СУША ВИШЕ НЕ ПРЕДСТАВЉА ПРОБЛЕМ: Ово откриће ће одушевити пољопривреднике

Novosti online

15. 12. 2024. у 17:34

НАУЧНИЦИ са Института за пољопривредна истраживања Тарнаб (АРИТ) у Пешавару, Пакистан- развили су три нове сорте пшенице које обећавају повећану отпорност на климу и троструко повећање приноса по хектару, нудећи напредак за фармере који се суочавају са климатским изазовима.

СУША ВИШЕ НЕ ПРЕДСТАВЉА ПРОБЛЕМ: Ово откриће ће одушевити пољопривреднике

Фото Танјуг

Усеви отпорни на климу дио су одрживе пољопривредне праксе, чији је циљ задовољавање тренутних потреба за храном без угрожавања способности будућих генерација да задовоље своје.

Истраживачи су такође развили нову варијанту семена пшенице погодну за узгој кишне хране.

Извештај АРИТ-а показао је да је производња пшенице у Хајбер Пахтункви (једна од провинција Пакистана) испод вредности. Тренутно производи само 1,4 милиона тона пшенице, док њена годишња потрошња износи 5 милиона тона.

Штавише, пољопривреда је у великој мери зависна од кише, са скоро 51 одсто земљишта које садржи падавине, показало је.

Фото Д. Дозет

 

Акхтар Али, виши пољопривредни научник на институту који је био упознат са радом, рекао је за Давн.цом да су климатске промене критично утицале на пољопривреду у покрајини у последњих пет година.

- Промене и кашњење у обрасцима кише, укључујући кашњење у временским интервалима између годишњих доба, створили су нове изазове и потешкоће за пољопривредни сектор - рекао је он.

Али је рекао да је принос постојећих сорти семена драстично смањен у покрајини због климатских промена, додајући да је институт последњих година радио на развоју нових семена, које би било погодно за производњу у садашњим климатским условима. 

- После дугих експеримената, увели смо две врсте семена: по једно за земљиште које се наводњава каналима и које се напаја кишом - рекао је Али, додајући да семе намењено земљишту које се наводњава каналима има потенцијал да произведе три пута већи принос по хектару у односу на постојеће.

Алтаф Кхан, још један истраживач АРИТ-а, рекао је да је нагло повећање производње „тешко постићи“, углавном због климатских промена и фармера који још увек практикују застареле и конвенционалне методе.

Фото: В. Митрић

 

Он је рекао да је време да пољопривредници усвоје научне методе пољопривреде.

- Ново семе ће постићи производне циљеве само када се користе модерне пољопривредне технике - рекао је он.

Извештај института је даље показао да је производња пшенице и пољопривредна површина остала готово статична у КП током девет година.

Од 2015. до 2016. године, пшеница је заузимала само 0,753 милиона хектара укупне површине, док је 2022-2023. пшеница чинила 0,770 милиона хектара. У међувремену, производња пшенице је такође била занемарљива, са распоном од 1,247 до 1,47 милиона тона током девет година — са пољопривредницима широм КП-а који су се жалили да их је род прошле године разочарао.

Марван Кан 35, фармер из пакистанског округа Цхарсада,рекао је да су се фармери борили да покрију цену пшенице прошле године.

Он је напоменуо да је 2023. године добио тржишну цену од преко 6.000 за 50 кг пшенице, истичући да га је страх од нестабилности тржишне цене пшенице приморао да смањи површине за усеве за 20 одсто.

Асхфак Ахмед, други фармер, рекао је да конвенционална пољопривреда није била тако ефикасна као пре две деценије и да је данас потребно да користе више ђубрива и пестицида како би задовољили своје потребе.

Он је рекао да су се цене ђубрива, пестицида и семена учетворостручиле, што је додатно повећало њихову забринутост.

Фото: Shutterstock

 

Недавни истраживачки и развојни рад у вези са новом сортом семена треба да задовоље растуће потребе фармера, што, заузврат, такође наглашава улогу владе да фармерима обезбеди исплативо семе, ђубриво и пестициде — у поред подизања свести о утицају климатских промена на пољопривреду како би фармери могли брже да се прилагоде променљивом пејзажу.

(dawn.com)

БОНУС ВИДЕО: ПРАВИ ЈЕ ТРЕНУТАК ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ У ПОЉОПРИВРЕДУ: Министарка Танасковић на Копаоник бизнис форуму

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”