ЕВРОПА СИРИЈЦИМА ЗАТВАРА ВРАТА: У ЕУ нису дуго чекали да стопирају процес за избеглице и азиланте
Западна Европа није дуго чекала после пада Башара ел Асада да затвори врата за Сиријце.

Фото МУП
Док се милиони грађана ове земље враћају после дугих година егзила, дотле многе земље по хитном поступку с друге стране ускраћују визе и захтеве за азил грађанима Сирије, сматрајући да је земља сада безбедна.
То је нарочито приметно у Немачкој, у коју се током претходних година доселио велики број људи из Сирије. Сличну политику сада примењују и у Холандији, Шведској, Норвешкој, Белгији, Данској, Грчкој.
У Немачкој се ова одлука односи на 47.270 захтева. Власти ове земље уверавају да нове мере неће важити за већ донете одлуке. У Аустрији, међутим, примењују још драстичнију политику, уз поруку да азил може бити одбијен и оним Сиријцима који су до сада већ остварили ово право.
Француска је мало опрезнија, али и она креће у том правцу. У Министарству унутрашњих послова тренутно озбиљно разматрају ту могућност и само је питање тренутка када ће и овде та мера ступити на снагу.
ФРАНЦУСКИ ЏИХАДИСТИ
У ФРАНЦУСКОЈ се поставља питање колико бораца из ове земље има на страни сиријске опозиције у тренутку док, како истичу француски медији, они који су извели револуцију кажу да се све искључиво догађа "међу Сиријцима". На једном емитованом снимку чују се узвици на француском језику с повицима "Алаху акбар", док трупе пролазе поред цркве, уз поруку да су "чак и хришћани срећни". Наводи се да има десетак Француза само на том снимку, а да су другде бројнији. Овде се питају и да ли има бивших бораца ИД, али за сада за то нема потврде. Државни антитерористички туìлац Оливије Кристен процењује да у Сирији има стотинак француских џихадиста од којих су неки били у тамошњим затворима.
Званичници истичу да, као и увек када се ситуција у некој земљи мења, то може да изазове привремено суспендовање одлуке око неких поднетих захтева. Ова "привременост" подразумева ишчекивање разјашњавања политичке ситуације у Сирији.
У Француској је прошле године поднето 4.465 захтева Сиријаца, а ове око 2.500. Тренутно се разматра око 700 досијеа, укључујући и малолетнике. Њихови адвокати наглашавају да супсензија разматрања захтева може значајно да им искомпликује живот, укључујући и губитак неопходних средстава.
У тренутку када је на врхунцу неизвесност око тога какво ће бити понашање нових сиријских власти, организације за заштиту избеглица постављају питања колико је ситуација у овој земљи безбедна да би захтеви за азил морали одмах да буду супсендовани.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)