ВЕЛЕОБРТ У РУМУНИЈИ: Шта је довело до изненадног поништавања првог круга председничких избора на којима је Ђорђеску однео победу

А.Војиновић

07. 12. 2024. у 07:30

НЕЗАПАМЋЕН велеобрт у Румунији. Два дана уочи изласка грађана на биралишта у другом кругу председничких избора, на којима је за фаворита важио независни десничарски кандидат Калин Ђорђеску, Уставни суд у Букурешту поништио је резултате првог круга одржаног 24. новембра!

ВЕЛЕОБРТ У РУМУНИЈИ: Шта је довело до изненадног поништавања првог круга председничких избора на којима је Ђорђеску однео победу

Foto: Tanjug

То значи да ће се изборни процес одржати из почетка, док ће датум нових избора бити заказан накнадно. Одлука суда дошла је под притиском јавности због наводних сумњи у транспаретност изборног процеса, пошто је румунска обавештајна служба објавила да је та земља била мета "агресивних руских хибридних напада током избора". Москва је већ негирала било какву умешаност.

Председнички кандидат Калин Ђорђеску (62), пре две недеље је на опште изненађење, "потукао" све ривале у првом кругу, освојивши скоро 23 одсто гласова. Ђорђеску је ставовима који на свим нивоима одступају од званичне политике државе, ЕУ и НАТО, чија је Румунија чланица, најавио је да ће обуставити даљу подршку Букурешта Кијеву, те да ће државу "ставити на прво место". Он је у недељу требало да у другом кругу одмери снаге са Еленом Ласкони (52), проевропском кандидаткињом.

Уставни суд је у саопштењу навео да је предузео корак како би осигурао исправност и законитост изборног процеса. Румунски премијер Марсел Чолаку, који је у првом кругу важио за фаворита на изборима, поздравио је потез, истакавши да је реч о "исправној одлуци".

Закон предвиђа да, у случају поништења избора, они треба да буду настављени друге недеље после датума поништења, односно, 22. децембра. Међутим, суд је одлучио да затражи од владе да настави читав изборни процес, а самим тим и изборну кампању.

Фото: Профимедиа

Одлазећи председник Румуније Клаус Јоханис објавио је у среду документа са којих је скинута ознака тајности у којима је детаљно описана "масовна и високо организована кампања за Ђорђескуа на друштвеној мрежи 'Тик-ток' коју је наводно координисао државни актер". Документи су укључивали обавештајну процену да Русија изводи хибридне нападе на Румунију, коју види као "непријатељску државу". Тврде да је Ђорђеску у великој мери био промовисан на кинеској платформи, преко координисаних налога, алгоритама за препоруке и кроз плаћену промоцију. САД су, такође, раније поручиле да су забринуте због наводног страног мешања у румунске изборе и позвале на детаљну истрагу.

Ђорђескуов неочекиван тријумф изазвао је велике полемике, јер је кампању водио без финансија, скоро искључиво преко "Тик-тока". Анкете су му уочи гласања давале тек једноцифрену подршку бирача. Све то је појачало сумње у његову победу. Под лупом се одмах нашла и кинеска платформа, због чега је потпредседник румунског регулаторног тела за телекомуникације Павел Попеску затражио се она суспендује у тој земљи док "државне институције не истраже да ли је било манипулација током председничких избора".

ЕУ је уочи другог круга објавила да је наложила кинеској платформи да замрзне податке везане за румунске изборе, у складу са опсежним Законом о дигиталним услугама, који регулише како највеће светске друштвене мреже раде у Европи. "Тик-ток" је негирао да на било који начин фаворизује Ђорђескуа.

Ђорђеску је брзо постао трн у оку Западу нарочито јер је позитивно говорио о руском председнику Владимиру Путину, те отворено критиковао ЕУ и НАТО. После првог круга је ублажио реторику, напоменувши да не жели да Румунија напусти ова два савеза, али да хоће да преговара стојећи усправо, а не на коленима. За себе каже да не сматра да је проруски настројен како су га окарактерисали на Западу, те да Румунију жели да стави на прво место.

Скуп подршке Ласконијевој

НЕКОЛИКО хиљада људи окупило се у четвртак увече у Букурешту у знак подршке проевропској кандидаткињи Елени Ласкони, уочи планираног другог круга председничких избора. Румунски музичари, редитељи, глумци и активисти пружили су подршку Ласконијевој, позивајући гласаче да не дозволе да њихова земља буде изолована у ЕУ и НАТО. Окупљени су скандирали пароле "Европа" и "Без фашизма", носећи транспаренте на којима је писало "Демократија је у опасности" и "Наша деца ће бити слободна".

Истакао је и да се залаже за мир у Украјини, као и новоизабрани председник САД Доналд Трамп. Негирао је да је његов досадашњи изненађујући успех резултат операције утицаја коју подржава Русија, рекавши да га "није брига за лажи обавештајних агенција своје земље док је радио са Богом и народом".

- Они се плаше. Не могу да прихвате да је румунски народ коначно рекао: "Желимо назад свој живот, нашу земљу, наше достојанство" - рекао је он, преноси Би-Би-Си.

Нагласио је да Румунија уколико буде изабран за шефа државе неће више пружити војну или политичку подршку Украјини, са којом се граничи:

- Нула. Све стаје. Морам да бринем само о својим људима. И сами имамо много проблема.

Уколико би своја предизборна обећања спровео у делу то би значило да још један заокрет у спољној политици европске земље која је од почетка сукоба у Украјини пружала велику војну и финансијску подршу Кијеву. Суседу је послала систем ПВО "Патриот", те постала кључни извозни пут за украјинско жито, пошто су руска бомбардовања оштетила рад тамошњих лука.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији