ИРАН УСПЕШНО ЛАНСИРАО РАКЕТУ: Техеран најављује нову еру, чека се реакција Запада
ИРАН је саопштио да је успешно лансирао ракету у свемир, што је последњи корак у његовом свемирском програму који Запад сматра потенцијалном претњом за балистички ракетни развој, објавио је Ројтерс.
Танјуг
Према тврдњама Ирана, ракета "Симорг" носила је "орбитални погонски систем" и два истраживачка система у орбиту на 400 километара изнад Земље.
Тај систем може да омогући Ирану да мења орбиту свемирских летелица, што је циљ који Техеран већ дуго жели да постигне.
Иако је Иран саопштио да је лансирање било успешно, независна потврда још увек није доступна, а америчка војска није одговорила на упит за коментар.
Сједињене Америчке Државе раније су упозориле да иранска лансирања крше резолуцију Савета безбедности УН и позвале су Техеран да обустави активности везане за балистичке ракете способне за ношење нуклеарних бојевих глава.
Санкције УН у вези са иранским балистичким ракетним програмом истекле су у октобру 2023. године.
Извештај америчких обавештајних служби из јула сугерише да рад Ирана на ракетама за лансирање свемирских летелица, укључујући "Симорг", може да скрати време потребно за развој интерконтиненталних балистичких ракета (ИЦБМ), које могу да носе нуклеарне бојеве главе.
Иако Иран негира да тежи развоју нуклеарног оружја, а свој свемирски програм описује као искључиво цивилни, обавештајна заједница САД и Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) наглашавају да је Иран до 2003. године имао организовани војни нуклеарни програм.
Поред тога, Иран производи уранијум чије је обогаћење близу нивоа погодног за производњу нуклеарног оружја.
БОНУС ВИДЕО: РУСИ ЛАНСИРАЛИ РАКЕТУ: Погледајте теретни свемирски брод МС-27
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ПУТИН КОМЕНТАРИСАО БРАК НАШЕ ПЕВАЧИЦЕ: "Српкиња ти је жена? Они то неће украсти! Срби су поштени и пристојни - ако си преписао фирму на њу"
ТОКОМ разговора Владимир Путин га је упитао ко је његова супруга.
10. 07. 2026. у 21:56
Коментари (0)