ДАНАС И ЗВАНИЧНО: САД отварају нову ваздухопловну базу у Пољској

Биљана Ристивојевић

13. 11. 2024. у 11:00

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе данас званично отварају нову ваздухопловну базу у северном делу Пољске, у месту Реџиково, у склопу система одбрамбене ракетне заштите НАТО-а.

ДАНАС И ЗВАНИЧНО: САД отварају нову ваздухопловну базу у Пољској

Фото: АП

Ова база је симбол снажног војностратешког савеза између Пољске и САД, а њен развој траје од 2000-их година, наводи Ројтерс.

Пољски министар спољних послова Радослав Сикорски рекао је да завршетак изградње базе потврђује одлучност Сједињених Америчких Држава да подрже Пољску, без обзира на политичке промене у Вашингтону.

- Пољско-амерички савез је чврст, без обзира на то ко влада у Варшави или Вашингтону - написао је Сикорски на мрежи Икс.

База се отвара у тренутку када је у Пољској присутна забринутост због могуће промене америчке спољне политике након победе Доналда Трампа на председничким изборима, истиче агенција.

Пољски председник Анджеј Дуда, који има блиске везе са Трампом, присуствоваће церемонији отварања, а навео је да га је Трамп лично позвао и честитао Пољској Дан независности.

Пољска, која је у оквиру НАТО-а највећи потрошач средстава за одбрану у односу на величину своје економије, одбацује забринутост због Трампових ранијих критика на рачун одбрамбених буџета чланица Алијансе.

Пољски званичници верују да њихова улагања у одбрану гарантују сигурност земље.

БОНУС ВИДЕО: РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СЛИКА ИЗ СРБИЈЕ КОЈА СЛАМА СРЦЕ: Трагичан разлог зашто рода 2 дана не напушта згариште - изгорело 2 хектара жита

СЛИКА ИЗ СРБИЈЕ КОЈА СЛАМА СРЦЕ: Трагичан разлог зашто рода 2 дана не напушта згариште - изгорело 2 хектара жита

СВАКЕ године, упркос молбама и апелима, велики број људи пали стрљику и на тај начин долази до пожара у којима страдају туђи усеви, али нажалост и животи невиних бића.

27. 06. 2025. у 16:50

Коментари (0)

Тржишта уздрмана, али ова жаба остаје зелена: Wалл Стреет Пепе (WЕПЕ) скаче 84%