"СИРИЈСКЕ ТАЈНЕ СЛУЖБЕ СТВАРАЛИ СУ НАЦИСТИ" Немачки Дојче веле: "Немачка столица" један од елемената мучења Асадовог режима
ДРЖАВНИ врх у Дамаску одржавао је везе с нацистичким бегунцима којима је пружио уточиште у Сирији, али и са државном безбедношћу ДДР-а, пише немачки Дојче веле уз оцену да су искуства тих нациста обликовала сиријске обавештајне службе.
На друштвеним мрежама корисници су коментарисали последње слике из Сирије, тачније из откривених затвора, правећи директне паралеле с нацистима, посебно са СС-официром Алојзом Брунером, који је 1945. побегао у Сирију.
Брунер је био један од најважнијих сарадника Адолфа Ајхмана, одговоран за прогон, протеривање и депортацију шест милиона Јевреја, пише Дојче веле и додаје да он није био једини припадник СС-а или Вермахта који је пронашао уточиште у Сирији.
Нура Чалати из берлинског Лајбниц-центра за модерни Исток каже да су многи од њих били директно ангажовани у Генералштабу сиријске војске с једногодишњим уговорима, где су радили као саветници војске и војне обавештајне службе.
- Документи показују да је Генералштаб био посебно заинтересован за њих, јер нису имали држављанство, долазили су из земље без колонијалне историје, а уз то су имали активно ратно искуство и учествовали су у прогону Јевреја. Ценили су их због њиховог практичног искуства - рекла је Чалати, која истражује односе између тајне службе Штази бивше Источне Немачке (ДДР) и сиријских обавештајних служби.
Алојз Брунер, који је у Француској 1953. у одсуству осуђен на смрт, дошао је 1954. у Сирију под лажним идентитетом. Ускоро се, како у књизи "Бегунци" наводи израелски историчар Дени Орбах, Брунер укључио у кријумчарење оружја са Запада у арапске земље. Тадашњи шеф једне од сиријских тајних служби ухапсио је 1959. Брунера под оптужбом за шпијунажу и запретио му доживотним затвором, а тада је Брунер открио свој прави идентитет и ставио се у службу сиријских обавештајних служби. У наредним годинама обучавао је њихове службенике у контрашпијунажи и техникама испитивања, а на његовим курсевима били су познати шефови сиријских тајних служби, попут генерала Алија Хајдара, који је 26 година био командант специјалних јединица, Алија Дубсе, шефа контрашпијунаже и Мустафе Тласа, министра одбране каснијег Асадовог режима, одговорног за гушење побуне Муслиманског братства у Хами 1982. године са 30.000 жртава.
Како наводи Дојче веле, један од елемената мучења који је режим Башара ел Асада донедавно користио била је и тзв. "немачка столица", на којој се жртвама ломила кичма пренапрезањем, а повремено се износила претпоставка да је баш Брунер њен изумитељ.
То је могуће, пише Орбах, али није доказано и додаје да је Брунер "помагао у стварању софистицираних инструмената за мучење, због чега се претпоставља и да је био укључен у развој "немачке столице".
Сиријски диктатор Хафиз ел Асад, на власти од 1970. године, имао је велике користи од Брунеровог знања и богатог искуства. Брунеров биограф Дидије Епелбаум каже да је Брунер знао како да прикупља и користи информације, како да манипулише људима, и разумео је шта је кључно у активностима тајних служби.
- Знао је више од било ког сиријског официра. Због тога је био кључан у реструктурирању обавештајне службе - рекао је Епелбаум.
Истраживачки новинар Хеди Ауиџ рекао је у једној емисији 2017. године да се Брунер захваљујући свом "знању" одржао у највишим круговима политичког естаблишмента, а да је договор био заштита у замену за нацистичкo знање.
- Брунер је обучавао 'нацистичку' тајну службу и то први круг око Хафиза ел Асада - рекао је Ауиџ, који је као затвореник Асадовог режима 2017. истражио Брунерове последње године живота, све до његове смрти 2002. године.
Ипак, наводи се, сиријски државни врх није се ослањао само на помоћ нацистичких бегунаца, већ су користили и услуге државне безбедности тадашњег ДДР-а (Штази), што се уклапало у логику Хладног рата, јер је Сирија 1960-их била несврстана, али се све више приближавала Источном блоку под влашћу режима који је водила Баатх партија.
Први контакти на том пољу датирају из 1966. године, што се види из једног сиријског захтева, каже Нура Чалати и додаје да су се тада у Дамаску интересовали за све, од наоружања до организације тајних служби и политичких институција.
- Међутим, Министарство за државну безбедност ДДР-а показало је уздржаност - каже Чалати наводећи и да су докази ретки, јер је ДДР уништила све релевантне документе током распада земље 1989. године.
Чалати наглашава да је генерално тешко доказати директан утицај нациста или тајне полиције ДДР-а односно Штазија, али да кад се све сабере, добија се слика која у великој мери одговара ономе што данас видимо у Сирији.
- На пример, документи који су сада откривени показују колико је сиријска тајна служба била претрпана бирократијом. Тај феномен познајемо из ДДР-а и Штазија. Не могу да тврдим да постоји директна веза, али овај феномен упада у очи - истиче Чалати.
ДВ закључује и да је сиријска тајна служба била инструмент репресије и мучења режима у Дамаску, одговорна за најгора кршења људских права, а да такав приступ више личи на методе нациста и Гестапоа него на Штази.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
ИЗРАЕЛ НАПАО СИРИЈУ? Друштвеним мрежама шире се снимци, још нема званичних потврда
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)