ПРЕДСЕДНИК ПОД ИСТРАГОМ: Расту притисци на јужнокорејског лидера да поднесе оставку
ЈУЖНОКОРЕЈСКИ тужиоци отворили су истрагу против шефа државе Јуна Сука Јеола и министара унутрашњих послова и одбране због покушаја увођења ратног стања, док у јавности расту притисци на председника да поднесе оставку.

Танјуг
После министра одбране, са функције начелника Генералштаба војске Јужне Кореје јуче се повукао и генерал Парк Ан Су, због наметања одлуке о проглашењу ванредног стања.
Очекује се да ће се посланици сутра изјашњавати о Јуновом опозиву. Влада Јужне Кореје претходно је понудила колективну оставку због политичке кризе, пошто је председник наредио увођење ратног стања, а затим га истог дана и укинуо. Министар правде Парк Сунг Је рекао је новинарима да "нема намеру да настави да обавља функцију", док је министар одбране Ким Јонг Хјун, који је наводно предложио председнику да спроведе спорну одлуку, међу првима поднео оставку.
Премијер Хан је апеловао на владу да настави са обављањем својих дужности:
- Молим вас да испуните своје одговорности заједно са јавним службеницима свих министарстава, како би обезбедили сигурност грађана и очували свакодневни живот - апеловао је он.
NШеф државе занемео
ПРЕДСЕДНИК Јужне Кореје Јун Сук Јеол није се обратио јавности од среде, када је поништио своју одлуку о ванредном стању. Јун је у саопштењу раније образложио да је ратно стање прогласио да би "спасао земљу од антидржавних снага које покушавају да паралишу суштинске функције државе и униште уставни поредак либералне демократије". Пре овог потеза, Јун се суочио са ниским рејтингом и оптужбама за корупцију.
У међувремену, званичници су објавили да је истрага против председника државе покренута на основу пријаве за издају и друге сличне оптужбе коју је поднела мања опозициона партија Обнова, док је другу приложила група од 59 активиста, а оне се односе, уз бившег министра одбране, и на начелника Генералштаба и министра унутрашњих послова Ли Санг Мина, због њихове улоге у проглашењу ратног стања.
Канцеларија за истраживање корупције је, такође, примила пријаве у којима се Јун и други високи званичници оптужују за издају. Полицији је наложено да хитно забрани путовање министру одбране због ризика од бекства. Истовремено, владајућа Партија моћи народа (ППП) затражила је од органа реда појачану личну заштиту за свог лидера Хан Донг Хуна.
У међувремену, странка председника Јуна се успротивила предлогу о опозиву лидера, за чије усвајање потребно 200 гласова у парламенту. Захтев за опозив је раније потписао 191 опозициони посланик без подршке трибуна из владајуће партије. Да би нацрт закона био одобрен потребно је да најмање осам чланова Јунове партије гласају за његово свргавање са функције.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)