и демократски председнички кандидат Камала Харис изјавила је да ће, уколико буде изабрана за председницу, подржати земље Западног Балкана у борби против корупције и наставку евроатлантских интеграција, док је бивши амерички председник и републикански кандидат Доналд Трамп обећао економску сарадњу и јачање безбедности у том региону.

Фото: Танјуг/АП
Представници изборних штабова Харисове и Трампа у писаном одговору македонском сервису Гласа Америке објаснили су ставове председничких кандидата уочи избора у САД који се одржавају данас.
- Харисова је доследно заговарала унапређење демократије, владавине права и борбу против корупције. Борба против корупције је суштински интерес америчке националне безбедности, што је један од разлога због којих је Харисова у потпуности посвећена унапређењу евроатлантских аспирација земаља Западног Балкана. НАТО и ЕУ почивају на заједничким демократским вредностима, укључујући јаке, независне и одговорне институције - навео је портпарол изборног штаба Камале Харис у кратком одговору на питање о будућој политици демократа према Западном Балкану.
Амерички председник Џозеф Бајден је 2021. године потписао извршну наредбу којом је предвиђена блокада имовине и спречавање уласка у САД одређеним особама које доприносе дестабилизацији Западног Балкана, за радње које, између осталог, укључују корупцију.
Из Трамповог изборног штаба су Гласу Америке послали нешто дужи одговор на питање о политици према Западном Балкану. Христос Марафацос, потпредседник Националног комитета за различитост у Трамповом изборном штабу, наводи да ће, ако републикански кандидат поново буде изабран, његова политика "наглашавати прагматична партнерства усмерена на стабилност, економске могућности и борбу против корупције".
- Трамп разуме да прави мир долази од јаких, самодовољних држава. Његова администрација би се фокусирала на јачање економске снаге и безбедности балканских земаља, омогућавајући им да се одупру корупцији и спољном притиску. То значи подршку стратешким економским трговинским споразумима и антикорупцијским мерама не само речима, већ кроз делотворна партнерства, дељење ресурса и обуку која јача локалне институције - навео је Марафацос. Он тврди да је спољна политика Бајденове администрације на Балкану "обележена нерадом, празним обећањима и недостатком посвећености истинском разумевању јединствених изазова региона".
Марафацос је рекао да се, уместо спровођења значајних економских иницијатива и иницијатива за развој у земљама Западног Балкана, Бајденова администрација определила за пасиван приступ. Током првог Трамповог мандата, представници Београда и Приштине потписали су Вашингтонски споразум у септембру 2020. године. У посредовању за постизање договора учествовао је тадашњи Трампов изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)