ТРАЖЕ ОСТАВКУ ПРЕДСЕДНИКА: Разбуктавају се тензије у Јужној Кореји после изненадног увођења, па укидања, ратног стања
ПОШТО је јужнокорејски председник Јун Сук Јеол прогласио ратно стање у земљи, а затим га укинуо, изазвавши немире, на хиљаде грађана и данас је изашло на улице Сеула и других градова широм земље, захтевајући од шефа државе да поднесе оставку.
Становници су у престоници шетали до председничке канцеларије, док су опозиционе партије одржале засебан скуп у Народној скупштини. Највећа опозициона Демократска странка и пет других мањих, укључујући Партију обнове Кореје и Реформску партију, поднеле су предлог о опозиву јужнокорејског председника. Истовремено, оставку је на место министра одбране поднео Ким Јонг Хјун, преузевши одговорност за "сва превирања изазвана ратним стањем".
Ким се у допису достављеном медијима извинио јавности због стварања забринутости због увођења ратног стања. Образложио је да он треба да сноси одговорност јер су све трупе које су почеле да спроводе ратно стање следиле његова наређења. У ове сврхе мобилисано је око 280 војника који су обезбеђивали Народну скупштину Јужне Кореје.
- Министарство одбране ситуацију схвата веома озбиљно и учиниће све да обезбеди да се одбрамбене операције изводе без застоја, уз стабилно управљање - додао је он.
У међувремену је објављено да би гласање о предлогу закона о опозиву јужнокорејског председника у парламенту требало да се одржи у петак или суботу, известила је новинска агенција Јонхап. Захтев за опозив шефа државе, који је, иначе, инаугурисан у мају 2022. и током свог председничког мандата није био популаран, потписао је 191 опозициони посланик без подршке трибуна из владајуће странке. Парламент би требало да се састане данас у поноћ како би размотрио нацрт закона, а након тога гласање се мора одржати после 24 сата, али не касније од 72.
За усвајање предлога закона о опозиву потребно је 200 гласова. Јунова странка контролише 108 места у парламенту од 300 посланика. Уколико опозив буде одобрен, председник ће бити суспендован док Уставни суд не донесе коначну одлуку. Чланови опозиционих партија су у изјави за британски Би-Би-Си поручили да ће опозвати председника Јуна без обзира на то поднесе ли оставку, или то не учини.
Ванредно било 1979. године
РАТНО стање је привремена владавина војних власти у време ванредног стања, које се уводи када се процени да цивилне власти нису у стању да функционишу, па се војсци дају додатна овлашћења, а грађанима суспендују грађанска права. Последњи пут ратно стање је проглашено у Јужној Кореји 1979. године, када је тадашњи дугогодишњи војни вођа Парк Чунг- Хи убијен у државном удару. Од када је Јужна Кореја постала парламентарна демократија 1987. године, ратно стање није увођено.
- Председник тренутно представља највећи ризик у Јужној Кореји. Он је подељене природе, његов поглед на свет је црно-бео. Сматрао је опозиционе странке, чланове парламента, као антидржавне групе. Било је превирања, али ми смо победили, и знате, ово је моћ корејске демократије - поручио је Јон Хиунг Ким из странке Партија обнове Кореје.
Јуну је, с друге стране, подршка стигла од бившег премијера Јужне Кореје Хванга Кјо Ана који је рекао да председник не треба да буде опозван. Он је, такође, подржао Јуново образложење о увођењу ратног стање и затражио да се ухапси председник Народне скупштине који је посланике позвао да се окупе и блокирају Јунову одлуку.
Грађанима се, у међувремену, обратио и премијер Хан Дук Су, нагласивши да ће наставити да служи народу.
- Разумем да је узнемиреност људи велика. Молим кабинет да заједнички испуни своју одговорност и са јавним службеницима свих министарстава да народу осигура безбедност и омогући грађанима да се врате свакодневном животу - рекао је он.
Револтирани грађани окупили су се јуче на тргу Гвангвамун у центру Сеула носећи свеће и цвеће. Многи од њих држали су и плакате са натписима "Оптужен за побуну, Јун Сук Јеол мора да поднесе оставку".
Прва дама примила "Диор" торбицу
ПРЕДСЕДНИК Јужне Кореје Јун Сук Јеол био је под лупом прошле године пошто је у медијима почео да кружи видео-снимак његове супруге Ким Кеон Хи како прихвата дизајнерску торбу од корејско-америчког пастора. Јун је тада инцидент назвао триком са циљем да се нанесе штета његовој странци уочи парламентарних избора, додавши да је његова супруга била превише љубазна и да није хладно могла да одбије торбу марке "Диор" од 2.200 долара. Јун се недавно извинио у име прве даме, и то после годину дана од избијања скандала.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)