"ГЛОБАЛ ТАЈМС" ТВРДИ: Вашингтон лупа у ратне бубњеве, америчкој ратној машинерији потребна нова мета

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 12. 2024. у 20:11

НЕДАВНО се у САД појавила идеја која сугерише да би "рат пуног обима" са Кином брзо исцрпио залихе муниције, наглашавајући неопходност да се ојача америчка индустријска база и повећа капацитет производње муниције да би се решио овај потенцијални "изазов", пише "Глобал тајмс".

ГЛОБАЛ ТАЈМС ТВРДИ: Вашингтон лупа у ратне бубњеве, америчкој ратној машинерији потребна нова мета

Foto: Printskrin

Такви ставови не само да одражавају хладноратовско размишљање, већ разоткривају да многи амерички политичари не хају за глобални мир и да су опседнути ратом.

После Другог светског рата, САД су изградиле највећи војно-индустријски систем на свету. Он производи оружје, али и разлоге за рат, који су уско повезани са америчком економијом. Од Корејског полуострва до Вијетнама, и од Ирака до Авганистана, свака америчка војна интервенција служила је као гориво за ову машинерију. Сада је америчкој ратној машинерији потребна нова мета.

Као друга по величини светска економија, Кина је означена као њен "непријатељ".

Неки политичари позивају на индустријску мобилизацију како би се припремили за "будући рат", па чак и одбрамбену индустрију Кине мапирају као претњу. Ова логика открива зависност америчког војно-индустријског комплекса од рата и опсесију Вашингтона да одржи своју глобалну хегемонију, користећи ратне профите за подршку економском развоју.

Фото принтскрин YouTube/Beyond Military

Путеви развоја одбрамбене индустрије САД и Кине су фундаментално различити. Кинеска одбрамбена индустрија је природни продужетак њеног економског и производног развоја, са својом одбрамбеном индустријом развијеном првенствено ради заштите националне безбедности.

Она је као дрво чије дебло представља целу привреду, док је његова одбрамбена индустрија само грана која природно расте из дебла. Континуирана надоградња кинеске војне индустрије углавном је одговор на нове изазове са којима се суочава национална безбедност.

"Глобало тајмс" подсећа да Кина није пљачкала или нападала друге земље у прошлости, нити ће то чинити у будућности и процењује да је мало вероватно да ће распоредити војне базе широм света, као што су то учиниле САД.

САД су, међутим, изабрале другачији пут. Неки амерички политичари експлицитно позивају на повећање производње муниције и успостављање производних линија како би се припремили за "рат пуног обима" са Кином. Овај приступ личи на фабрику изграђену за рат, са јединственом сврхом производње уништења и смрти.

Неки амерички политичари играју опасну игру. Чини се да верују да ће им војне припреме и индустријска мобилизација дати предност у конфронтацији са Кином. Али ово размишљање је фатална погрешна процена: рат великих размера између великих сила значи међусобно уништење.

Фото US Army

Неки амерички политичари позивају на припрему за рат. Овај предлог уопште није стратешки план, већ облик стратешког самоуништења. Ово је слично игрању са шибицама у бурету барута: Можда мислите да можете контролисати пламен, али када ланчана реакција почне, резултат ће бити катастрофалан.

Фото принтскрин YouTube/The Military Curiosity

Они су слични коцкарима који знају да могу изгубити све, али настављају да подижу улог. Разлика овог пута је у томе што се опклада не односи само на америчку будућност, већ и на будућност људске цивилизације и мирног развоја света, указује "Глобал тајмс".

Однос Кине и САД један је од најважнијих билатералних односа у свету. Њена путања ће одредити не само будућност обе нације, већ и мир и стабилност читавог света. Ако неки амерички политичари наставе да осмишљавају америчку политику према Кини на основу логике рата, увући ће цео свет у амбис, у борби у којој нема победника. Свету су потребни мир и сарадња, а не самодеструктивна припрема за рат.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

СУТРА ЈЕ СВЕТИ АНДРЕЈ ПРВОЗВАНИ: Ове обичаје обавезно морате да испоштујете