РУСИЈА ПОКРЕНУЛА РАЗОРАН НАПАД НА КИЈЕВ: Пољска моментално подигла авионе, хитно се огласио Кличко (ФОТО)

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

17. 11. 2024. у 09:21

РУСИЈА је током ноћи 17. новембра покренула напад дроновима и ракетама на Украјину. Ово је један од највећих напада.

РУСИЈА ПОКРЕНУЛА РАЗОРАН НАПАД НА КИЈЕВ: Пољска моментално подигла авионе, хитно се огласио Кличко (ФОТО)

Фото: Твитер принтскрин/@berlinaffaires

Вишеструке снажне експлозије забележене су у главном граду Кијеву између 6.30 сати и 7.15 сати по локалном времену, јавио је новинар Кијев индепендента на терену.

Даље експлозије чуле су се и у градовима Кропивњицки, Ривне, Ивано-Франковск, Черкаси, Дњепар, Виница, Криви Рог, Одеса, Запорожје, као и у Хмељничкој области.

Кличко: Запалио се стан на четвртом спрату због дрона

Градоначелник Кијева Виталиј Кличко рекао је да се као последица пада дронова запалио стан на четвртом спрату петоспратнице у градском насељу Печерск.

После напада једна особа је хоспитализована, док је још једној особи пружена хитна медицинска помоћ на лицу места.

Поред напада на Кијев, најмање једна особа је погинула, а шесторо повређено, укључујући двоје деце, у граду Миколајеву усред масовног руског напада дроновима и ракетама, саопштио је регионални гувернер Виталиј Ким.

У нападу је оштећено неколико приватних резиденција, вишеспратница, аутомобила, тржни центар и инфраструктурни објекти, рекао је гувернер.

Најновији руски бараж ракетних удара означава први масовни напад на Кијев за више од 2 месеца, при чему је Русија уместо тога користила све чешће нападе дроновима последњих месеци за ударе на престоницу.

Пољска подигла борбене авионе да би заштитила своје небо

Као одговор на масовни напад, Оперативна команда Оружаних снага Пољске подигла је борбене авионе како би заштитила сопствени ваздушни простор.

- Копнени системи ПВО и радарског извиђања достигли су највиши степен приправности - додала је Оперативна команда Пољске.

Ваздухопловство Украјине издало је упозорење о ваздушним ударима у свим регионима земље око 6 сати ујутру по локалном времену, упозоравајући на напад.

Више крстарећих, балистичких и хиперсоничних пројектила је наводно лансирано са Црног мора, као и из руске Астраханске области и Краснодарског краја, ка више украјинских региона.

Руски дронови су такође примећени у више градова широм земље, укључујући Кијев.

"Стратешки бомбардери полетели са руских аеродрома"

Ваздухопловство Украјине известило је раније увече да су стратешки бомбардери Ту-95 полетели са руских аеродрома Олења у Мурманској области.

Касније увече, Телеграм канал Wар Монитор известио је да је у лету било укупно 17 стратешких бомбардера Ту-95, од којих је седам полетело из ваздухопловне базе Енгелс у Саратовској области.

Последњих месеци Русија се првенствено фокусирала на нападе дроновима великих размера како би надвладала украјинску противваздушну одбрану у градовима широм земље.

Украјинско ваздухопловство је раније саопштило да је Русија између августа и октобра 2024. године у рату против Украјине лансирала најмање 4.300 јуришних дронова типа Шахед и сличних беспилотних летелица које наликују њима.

(Блиц, Кyив Индепендент)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)

ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК: Жута хорда дебитује у нокаут фазу Лиге шампиона, ривал је прошлогодишњи финалиста