НАЈНОВИЈИ КИНЕСКИ “СУПЕР-ЛОВАЦ” Ј-35А: Пекинг доминира у разволју ловаца 5. генерације (ВИДЕО/ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 11. 2024. у 21:22

ПРВИ пут је модел новог борбеног авиона пете генерације Ј-31 приказан у умањеној размери 1⁄4 на Кинеској међународној изложби ваздухопловства и свемира 2012 године у Жухају, када је био означен као модел борбеног авиона намењеног извозу, као добра понуда за оне земље које не могу да купе амерички Ф-35.

НАЈНОВИЈИ КИНЕСКИ “СУПЕР-ЛОВАЦ” Ј-35А: Пекинг доминира у разволју ловаца 5. генерације (ВИДЕО/ФОТО)

Фото принтскрин Јутјуб/Ђиља Плутон

Први прототип новог борбеног авиона Ј-31 је јавно представљен 12. новембра 2014. године у Жухају на сајму ваздухопловства.

У ТВ преносу његове презентације, председник кинеске државне коорпорације аеронаутике АВИЦ Лин Зуоминг је потврдио да финансирање овог борбеног авиона у потпуности потиче од средстава компаније “Шењанг”, односно да је без финансирања од стране државе односно кинеске армије.

Тада су у летном приказу овог борбених авиона, били коришћени мотори у режиму додатног сагоревања горива током његових маневара у ваздуху на основу којих су војни стручњаци тврдили да је то доказ аеродинамичке неефикасности авиона, односно да представљени Ј-31 „троши много енергије и да је пилоту било тешко да држи његов нос горе“.

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

Летови су тада обављени када је овај борбени авион био “у чистом аеродинамичком профилу”, односно да би почетни резултати овог борбеног авиона у лету били гори када би био опремљен са борбеним оптерећењем.

Међутим, већ наредни приказани велики модел борбеног авиона ФЦ-31 је показао неке промене у детаљима конфигурације у поређењу са првим прототипом који је извршио демонстративни лет.

Већ на сајму наоружања и војне опреме у Дубаију 2015 године, кинеска ваздухопловна коорпорација АВИЦ је објавила више детаља у вези са могућностима свог новог борбеног авиона.

Компанија “Шењанг” је тада открила да још увек тражи партнера у пројекту овог борбеног авиона и да активно нуди овај авион Ваздухопловству Народно-ослободилачке армије Кине.

Коорпорација АВИЦ је планирала да први предпроизводни модел авиона изведе први лет до 2019. године.

На овогодишњем ваздухопловном сајму у кинеском граду Жухају кинески произвођач “Шењанг” је приказао последњу варијанту свог вишенаменског борбеног авиона пете генерације Ј-35 за палубну авијацију односно за коришћење са носача авиона као и у варијанти за ваздухоповство Ј-35А за коришћење са класичних полетно слетних стаза.

медији у хонгконгу објавили техницке карактеристике најновијег ловца

Ј-35А је дизајниран за превласт у ваздушном простору у мисијама ваздух-ваздух као и извођењу напада на циљеве на земљи типа ваздух-земља.

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 WC

Најочигледна визуелна разлика између новог Ј-35А у верзији за ваздухопловство и морнаричке верзије Ј-35 је величина и облик вертикалног репног стабилизатора.

Ако Ј-35 буде уведен у наоружање кинеске Народно-слободилачке армије, то би Кину учинило другом земљом у Свету после САД која има два типа борбених авиона пете генерације у производњи и у арсеналу свог ваздухопловства.

Први кинески вишенаменски борбени авион пете генерације Ј-20 је ушао у службу кинеског ратног ваздухопловства 2017. године, чиме је направљен технолошки скок кинеског војног ваздухопловства, јер су стелт борбени авиони пете генерације они који су дизајнирани ради прикривеног обављања мисија без радарског откривања или пресретања од стране противничке авијације.

За сада није познато када ће нови борбени авион Ј-35А бити пуштен у производњу и где ће ови борбени авиони бити распоређени.

Оно што се зна су оскудни детаљи који су у јавности објављени о новом борбеном авиону Ј-35, а то је да ће бити опремљен радаром отпорним на противелектронска дејства типа АФАР КЛЈ-7А, са дометом детекције циљева у ваздуху попречног радарског одраза од 1 квадратног метра на удаљености од око 130 км.

Серијски произведени стелт борбени авиони Ј-35А биће опремљени пасивним УВ/ИР сензорима за детекцију надолазећих противничких ракета, као и мултиспектралним електрооптичким нишанским системима ЕОТС.

Предвиђени оперативни радијус борбеног авиона Ј-35 без спољашњих резервоара је 1100 – 1300 км, док се са спољним резервоарима може повећати на 1900-2100 км.

Његова максимална висина лета је 16700 – 17300 метара, а његова максимална брзина износи до 1900 км/х због фиксног усисника ваздуха, односно не поседује усиснике ваздуха са покретном рампом која мења пречник усиса у зависности од брзине лета и опструјавања ваздуха.

Нови кинески борбени авион пете генерације Ј-35 користи домаће моторе WS-13Е односно њихову унапређену варијанту WS-21, а приликом тестирања Ј-35 са овим моторима су примећени димни трагови из издува овог мотора који указују на непотпуно сагоревање мотора WS-21.

Кинески мотори WS-21 који се тренутно користе су унапређени деривати руских мотора РД-93 варијанте мотора РД-33 који се користе на МиГу-29, док ће кинески мотори WS-19 бити вероватно инсталирани касније у унапређеној варијанти борбеног авиона Ј-35.

Мотори WS-13Е се користе претежно на кинеско-пакистанском вишенаменском борбеном авиону ЈФ-17 “Thunder” као замена за руске моторе РД-93.

Укупни потисак кинеских мотора WS-21 је 19.5 тона што је прилично мали потисак, јер је укупна полетна маса борбеног авиона Ј-35 до 28 тона, што значи да ако је овај борбени авион пете генерације потпуно оптерећен има слабе летне каратеристике, а у варијанти Ј-35 за коришћење са носача авиона неће моћи да полети са пуним борбеним комплетом.

Остаје да се сачека да овај други кинески вишенаменски борбени авион пете генерације уђе у производњу и наоружање ваздухопловства Народне-ослободилачке армије Кине, па да покаже своје пуне тактичко-техничке карактеристике и тек онда дати коначну процену да ли је овај борбени авион у сваком смислу пандан америчком Ф-35?

(oruzjeonline.com/Шиља Плутон)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (1)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?