ПОГЛЕДАЈТЕ - ОВАКО МОЋНУ РАКЕТУ НИСТЕ ВИДЕЛИ: Русија први пут изблиза представила хиперсоничну ракету Циркон (ВИДЕО)
РУСКО Министарство одбране по први пут је открило изглед чувене хиперсоничне крстареће ракете Циркон.
Откриће је представљено путем видео снимка који је Кремљ објавио током војне вежбе у Средоземном мору.
Напокон знамо како изгледа чувено оружје руске војске.
КАКО ЗАПРАВО ИЗГЛЕДА ЦИРКОН?
Снимак, објављен 3. децембра, приказује моћну ракету у акцији. До сада нико није знао како тачно изгледа ово оружје – постојале су само спекулације и уметничке илустрације.
Видео руске војске решио је вишегодишњу мистерију у вези с изгледом ракете. Зирцон се јасно види током снимка, укључујући начин на који се лансира с руске поморске платформе.
ДИЗАЈН ЦИРКОНА: АЕРОДИНАМИЧНА ПЕРФЕКЦИЈА
Дизајн ракете је изузетно гладак, с цилиндричним обликом трупа који минимизира отпор ваздуха током лета. Ова аеродинамичка ефикасност кључна је за хиперсонично оружје које лети брзином од 9 Маха.
Површина ракете је потпуно глатка, што омогућава минимални отпор ваздуха. Спољашњи слој има специјални премаз који штити ракету од екстремних температура генерисаних током лета великом брзином.
Овај гладак дизајн такође доприноси ниској уочљивости ракете (стеалтх карактеристике). Што је површина ракете глаткија, мања је њена радарска рефлексија, што отежава детекцију од стране непријатељских система ПВО.
НАПРЕДНА ТЕХНОЛОГИЈА И МАНЕВРИСАЊЕ
Због ових карактеристика Циркон нема велика стабилизаторска крила као конвенционалне ракете. Уместо тога, користи напредне навигационе системе који омогућавају прецизно маневрисање чак и при хиперсоничним брзинама, избегавајући пресретање и ефикасно погађајући кључне мете.
На снимку се види како се ракета вертикално лансира из система вертикалног лансирања (ВЛС). Ови системи су веома флексибилни и могу се инсталирати на различите руске ратне бродове.
Циркон представља врхунац руске хиперсоничне технологије, осмишљен да се носи с најмодернијим изазовима на бојном пољу.
Руси су још 19. марта 2022. године први пут објавили снимак дејства ракетом Циркон на украјинско складиште оружја. Циркон ракета је након тога почела да се користи и са копна.
Руси су званично усвојили „Циркон“ тек након покретања „СВО“. Путин је по први пут званично потврдио употребу хиперсоничне ракете 3М22 Циркон коришћену са копна у зони сукоба у Украјини тек у фебруару ове године.
Обалски ракетни систем Бастион има четвороосовински лансер и носи две хиперсоничне ракете Циркон.
О ЦИРКОН РАКЕТИ, УКРАТКО
”Циркон” или 3М22 је руска хиперсонична (брзина већа од 5 Маха) противбродска крстарећа ракета са надзвучним набојномлазним мотором (сцрамјет) коју развија Аксионарско друштво ”Научно-производна корпорација машиноградње” (Акционерное общество ”Научно-производственное объединение машиностроения”) из Перутова, Московска област.
Ракета је део борбеног комплекса ”Циркон” 3К22. Планирано је да замени тешку противбродску ракету ПКР П-700 комплекса ракетног оружја ”Гранит” (Индекс 3М45, НАТО кодификација СС-Н-19 ”Схипwрецк”).
Основна разлика ове од других руских и иностраних противбродских ракета је знатно већа брзина лета, која износи преко 8 Маха.
Шта више, Путин је изјавио да је ”Циркон” способан да постигне брзину ”око 9 Маха на удаљености већој од 1000 км, да може да уништи поморске и копнене циљеве, те да је предвиђена за употребу са већ постојећих бродова и подморница за ракетне системе Калибар”.
