РУМУНИ УКИДАЈУ "ТИК-ТОК" ЗБОГ ЂОРЂЕСКУА? Званичници тврде да је било страног мешања у изборе
КИНЕСКА апликација "Тик-Ток" и једна од најпопуларнијих друштвених мрежа на планети могла би да буде укинута у - Румунији!

Foto: Tanjug
Потпредседник румунског регулаторног тела за телекомуникације ANCOM Павел Попеску затражио је да се ова платформа суспендује у тој земљи док, како је истакао, државне институције не истраже да ли је било манипулација током председничких избора минуле недеље.
Његов захтев долази само неколико дана након што је ултрадесничар Калин Ђорђеску, доскоро непознат румунском политичком миљеу, остварио убедљиву победу у првом кругу избора, освојивши скоро 23 одсто гласова. До срца бирача Ђорђеску је, како се сматра, дошао управо преко "Тик-Тока" где га прати више од 300.000 људи, док његове објаве имају на милионе лајкова.
Без коментара
Ђорђеску није коментарисао оптужбе, али је раније изјавио да нема буџет за кампању и да су сав посао урадили волонтери. Упркос отвореној нетрпељивости према НАТО-у и ЕУ, чији је Румунија део, Ђорђеску је истакао да не жели да земља напусти ова два савеза:
- Оно што желим, међутим, јесте да заузмем став, да не клечим тамо - рекао је он уочи другог круга председничких избора 8. децембра.
Како сумњају званичници, на хиљаде налога финансираних из иностранства радило је на промовисању Ђорђескуа уз помоћ "Тик-Ток" алгоритама, док компанија у чијем је власништву та мрежа није предузела ништа и потпуно игнорисала жалбе румунских власти. "Тик-Ток" је негирао оптужбе, тврдећи да су кандидати водили кампању и на другим дигиталним платформама осим кинеске. Уставни суд земље ће, такође, испитати две оптужбе за изборну превару пошто је Ђорђеску, иначе, наклоњен Москви и критичан према НАТО-у и ЕУ, био на врху гласачког листића.
И кандидати за шефа државе, Себастијан Попеску и Кристијан Терхеш, који су испали у првом кругу, додатно су затражили од суда да поништи резултат првог круга избора на основу тога што Ђорђеску није навео никакве изворе финансирања кампање. И Национални савет за одбрану, којим председава одлазећи председник Клаус Јоханис, рекао је да ће анализирати "могуће ризике по националну безбедност". Сумње су се појачале, јер је уочи избора Ђорђеску према анкетама имао једва пет одсто подршке бирача, а на крају тријумфовао.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)