ПЕКИНГ БАЦИО РУКАВИЦУ ВАШИНГТОНУ: Стигао Бели цар, кинески одговор на амерички пројекат НГАД ловца 6. генерације (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 11. 2024. у 20:11

КИНЕСКА авиоиндустријска корпорација Кине (АВИЦ) недавно је представила Белог цара или Баидија на Међународној кинеској изложби ваздухопловства, наговештавајући потенцијалног ловца шесте генерације за Ваздухопловне снаге Народне ослободилачке армије.

ПЕКИНГ БАЦИО РУКАВИЦУ ВАШИНГТОНУ: Стигао Бели цар, кинески одговор на амерички пројекат НГАД ловца 6. генерације (ВИДЕО)

Фото принтскрин youtube Top Military News


Треба напоменути да је ловац представљен у мокап формату.

КИНЕСКИ „БЕЛИ ЦАР”: МЕЊА ДОМИНАЦИЈУ У ВОЈНОЈ АВИЈАЦИЈИ?

Велике вести са Кинеске међународне изложбе ваздухопловства и ваздухопловства: Кинеска авиоиндустријска корпорација (АВИЦ) (Aviation Industry Corporation of China (AVIC)) представила је нови млазњак: Баиди, или Бели цар. Бели цар би могао да буде покушај Кине да направи ловац шесте генерације у зља ваздушне снаге Народне ослободилачке армије (ПЛААФ).


ПРОЦЕНА НОВОГ КИНЕСКОГ АВИОНА

Информације о Белом цару су ограничене и треба их узети са резервом, јер информације долазе из АВИЦ-а или државних медија. Међутим, доступни подаци сугеришу да је нови млазњак „интегрисани свемирско-ваздушни ловац“ способан за надзвучни лет и пробијање кроз Земљину атмосферу и за операције у свемиру. Последња тврдња делује сумњиво.

Осим ракетно лансираних свемирских авиона као што су Спејс шатл, Буран и Икс-37, само Икс-15 је радио изван Земљине атмосфере. Али Икс-15 је специјално дизајниран да постигне рекорде брзине и висине.

У међувремену, чини се да је Бели цар, и наводи се да је, функционалан борбени млазњак са дизајном који је „повећао величину унутрашњег одељка за оружје како би могао да носи више и теже пројектиле ваздух-земља“. Мало је вероватно да су Кинези створили летелицу која може да ради у свемиру и да задржи значајну носивост оружја.

АВИЦ се такође хвали другим побољшањима, мада у нејасним терминима. На информативној плочи поред приказаног Белог цара стајало је: „Ловац Баиди Тип Б је прошао кроз темељно побољшање авионике, побољшавајући дизајн кокпита и поједностављујући процесе одржавања, што значајно повећава његову спремност за распоређивање и оперативну ефикасност.

Фото 19fortyfive.com/кинеске друштвене мреже

Оно што можемо да потврдимо, без двоумљења, јесте да је Бели цар храбро стилизована летелица. Са пачјим носом и агресивно нагнутим вертикалним стабилизаторима, нови кинески млазњак свакако изгледа способно.

-На први поглед, Бели цар осваја својим авангардним, скоро научно-фантастичним изгледом, показујући смеле, угаоне облике и изразито прикривени (стелт) изглед, известио је Капил Кајал. -Његова глатка, аеродинамична форма илуструје снажну посвећеност стелт технологији, са циљем да авион учини готово неприметним за непријатељске радарске системе.


ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ

Да ли ће Бели цар бити први оперативни ловац шесте генерације на свету? Могуће.
Могућности оквира авиона нису потврђене, иако изглед указује на то, она се чини способном. Без обзира на то, откриће Белог цара појачава идеју да Кина амбициозно ради на повећању своје војне опреме. Бели цар је несумњиво одговор на америчке напоре да уведу ловац шесте генерације, програм Next Generation Air Dominance (NGAD)).

Али док Кинези имају изложену макету Белог цара, НГАД програм је у потпуности паузиран, наводећи бриге о трошковима. Предвиђено је да НГАД кошта око 300 милиона долара по авиону, што је навело дизајнере да истраже мере за смањење трошкова, које би могле да угрозе цео програм.
Међутим, први поглед на Белог цара може инспирисати Американце да озбиљно обнове своје НГАД напоре.

(nationalinterest.org/Harrison Kass)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ВЕРОВАЊЕ ЗА БОГОЈАВЉЕНСКУ НОЋ: Тачно у поноћ погледајте у небо, замислите жељу, а оствариће вам се ако урадите једну ствар