НАТО НЕМА ЧИМЕ ДА ОБАРА РУСКЕ РАКЕТЕ: Амерички медији - Руске хиперсоничне ракете незаустављиве (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 12. 2024. у 22:19

ЕВРОПА и САД су беспомоћне против руског хиперсоничног наоружања, укључујући нови пројектил Орешник.

НАТО НЕМА ЧИМЕ ДА ОБАРА РУСКЕ РАКЕТЕ: Амерички медији - Руске хиперсоничне ракете незаустављиве (ВИДЕО)

Фото принтскрин YouTube/VOA

Сматра се да је противракетни систем ТХААД једини амерички војни систем који би могао да се супротстави руском хипер-хиперсоничном оружју, укључујући и нови балистички пројектил средњег домета Орешник.

Ни Американци наравно нису сигурни да би ТХААД успешно пресрео такву руску ракету, али у поређењу са другим системима противваздушне одбране, управо би то америчко оружје имало нешто веће шансе успеха.

ШАНСЕ СУ БЕСКОНАЧНО МАЛЕ

Амерички часопис Натионал Интерест пише да је руски хипер-хиперсонични арсенал данас једна од највећих претњи за САД и НАТО. Руски председник Владимир Путин изјавио је да ниједан постојећи систем противваздушне одбране на свету не може да пресретне ова оружја због њихове импресивно велике брзине и начина лета.

Иако су Путинове тврдње вероватно тачне, постоји један амерички систем који би, под идеалним околностима, можда могао да обори руски хипер-хиперсонични пројектил. Тај систем се зове ТХААД.

Foto: Porifmedia

-Систем ТХААД има веома мале шансе за успех против руског хипер-хиперсоничног оружја. Немамо велика очекивања, али то је наша најбоља прилика да зауставимо долазећу руску хиперсоничну ракету, пише амерички портал.

Чак и ако би се испоставило да су ТХААД системи ефикасни против ових руских супер-оружја, ни САД ни Европа немају довољан број таквих система да би се у заправо заштитили од претњи Москве.

Укупно на свету постоји само 9 батерија ТХААД. Тренутно САД располажу са само 7 батерија, састављених од по 6 лансера свака. Очекује се да ће још 8 батерија бити оперативно до 2025. године.

Свака батерија ТХААД састоји се од пет јединица: ракета пресретача, лансера постављених на камионе, један радар, командна и контролна платформа и 95 војника, према америчкој Конгресној истраживачкој служби. Ракета нема бојну главу, већ уништава циљеве снагом судара.

УКРАЈИНА НИКАДА НЕЋЕ ДОБИТИ ТХААД

Због овог ограниченог броја (који делимично произилази из изузетно високе цене система), Украјина никада неће добити ТХААД.

Пентагон једноставно не може да ризикује тако драгоцен ресурс на украјинском ратишту, чак и да систем има шансе да обори руске хиперсоничне ракета.

Пошто ТХААД не гарантује заштиту од руског хипер-хиперсоничног оружја, његово распоређивање близу руских граница представља огроман ризик за САД, а без резултата.

Руска војска би ове системе одмах означила као примарне мете и у сценарију сукоба врло вероватно би их брзо и ефикасно уништила.

Кључно питање за Вашингтон сада гласи: може ли се систем ТХААД унапредити да ефикасно одговори на хиперсоничне претње или САД морају да развију потпуно нову платформу?

Док се не нађе одговор на ово логично питање, руско хиперсонично наоружање, укључујући ракету Орешник, остаје готово потпуно неуништиво.

КАКО РАДИ ТХААД?

Радар за рано упозоравање детектује рано лансирање балистичких пројектила и прати их током лета ракете. Овај радар ради на нижим фреквенцијама што му даје шири опсег детекције, али мање прецизно откривање.

Како пројектил достигне свој терминални степен, терминални радар активира свој микроталасни радар више фреквенције (11-12 Гхз) Икс (X)-опсега, што му омогућава да прати и води антибалистичку ракету према њој.

Центар за управљање ватром одређује које долазеће ракете треба да буду гађане.

ТХААД системи су скупи и драгоцени. Свака батерија кошта преко милијарду долара. Уништавање само радара би угасило цео систем.

ТХААД “ХИТ-ТО-КИЛ”

Типична батерија ТХААД система садржи 6 до 9 лансера, сваки са по 8 пресретача, укупно 48 до 72 ракете. Такође укључује јединицу за контролу ватре и комуникацију са два центра за тактичке операције (ТОЦ) и земаљски радар АН/ТПY-2.

Систем “хит-то-кил” (удари и судари се са циљем уместо да експлодира да би га уништио) Terminal High Altitude Area Defense је мобилни земаљско-ваздушни систем пресретања дизајниран за обарање долазећих балистичких ракета.

ТХААД спада у категорију пресретача малог, средњег и међусредњег домета који може погодити циљеве како унутар атмосфере, тако и изван ње. Има способност да детектује ракетне претње на удаљености до 3.000 километара.

ТХААД СИСТЕМ

“ТХААД” се односи на Терминалну високу зона одбране на подручју великих надморских висина и представља напредни систем одбране од ракета дизајниран за пресретање и уништавање балистичких ракета кратког, средњег домета током њихове терминалне фазе лета.

Систем је дизајниран да се брани од претњи балистичким ракетама како унутар атмосфере, тако и изван ње.

Кључне карактеристике и компоненте система ТХААД укључују:

Радар: ТХААД користи напредан X-банд радар, познат као AN/TPY-2 радар, за праћење и идентификацију долазећих претњи. Овај радар пружа податке високе резолуције о циљевима и може разликовати стварне претње од непријатељских објеката попут рушевина или мамаца.

Ракете Пресретачи: Ракете које користи ТХААД дизајниране су за судар и уништавање долазећих балистичких ракета. Ове ракете називају се ТХААД Interceptor.

Лансери: Лансери ТХААД користе се за транспорт и лансирање интерцептор ракета. Сваки лансер може носити више интерцептора.

Систем контроле ватре и комуникације: Елементи контроле ватре и комуникације ТХААД одговорни су за координацију целокупног система и усмеравање интерцептор ракета ка њиховим метама.

ТХААД је кључни део система одбране од балистичких ракета Сједињених Америчких Држава и размештен је на различитим локацијама широм света ради заштите од потенцијалних претњи балистичких ракета. Он је дизајниран да допуни друге системе одбране од ракета, попут Патриот система противракетне одбране.

Размештање ТХААД-а било је предмет геополитичких расправа и тензија, посебно на местима где је инсталиран. На пример, размештање ТХААД-а у Јужној Кореји било је извор сукоба између Јужне Кореје и Северне Кореје, као и између Јужне Кореје и Кине.

САД су испоручиле ТХААД али и људство које је руковало системом Израелу раније ове године уочи најављеног ракетног напада од стране Ирана. Подсетимо, иако Тел Авив тврди да је штета била занемарљива, иранске ракете Фаттах ипак су погодиле ваздухопловну базу у Израелу.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

КРАЉ ЦИГАНА! Ево шта Никола Јокић каже када се погледа у огледало! Саиграч све открио (ВИДЕО)