СЕВЕРНА КОРЕЈА ШАЉЕ ПУТИНУ 100.000 ВОЈНИКА? Запад стрепи од најновије одлуке Ким Џонг Уна
СЕВЕРНА Кореја би могла да распореди чак 100.000 војника да помогне у рату Русије против Украјине, ако савез између Пјонгјанга и Москве настави да се продубљује, кажу људи упознати са проценама неких земаља Групе 20 за Блумберг.
Анализа је једна од неколико о развоју партнерства између руског председника Владимира Путина и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна, рекли су људи, под условом анонимности, да би разговарали о приватним разговорима. Нагласили су да такав потез није неизбежан и да ће се војна подршка у том обиму - ако се догоди - вероватно десити у групама са трупама које се ротирају током времена, а не у једном распоређивању.
Слично сматра и украјински амбасадор
Украјински амбасадор у Јужној Кореји дао је сличну процену раније овог месеца. Дмитро Пономаренко је у интервјуу за Глас Америке рекао да Кијев очекује да ће се до 15.000 севернокорејских војника распоређених да се боре у руској области Курск – и вероватно у окупираним областима источне Украјине – смењивати сваких неколико месеци.
Портпароли јужнокорејског министарства одбране и председничке канцеларије нису одговорили на захтеве за коментар. Кимова одлука да пошаље трупе Северне Кореје да се придруже борби Русије против Украјине узнемирила је савезнике Кијева, који су упозорили да ризикује да погорша већ највећи сукоб у Европи од Другог светског рата.
Они верују да би продубљивање сарадње између Путина и Кима такође могло да утиче на безбедносни баланс у индо-пацифичком региону, где постоји растуће ривалство између Кине и САД.
Ово питање ће покренути неколико савезника на самиту Г-20 у Бразилу ове недеље, укључујући немачког канцелара Олафца Шолца када се састане са кинеским председником Си Ђинпингом, пренео је Блумберг. Шолц је Путину у петак у ретком телефонском позиву рекао да је распоређивање севернокорејских трупа „озбиљна ескалација“ рата против Украјине.
Нова димензија сукоба
Шолц ће вршити притисак на кинеског лидера на њиховом састанку у Рију у уторак да искористи свој утицај на Русију и Северну Кореју како би избегао даљу ескалацију рата, наводе немачки званичници.
Севернокорејско распоређивање показује да рат постаје глобализован и Шолц и Си ће морати да разговарају о овој новој димензији сукоба, рекли су званичници. Забринутост су изазвали и савезници на скупу АПЕЦ-а у Лими, у Перуу, прошле недеље, рекла је друга особа.
Си је био највећи добротвор Путина и Кима последњих година и види оба лидера као партнере у гурању против светског поретка предвођеног САД. Али његова влада је јавно ћутала о слању севернокорејских трупа у Русију - што је знак да кинески председник можда није задовољан аранжманом.
"Кина неће седети скрштених руку"
Партнерство Ким-Путин ризикује да повећа економски притисак на Кину, баш као што се Си припрема за потенцијални прекид тарифа којима прети новоизабрани председник САД Доналд Трамп када се врати у Белу кућу. То такође подрива аргумент Пекинга да САД не би требало да имају војне савезе у индо-пацифичком региону.
Кина „не дозвољава да се сукоби и превирања дешавају на Корејском полуострву“ и неће „седети скрштених руку када су њена стратешка безбедност и кључни интереси угрожени“, рекао је Си америчком председнику Џоу Бајдену на разговорима у суботу на маргинама самит Азијско-пацифичке економске сарадње у Лими.
Северна Кореја је до сада послала више од 10.000 војника да се боре заједно са Путиновом војском у руској области Курск, где су украјинске снаге заузеле део пограничне територије од изненадног упада у августу. Заузврат, Русија обезбеђује новац и помаже Северној Кореји да повећа своје способности.
Шта ће тражити заузврат?
Јужна Кореја је саопштила да постоји "велика шанса" да ће Северна Кореја тражити најсавременије технологије из Русије - укључујући технологију која се односи на тактичко нуклеарно оружје, интерконтиненталне балистичке ракете, извиђачке сателите и подморнице са балистичким пројектилима.
Поред људства, Северна Кореја је такође послала милионе метака артиљеријске муниције и другог оружја у Русију. Фајненшел тајмс је ове недеље објавио, позивајући се на украјинске обавештајне податке, да је Пјонгјанг испоручио Москви и ракетне и артиљеријске системе великог домета.
Украјина већ месецима тражи од савезника да јој дозволе да користи оружје дугог домета које је обезбедио Запад за напад на војне циљеве дубоко у Русији као начин да се супротстави нападима Москве, укључујући енергетску инфраструктуру у земљи. —Уз помоћ Соо-Хјанг Чоија.
(Блумберг)
Препоручујемо
ПОРУКА ИЗ БУНДЕСТАГА: Путин и Трамп могу да реше Украјину, не за 20 година, него заувек
16. 11. 2024. у 22:16
НЕМА НАДЕ ЗА КИЈЕВ: Коју муницију Ким може да испоручи Путину у 20.000 контејнера?
26. 10. 2024. у 20:11
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)