Циркон је прва хиперсонична ракета на свету лансирана и са брода и из зароњене подморнице.
Према изворима, ”бустер”, први, погонски степен ракете на чврсто гориво убрзава пројектил до надзвучне брзине. Након тога, надзвучни набојномлазни мотор (сцрамјет) на течно гориво (Децилин, Т-10, ЈП-10 млазно гориво, угљоводоник по оштој формули Ц10Х16), смештен у другом степену, убрзава ракету до хиперсоничне брзине.
Циркон лети до циља на висини од 30-40 км где је отпор ваздуха мали тако да се значајно повећава домет и брзина. Основна намена Циркона је уништавање непријатељских бродова различитих класа (од фрегата до носача авиона), као и копнених војних циљева у радијусу уништења.
Брзинске карактеристике Циркона (~10.200 км/х) чине га недоступним за постојеће противракетне одбрамбене системе. Готово је немогуће одбранити се од такве ракете, као и благовремено открити њено лансирање. ”Циркон” се може лансирати из универзалних бродских лансера 3С14 (УКСК, Универсальный корабельный стрельбовый комплекс 3С14).
Планирано је да се изгради 12 фрегата 22350М (повећан депласман), од којих ће свака моћи да носи до 48 крстарећих ракета ”Калибар”, ”Оникс” и ”Циркон” (бродови ”Пројекта 22350” – до 16 крстарећих ракета ”Калибар”, ”Оникс” и ”Циркон”).
Поморска верзија ракете има домет од 1.000 км. Ова ракета може да лети на максималној висини од 28 км, а према спецификацијама које је представила Русија, максимална брзина достиже 9 маха [10.800 км/х или 3 м/с].
Бојева глава је тешка између 300-400 кг. Осим што може бити наоружана конвенционалном бојевом главом, тј. високим експлозивом, Циркон може да носи нуклеарну бојеву главу од 200 кт. Поморска верзија је у употреби не само на ратним бродовима, већ је и део наоружања неких нових руских подморница.
Пре много година, господин Путин је најавио свету шест „супер оружја“ Русије. Циркон је једно од шест најављених супер оружја. Руски стручњаци кажу да пројектил може потопити амерички носач авиона и избећи најсофистицираније америчке системе противваздушне одбране.
Због своје огромне брзине, ваздушни притисак испред пројектила ствара облак плазме који прима радио таласе, чинећи га скоро невидљивим за радарске системе. Верује се да на хиперсоничне ракете попут Циркона ниједна земља на свету, тренутно, нема адекватан одговор.
Како се очекује, планирано је да хиперсоничне крстареће ракете ”Циркон” намењене за лансирање са подморнице буду уведене у службу руске морнарице 2025. године, заједно са првим редовним носачем – нуклеарном подморницом пројекта 885М ”Перм” измењеног дизајна.
ТТК ”ЦИРКОН”
Дужина: 8-9,5 м.
Пречник: 600 мм
Гориво: Децилин (Т-10)
Брзина: више од 8 Маха (6000-10.200 км/х односно 1650-2800 м/с)
Максимални домет: до 1600 км
Максимална оперативна даљина: 135 до 270 наутичких миља или 250 до 500 км (по амеичким подацима 540 наутичких миља односно 1000 км)
Висина лета: 28 км
Систем управљања: Инерцијална навигација ИНС (инертиал навигатион сyстем) + самонавођена глава АРЛГСН (Головка самонаведения, хоминг хеад).
Бојева глава масе 300-400 кг са мање од 300 кг високобризантног експлозива (ХЕ, хигх еxплосиве) или нуклеарна тактичка бојева глава од 300 килотона.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
ЧУВАРИ РУСКОГ НЕБА: Кључни објекти ПВО кратког и средњег домета руске војске (ВИДЕО)
02. 12. 2024. у 22:11
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)