РУСКИ И КИНЕСКИ АВИОНИ ДИГЛИ УЗБУНУ У НАТО: Ј-16 и Су-35 заједно пратили бомбардере изнад Пацифика
КИНЕСКА Народноослободилачка војска и Руске ваздушне снаге завршиле су заједничку патролну мисију изнад западног Пацифика 30. новембра, користећи своје главне класе бомбардера, Х-6 и Ту-95, као и низ помоћних летелица.

Foto: Profimedia
Патрола је водила авионе изнад Јапанског и Источног кинеског мора, а затим изнад Пацифика.
Две земље су од краја 2010-их спроводиле више заједничких патрола бомбардера, са значајним достигнућем у јуну, када су два H-6 и два Tu-95 деловала изван Пацифика у близини обала Аљаске.
Ј-16 и Су-35 заједно на небу
Посебна карактеристика најновије вежбе била је укључивање две ривалске класе ловаца, кинеског J-16 и руског Су-35, који су пратили бомбардере у деловима патроле. J-16 све више чини кичму кинеске флоте ловаца, са процењених преко 350 јединица у употреби, док Русија има мањи број од преко 120 Су-35, који су концентрисани у Источној Европи и на Далеком истоку Русије.

J-16 и Су-35 имају заједничко порекло као деривати најспособнијег совјетског ловца за ваздушну супериорност, Су-27 "Фланкер". Оба су названа „Супер Фланкери“ и на различите начине револуционисала су перформансе ове платформе. Оба авиона су задржала дуг домет, високу маневрабилност при свим брзинама, као и могућност ношења великог радара и великог броја ракета, чиме надмашују све западне конкуренте по тим карактеристикама.
Карактеристике Су-35 и Ј-16
Су-35 има користи од моћнијег мотора AL-41F-1S, који омогућава већу брзину пењања, већу крстарећу брзину и краће полетање, а захваљујући векторирању потиска, постиже импресивне летне перформансе при ниским брзинама. J-16 је, међутим, значајно напреднији по свим другим параметрима. Његов труп користи савременије композитне материјале, а његова авионска електроника, радари и ракете су знатно софистициранији.
Напредне могућности J-16 сматрају се једним од главних разлога због којих Русија није успела да прода велике количине Су-35 Кини. Оба авиона су оптимизована за различите врсте ваздушног ратовања. Су-35 је дизајниран да делује у симбиози са копненим противваздухопловним системима као што су С-400, док је J-16 дизајниран да се директно супротстави најнапреднијим ловцима непријатељске флоте.

Фото Танјуг/АП
J-16 поседује најдужу класу ракета ваздух-ваздух на свету, PL-XX, које су први пут виђене на овим авионима у децембру 2023. године. Симулиране борбе у Кини показале су да J-16 може успешно да се супротстави ловцима пете генерације, иако са благим недостатком.
Његов главни радар, због комбинације величине и софистицираности, сматра се најмоћнијим међу онима који су тренутно распоређени на ловцима широм света. J-16 је значајно унапредила интеграција технологија развијених за ловац пете генерације J-20, који се сматра једним од најсофистициранијих авиона поред америчког F-35.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор
КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.
10. 07. 2025. у 12:53
Коментари (0)